21η Αγωνιστική
100 88
ASVEL Basket
ASVEL BASKET

Ο Παναθηναϊκός ήξερε πριν το τζάμπολ στο ΟΑΚΑ πως ήταν υποχρεωμένος να δείξει τα... δόντια του από το πρώτο λεπτό και να «καθαρίσει» το ματς όσο το δυνατόν πιο εύκολα ή πιο γρήγορα. Η αποστολή εξετελέσθη με τον καλύτερο και με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, η οποία πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο ματς με την Βιλερμπάν, φτάνοντας σε μία εύκολη και σημαντική σε βαθμολογικό επίπεδο νίκη (100-88).

Οι «πράσινοι» επέβαλλαν από νωρίς τον ρυθμό τους και το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο (32-17) τους επέτρεψε να αποκτήσουν προβάδισμα 17 πόντων στο ημίχρονο (52-37), γεγονός που με την σειρά του αφαίρεσε κάθε πιθανό άγχος στη συνέχεια. Το «τριφύλλι» συνέχισε στο ίδιο τέμπο, έπαιξε όμορφο μπάσκετ και έφτασε χωρίς ιδρώτα στο 13-8, που τον κρατά σταθερά στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα, τρεις νίκες πάνω από τις Αρμάνι και Βαλένθια, που έχουν ρεκόρ 10-11.

Μεγάλο ματς από τους Τζίμερ Φριντέτ (22 πόντοι με 8/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Ιωάννη Παπαπέτρου (21 πόντοι με 8/11 σουτ) και Νικ Καλάθη, που μοίρασε 10 ασίστ στη δεύτερη περίοδο και 17 συνολικά, ενώ σημαντικές βοήθειες στο «ξέσπασμα» των έξι φορές πρωταθλητών Ευρώπης έδωσαν οι Γιώργος Παπαγιάννης (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ και ρεκόρ καριέρας με 5 μπλοκ) και Ταιρίς Ράις (14 πόντοι με 4/5 τρίποντα).

• 6

Ο Ρικ Πιτίνο περιόρισε τις δοκιμές και μόλις είδε πως η second unit δεν... τραβούσε επανέφερε εγκαίρως τον Νικ Καλάθη στη 2η περίοδο. Σε γενικές γραμμές ο Αμερικανός χειρίστηκε άριστα τα ατού των «πρασίνων» και οδήγησε τη διαβασμένη ομάδα του σε μια άνετη νίκη. «Μελανό σημείο» η άμυνα των γηπεδούχων στην τελευταία περίοδο.

• 3

Ο κόουτς Μίτροβιτς δεν μπόρεσε να σταματήσει τον επιθετικό ρυθμό του Παναθηναϊκού και σίγουρα παίρνει κακό βαθμό για την αμυντική λειτουργία των Γάλλων. Δεν είχε καμία σχέση η εικόνα της Βιλερμπάν με την μαχητική και σκληρή ομάδα του ματς του Α' Γύρου.

7'

Η φάση του ματς, ίσως και της αγωνιστικής: Ο Παπαγιάννης «γκρέμισε» το καλάθι της Βιλερμπάν με τρομερό κάρφωμα, που ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ!

4’ 11 - 4
6’ 15 - 8
8’ 18 - 13
10’ 20 - 18
Ο Παναθηναϊκός επέβαλλε από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό του, έχοντας διάθεση να προστατέψει την ρακέτα του και να «δαγκώσει» στην άμυνα. Ο Γιώργος Παπαγιάννης κυριάρχησε με τρία μπλοκ και τέσσερις πόντους στο 18-10 των «πράσινων» (7'), με τον Τέο Μαλεντόν να απαντά με συνεχόμενους πόντους, που έφεραν το ματς σε ισορροπία (18-18, 9'). Η διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο προέκυψε από καλάθι του Μήτογλου, που διαμόρφωσε το 20-18.
12’ 24 - 20
14’ 27 - 20
16’ 40 - 25
18’ 46 - 30
20’ 52 - 35
Ο Ράις ξεκίνησε κεφάτος την δεύτερη περίοδο και ο Παναθηναϊκός ανέβασε την διαφορά στους δέκα (30-20, 15'), δείχνοντας πως τα ηνία της αναμέτρησης του ανήκουν. Το «πράσινο» σερί συνέχισε μέχρι το +15 (35-20, 16'), σε ένα διάστημα όπου η άμυνα της ομάδας του Ρικ Πιτίνο έπιασε κάτι παραπάνω από εξαιρετική απόδοση. Ο Τζιμέρ Φριντέτ πήρε στη συνέχεια το όπλο του, ο Καλάθης μοίραζε συνεχώς ασίστ (11 τελικές πάσες μέχρι την ανάπαυλα, 10 στο δεκάλεπτο) και η διαφορά ακούμπησε τους 20 στο τέλος του ημιχρόνου (52-35). Αξιοσημείωτα τα τέσσερα μπλοκ του Παπαγιάννη μέχρι το 20ο λεπτό.
22’ 56 - 40
24’ 63 - 44
26’ 69 - 46
28’ 71 - 53
30’ 73 - 58
Το πόδι έμεινε στο γκάζι και ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Με όπλο τα τρίποντα και τον... ασταμάτητο Καλάθη, οι «πράσινοι» ανέβασαν την διαφορά στους 23 (69-46), μοιράζοντας μάλιστα και αρκετό θέαμα. Ο αρχηγός των έξι φορές πρωταθλητών Ευρώπης σημείωσε νταμπλ νταμπλ από το 25', η Βιλερμπάν έμοιαζε ανήμπορη να ακολουθήσει ή να αντισταθεί και οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, κάτι που αποτυπώθηκε και στο 73-58 του 30ου λεπτού.
32’ 79 - 63
34’ 85 - 70
36’ 91 - 74
38’ 93 - 80
40’ 100 - 88
Η Βιλερμπάν έδειχνε σημάδια για προσπάθεια επιστροφής, όμως ο Ράις ήταν ξανά εκεί που έπρεπε για να αποκαταστήσει την διαφορά και να κρατήσει σε... μακρινή απόσταση ασφαλείας την ομάδα του (79-61, 31'). Οι Γάλλοι μείωσαν στους 11 με «αθόρυβο» τρόπο (79-68, 33'), όμως δύο μεγάλα τρίποντα από Τόμας - Φριντέτ «έκοψαν» τον αέρα στους φιλοξενούμενους (85-70, 35'). Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει στη συνέχεια και ο Παναθηναϊκός έφτασε εύκολα σε μία σημαντική νίκη.

• 1

Το δεύτερο δεκάλεπτο. Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχαν άγχος για τον Παναθηναϊκό, που είχε προβάδισμα ενός καλαθιού στο 10' (20-18). Οι «πράσινοι» σοβαρεύτηκαν άμεσα, ανέβασανα στροφές και πάτησαν γκάζι στη συνέχεια, με το επιμέρους 32-17 να αλλάζει εντελώς τις συνθήκες και την ροή της αναμέτρησης.

• 2

Η ποιότητα στα γκαρντ. Όταν οι Καλάθης - Φριντέτ «πιάνουν» τα αγωνιστικά τους στάνταρ, τότε είναι απλά απολαυστικοί! Ο Νικ σημείωσε νταμπλ νταμπλ από το 25' και μοίραζε ασίστ με με μεγάλη άνεση, ο Τζίμερ σκόραρε με όποιον τρόπο ήθελε και το περιφερειακό δίδυμο του «τριφυλλιού» έπαιξε κομβικό ρόλο στην εύκολη νίκη επί της Βιλερμπάν.

• 3

Τα τρίποντα. Ο Παναθηναϊκός σούταρε εξαιρετικά έξω από τα 6,75μ (13/20, 65%), βγάζοντας σωστά και «διαβασμένα» plays. Ξεχώρισαν Ράις και Παπαπέτρου, που είχαν από τέσσερα εύστοχα, 2/2 και 100% από τον Φριντέτ.

Ο ανεβασμένος Παπαγιάννης εμφάνισε ξανά κυρίαρχο πρόσωπο, μοίρασε θεάμα και μία από τις... πτήσεις του προς το καλάθι της Βιλερμπάν έδωσε μία εξαιρετική φωτογραφία, που αποτυπώνει και την συνολική του παρουσία στο ΟΑΚΑ.

33
Νικ Καλάθης
Σε ένα απολαυστικό βράδυ με πολλούς πρωταγωνιστές, το βραβείο του MVP πηγαίνει στον... μαέστρο: Ο Νικ Καλάθης ήταν ξανά απολαυστικός και τελειώσε το ματς με 17 ασίστ (10 στο δεύτερο δεκάλεπτο), ενώ σημείωσε νταμπλ νταμπλ από το 25ο λεπτό.

1
Έντγουιν Τζάκσον
Ξάνα κάκιστος και σκιά του εαυτού του ο Γάλλος, δεν μπόρεσε να βοηθήσει σε κανένα επίπεδο την Βιλερμπάν, συνεχίζοντας τις άσχημες εμφανίσεις.

10
Ιωάννης Παπαπέτρου
Ακόμα μία εξαιρετική εμφάνιση από τον Παπαπέτρου. Ο διεθνής άσος ήταν σταθερός επιθετικά, βοήθησε με 4/5 τρίποντα πάλεψε όπως πάντα στην άμυνα, αναλαμβάνοντας ξανά χρέη πρωταγωνιστή. Υποψήφιοι για την συγκεκριμένη κατηγορία και οι Τζίμερ Φριντέτ - Γιώργος Παπαγιάννης, που ίσως... αδικούνται.

Μπολτάουζερ, Γκαρσία και Ζαμοΐσκι είχαν ένα εύκολο βράδυ στο ΟΑΚΑ. Απέφυγαν τα «σοβαρά» λάθη και δεν δημιούργησαν παράπονα και... γκρίνιες με τις αποφάσεις τους.

Από την Στοκχόλμη στην Μαδρίτη για τον Παναθηναϊκό! (pic)