Κλειστό «Σοφία Μπεφόν», ΤV: EΡΤ Sports / EΡΤ Play 1
ΑΕΚ BETSSON BC
  • Τσαρούχα
  • Παναγιώτου
  • Κάρδαρης

Η ΑΕΚ πέρασε και από το Σοφία Μπεφόν, φτάνοντας στην 14η διαδοχική νίκη της στο πρωτάθλημα της Basket League, λίγες μέρες πριν αντιμετωπίσει την Βόννη στην πρώτη «μάχη» της φάσης των 16 του BCL.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έπαιξε... όσο χρειάστηκε απέναντι στον Πανιώνιο, που μέτρησε σημαντικές απουσίες (Λαμπρόπουλος τραυματίας, Μπάουμαν εκτός ομάδας) παρουσιάζοντας 11άδα απέναντι στην Ένωση.

Στα θετικά για την Ένωση η επιστροφή των Κιθ Λάνγκφορντ και Κέντρικ Ρέι στη δράση, με τον πρώτο να δείχνει... έτοιμος από καιρό, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του σε μία ακόμα αναμέτρηση. Κι όλα αυτά παρά τη μεγάλη προσπάθεια του Πανιωνίου, που έφερε στα ίσια την αναμέτρηση, χάρη στην παρουσία των ΜακΓκιλ και Ντουρέν και εν τέλει έστειλε το παιχνίδι στην παράταση.

Στο εξτρά πεντάλεπτο μίλησε η ποιότητα και η εμπειρία των Λάνγκφορντ και Τσάλμερς. Οι δύο παίκτες πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, δίνοντας προβάδισμα στην ΑΕΚ, το οποίο κράτησε ως το τέλος, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ΑΕΚ ανέβηκε στο 15-4, με το πέρας 19 αγωνιστικών, εδραιώνοντας την παρουσία της στην 2η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη πλευρά ο Πανιώνιος υποχώρησε στο 6-13, παραμένοντας χαμηλά στο βαθμολογία 7 «στροφές» πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας.

• 13

Ο Λίνος Γαβριήλ μέτρησε απουσίες κυρίως κοντά στο καλάθι και προσπάθησε να καλύψει το κενό με χαμηλά σχήματα. Παρ' όλα αυτά σε κάθε ξέσπασμα της ΑΕΚ οι γηπεδούχοι δεν είχαν απαντήσεις, γνωρίζοντας μία ακόμα ήττα στο πρωτάθλημα.

• 14

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου είχε και πάλι στη διάθεσή του τους Κιθ Λάνγκφορντ και Κέντρικ Ρέι. Ο έμπειρος κόουτς πήρε πόντους από τους δύο παίκτες του, ενώ κατά τη διάρκεια του αγώνα η Ένωση έλεγξε τον ρυθμό, βρίσκοντας λύσεις κοντά στο καλάθι, αλλά και από τους αναπληρωματικούς.

40'

Ο Πανιώνιος είχε την μεγάλη ευκαιρία να πάρει μια σπουδαία νίκη κόντρα στην ΑΕΚ. Ο Ταϊρίκ Ντουρέν πήρε την κατάσταση στα χέρια του, όμως το σουτ από τα 6,5 μέτρα δεν βρήκε στόχο και έτσι πήγε στην παράταση η αναμέτρηση.

2’ 4 - 2
4’ 12 - 10
6’ 15 - 15
8’ 17 - 17
10’ 21 - 23
1η Περίοδος
Ο Πανιώνιος προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό του και χάρη στον Πέτροβιτς πήρε προβάδισμα στο σκορ (6-2, 2'). Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια, με Χρυσικόπουλο και Λάνγκφορντ, ανατρέποντας την κατάσταση (9-10, 3'). Ο Λάνγκφορντ ήταν... ζεστός και με δικές του προσπάθειες ανέβασε τη διαφορά για την ομάδα του (17-21, 8'). Ο Σλότερ έφερε στο +6 την ΑΕΚ, όμως ο Πανιώνιος αντέδρασε με Τζουγκαράκη και Σουίτνι, μειώνοντας σε 21-23.
12’ 23 - 23
14’ 24 - 29
16’ 26 - 33
18’ 31 - 35
20’ 38 - 42
2η Περίοδος
Η ΑΕΚ χτύπησε κοντά στο καλάθι τους γηπεδούχους, ανεβάζοντας τη διαφορά. Σε αυτό μπροστάρηδες ήταν οι Γιαννόπουλος και Ματσιούλις για το +5 της Ένωσης (24-29, 14'). Ο Τσάλμερς μπήκε στην... εξίσωση, εδραιώνοντας το «κιτρινόμαυρο» προβάδισμα (26-33, 16'). Η άμυνα ζώνης του Πανιωνίου έφερε αποτελέσματα, με τον ΜακΓκιλ να μειώνει στο σουτ (30-33, 17'). Η ΑΕΚ συνέχισε να βρίσκει πόντους από το ζωγραφιστό, κρατώντας τον έλεγχο του αγώνα (35-40, 19'). Ο Σουίτνι είπε την... τελευταία λέξη στο πρώτο μέρος, με τον Πανιώνιο να μειώνει σε 38-42.
22’ 42 - 47
24’ 49 - 52
26’ 51 - 57
28’ 56 - 63
30’ 60 - 66
3η Περίοδος
Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και βρίσκοντας λύσεις από Σλότερ, Χρυσικόπουλο και Ρέι ανέβασαν τη διαφορά εκ νέου (44-52, 23'). Η παρουσία του Σουίτνι βοήθησε τον Πανιώνιο ώστε να μαζέψει τη διαφορά σε απόσταση ενός σουτ (49-52, 24'). Χρυσικόπουλος και Τολιόπουλος πήραν την κατάσταση στα χέρια τους και η ΑΕΚ έφερε κοντά σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά (54-63, 27'). Ο Πανιώνιος προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά και το κατάφερε με τον Ντουρέν για το 60-66.
32’ 63 - 72
34’ 66 - 76
36’ 75 - 79
38’ 81 - 84
40’ 84 - 84
4η Περίοδος
Αποφασισμένη να καθαρίσει την αναμέτρηση μπήκε η ΑΕΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Ένωση βρήκε λύσεις από Γιάνκοβιτς και Τολιόπουλο, με το προβάδισμά της να φτάνει σε διψήφια επίπεδα (63-74, 33'). Ο Πανιώνιος προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά ο Κακλαμανάκης δεν το επέτρεψε (68-79, 35'). Ο Πανιώνιος δεν κατέθεσε τα όπλα. Με επιμονή και υπομονή και την άμυνα ζώνης να αποδιοργανώνει την ΑΕΚ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ντουρέν (79-79, 36'). Η ποιότητα του Λάνγκφορντ «μίλησε» στα τελευταία λεπτά και με δικές του προσπάθειες η ΑΕΚ επανήλθε σε θέση οδηγού (81-84, 38'). Ο Πανιώνιος δεν εγκατέλειψε το παιχνίδι και με τον ΜακΓκιλ κατάφερε να ισοφαρίσει (84-84, 39'' για το τέλος). Ο Ματσιούλις αστόχησε σε τρίποντο και η τελευταία επίθεση ήταν στα χέρια του Πανιωνίου. Ο Ντουρέν αστόχησε και έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση (84-84).
41’ 86 - 85
42’ 86 - 88
43’ 90 - 94
44’ 92 - 98
45’ 96 - 101
Παράταση
Μετά τις βολές του ΜακΓκιλ η ΑΕΚ κατάφερε να αντιδράσει και να περάσει μπροστά με Λάνγκφορντ και Γκραντ (86-90, 42'). Ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε να σκοράρει για το +4 της Ένωσης (90-94, 43'). Ο Μάριο Τσάλμερς με ατομική προσπάθεια έφερε την Ένωση σε θέση ισχύος σε κρίσιμο σημείο (90-96, 1'29'' για το τέλος). Η ΑΕΚ κράτησε το προβάδισμα με Τολιόπουλο και Ματσιούλις, φτάνοντας ε 100άρα (92-100, 44'). Το σκηνικό δεν άλλαξε ως το τέλος του αγώνα με την ΑΕΚ να φτάνει στη νίκη.

• 1

Οι πόντοι που πήρε η ΑΕΚ από τον πάγκο. Οι αναπληρωματικοί της ΑΕΚ έκαναν πολύ καλή δουλειά στο κομμάτι του σκοραρίσματος απέναντι στους Νεοσμυρνιώτες. Είναι χαρακτηριστικό πως στο τρίτο δεκάλεπτο οι 36 από τους 66 πόντους ήταν από τους παίκτες που δεν άρχισαν την αναμέτρηση στο «Σοφία Μπεφόν».

• 2

Η αντίδραση του Πανιωνίου από το -11 της τέταρτης περιόδου. Από το 68-79 κι έπειτα η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ ανέβασε την απόδοσή της. Ντουρέν και ΜακΓκιλ ηγήθηκαν για την ομάδα της Νέας Σμύρνης και μετέτρεψαν το σκορ σε 84-84, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

• 3

Η ποιότητα και η προσωπικότητα του Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός γκαρντ πήρε την κατάσταση στα χέρια του στα κρίσιμα σημεία και σκοράροντας κατά ριπάς βοήθησε την ΑΕΚ να πάρει τον έλεγχο στην παράταση, φτάνοντας σε μια αγχωτική νίκη.

1 μήνα και 1 εβδομάδα έλειψε από την σύνθεση της ΑΕΚ. Ο Κιθ Λάνγκφορντ πάτησε παρκέ και πάλι για λογαριασμό της Ένωσης και όπως ήταν φυσικό η παρουσία του ήταν από μόνη της το νέο του αγώνα.

5
Κιθ Λάνγκφορντ
Σαν να μην έλειψε ποτέ. Ο Αμερικανός γκαρντ της ΑΕΚ ηγήθηκε για ακόμα ένα παιχνίδι και με 23 πόντους και 7/15 σουτ έδειξε μεγάλη διάθεση πάνω στο παρκέ.

6
Δημήτρης Βεργίνης
Ο ηγέτης του φετινού Πανιωνίου δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του σε κανένα σημείο του αγώνα. Η άμυνα της ΑΕΚ τον «διάβασε» πολύ καλά και έτσι όσο έμεινε στο παρκέ πέρασε... απαρατήρητος.

15
Λίνος Χρυσικόπουλος
Βρίσκεται σε πολύ καλό φεγγάρι και το απέδειξε για ακόμα ένα παιχνίδι. Πήρε προσπάθειες και έδωσε λύσεις στην ΑΕΚ με τους 12 πόντους και τα 6 ριμπάουντ που μέτρησε.

Χωρίς προβλήματα η αναμέτρηση για τους διαιτητές. Παρά την κρισιμότητα του αγώνα δεν έκριναν την έκβαση του αγώνα στα 45 λεπτά, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό με τα σφυρίγματά τους.

Άρης: Φιλικό με Ηρακλή και εισιτήρια ενόψει Παναθηναϊκού

0

Μαργαρίτης για το μέλλον του: «Σταματάω, δεν σταματάω το μπάσκετ - Το σκέφτομαι πάρα πολύ» (vid)