CSKA MOSCOW
57 67
Emporio Armani Milan
EMPORIO ARMANI MILAN

Με αυτή τη νίκη η Αρμάνι ανέβασε το ρεκόρ της στο 13-6, όντας στην 3η θέση πάνω από τον Ολυμπιακό (12-7), ενώ η ΤΣΣΚΑ υποχώρησε στο 12-8, αλλά σταθερά εντός πρώτης οκτάδας.  Στην επόμενη αγωνιστική (23η) η Αρμάνι φιλοξενεί τη Ζαλγκίρις Κάουνας (28/1) και την ίδια μέρα η ΤΣΣΚΑ παίζει στην έδρας της Ούνικς Καζάν.

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Χολ (13π.), Ντάνιελς (13π.) και Χάινς (12π.), ενώ για την ΤΣΣΚΑ που σούταρε 3/24 τρίποντα και είχε πλεονέκτημα στα ριμπάουντ (36-27), ο Λούντμπεργκ έβαλε 15 πόντους και ο Σενγκέλια 13.

ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Με τον Χολ να σκοράρει εφτά σερί πόντους και τον Ρίτσι να σκοράρει από τα 6,75μ. η Αρμάνι προηγήθηκε 6-14, ενώ με ακόμα δύο τρίποντα του Ντάνιελς διαμορφώθηκε το 10-23 της πρώτης περιόδου. Η ΤΣΣΚΑ, που έπαιζε χωρίς τους Χάκετ, Κλάιμπερ και Αντόνοφ, προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η διαφορά έμενε κοντά στους δέκα πόντους (20-29). Γκριγκόνις και Λούντμπεργκ (11π.) μείωσαν ωστόσο  σε 33-34, με τον Χάινς να γράφει το 35-40 του ημιχρόνου με το πρώτο του καλάθι.

ΔΕΝ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕ ΠΟΤΕ Η ΑΡΜΑΝΙ

Ο Σενγκέλια προσπάθησε να κρατήσει τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ (39-43), όμως η Αρμάνι έχοντας περισσότερες λύσεις, κατάφερε να στείλει τη διαφορά κοντά σε διψήφιο αριθμό πόντων ξανά (46-55 στο 30’). Ντάνιελς και Χολ έβρισκαν στόχο, η ΤΣΣΚΑ έμενε άποντη για 3,5 λεπτά και έτσι το σκορ στο 34’ έγινε 46-62. Το τρίποντο του Μπολομπόι έκανε το 53-65 στο 38’, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να αποφασίζει να πιέσει περισσότερο την μπάλα, αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα, καθώς οι Ιταλοί έβρισκαν τον τρόπο για να διατηρήσουν απόσταση ασφαλείας μέχρι το φινάλε.

Δεκάλεπτα: 10-23, 35-40, 46-55, 57-67