ALBA BERLIN
  • Σάσα Πουκλ
  • Καρμέλο Πατέρνικο
  • Εμίν Μογκούλκοτς

Δεν το περίμενε σχεδόν κανένας, αλλά το είδαμε: Παρά τις απουσίες και την ξεκάθαρη διαφορά σε δυναμικότητα και εμπειρίες, η Άλμπα δεν ήρθε ως κομπάρσος στο ΟΑΚΑ. Οι Γερμανοί πραγματοποίησαν φανταστική εμφάνιση, βασίστηκαν στην ευστοχία τους και τελικά έφτασαν σε ένα τεράστιο διπλό, σε παιχνίδι που εύκολα μπορεί να χαρακτηριστεί ως το μεγάλο θρίλερ της χρονιάς!

Η Άλμπα κέρδισε (106-105) μετά από 50 λεπτά και δύο παρατάσεις, με τον Παναθηναικό να χάνει δύο ευκαιρίες, με τον Τόμας στο τέλος της πρώτης παράτασης και τον Ράις στη λήξη της δεύτερης. Οι Γερμανοί πήραν τελικά αυτό που άξιζαν, αφού το «τριφύλλι» κρατήθηκε στη ζωή κυρίως λόγω του φανταστικού Ιωάννη Παπαπέτρου, που έκανε ένα τεράστιο ματς, το κορυφαίο της καριέρας του και ένα από τα καλύτερα που έχουμε δει σε αυτό το επίπεδο (39 πόντοι, 41 ranking).

Όμως, ούτε αυτός, αλλά ούτε οι Τζείκομπ Ουαίλι (22 πόντοι, 32 ranking) και Νίκος Παππάς (14 πόντοι με μεγάλα σουτ στο τέλος) ήταν αρκετοί για να φέρουν τη νίκη, σε ματς που ήταν εξ αρχής κυκλωμένο ως must win.

Οι Γερμανοί πήραν την δεύτερη φετινή τους νίκη στην Euroleague, την ώρα που το «Τριφύλλι» έπεσε στο 4-4 και σε καθεστώς... κρίσης, αφού το κλίμα έχει βαρύνει αρκετά στα ενδότερα του συλλόγου.

• 35

Ο Πεδουλάκης είδε το ματς να... χάνεται στο πρώτο μέρος με την κάκιστη αμυντική λειτουργία της ομάδας του (58π. σε 20'). Στην επανάληψη εμπιστεύτηκε λίγους παίκτες και έκλεισε το ροτέισιον για τα καλά. Κακά διαβάσματα στην επίθεση από τον στατικό Παναθηναϊκό και αμυντική βελτίωση όταν πια ήταν αργά. Ο Περιστεριώτης τεχνικός δεν μπόρεσε να αποτρέψει μια μεγάλη γκέλα, βοηθώντας την ομάδα του από τον πάγκο.

• 32

Μαεστρικό κοουτσάρισμα από τον «θρύλο» Ρενέσες. Η Άλμπα έπαιξε χωρίς τρεις βασικούς πυλώνες της (Σίβα, Κάβανο, Έρικσον), αλλά πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα. Στο δεύτερο μέρος οι Γερμανοί... ήπιαν θάλασσα και έδειξαν να χάνουν ένα δικό τους ματς, όμως η ψυχραιμία από τον πάγκο στις τελευταίες κατοχές και τα διαβάσματα είτε για τους πλέι μέικερ, είτε για τον Σίκμα στο φινάλε της δεύτερης παράτασηης τους έδωσε το διπλό.

50'

Σίγουρα η φάση του αγώνα, με τον Σίκμα να σημειώνει έμμεσο τρίποντο μετά από καλάθι-φάουλ απέναντι στον Τόμας και τελικά να δίνει μία τεράστια νίκη στην Άλμπα.

2’ 2 - 7
4’ 11 - 11
6’ 17 - 18
8’ 26 - 25
10’ 31 - 31
O Σίκμα ξεκίνησε... ζεστός και οι έξι πόντοι του βοήθησαν την Άλμπα να προηγηθεί με 2-7 (2') και με 4-9 (3'), όμως τα επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων τους βοήθησαν να ισοφαρίσουν σε 11-11 (4'). Η Άλμπα έβρισκε συνεχώς σκορ, με τον Παπαπέτρου να έρχεται... καυτός από τον πάγκο και να απαντά στο καλό επιθετικό παιχνίδι των Γερμανών, σημειώνοντας 13 πόντους σε λιγότερα από οκτώ λεπτά. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν απίστευτα εύστοχοι (11/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα) και η ισοπαλία στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν φυσικό επόμενο (31-31).
12’ 31 - 39
14’ 33 - 41
16’ 43 - 45
18’ 44 - 50
20’ 49 - 58
Οι Γερμανοί ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο με 8-0 σερί και 3/3 σουτ, γεγονός που έφερε προβάδισμα στην Άλμπα (39-31) και αρκετά νεύρα στον Παναθηναικό. Οι «πράσινοι» βρήκαν σκορ, αλλά η Άλμπα είχε σταθερά απαντήσεις, αφού οι «πράσινοι» ήταν σταθερά νωθροί στο πίσω μέρος του παρκέ. Αυτό έφερε προβάδισμα 10 πόντων για τους φιλοξενούμενους (35-45, 15') και αυτόματα... αντίδραση από την πλευρά του «τριφυλλιού», που «έτρεξε» σερί 8-0 για να μειώσει στο καλάθι (43-45, 16'). Η αφύπνιση πάντως δεν ήρθε σε αυτό το σημείο, αφού η Άλμπα έβαλε πάλι... τρελά σουτ και ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (46-56, 19'), προτού κλείσει το πρώτο μέρος στο +9 (49-58).
22’ 53 - 62
24’ 55 - 64
26’ 60 - 66
28’ 66 - 69
30’ 69 - 74
Το +9 έγινε γρήγορα +13 (49-62) και το ΟΑΚΑ συνέχισε με αποδοκιμασίες, μέχρι που οι γηπεδούχοι έδειξαν -επιτέλους- λίγη ενέργεια στην άμυνα. Παππάς και Παπαπέτρου βρήκαν σκορ και ο Παναθηναικός μείωσε στους 4 (60-64, 26') και λίγο μετά στο καλάθι (64-66, 27'), γεγονός που έφερε σχετική ηρεμία στο «Τριφύλλι». Η Άλμπα βρήκε ξανά λύσεις από το τρίποντο και εκμεταλλεύτηκε λάθη των γηπεδούχων, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα πέντε πόντων (69-74).
32’ 74 - 76
34’ 76 - 82
36’ 81 - 84
38’ 83 - 86
40’ 88 - 88
Το κρεσέντο του Ιωάννη Παπαπέτρου συνεχίστηκε και ο διεθνής φόργουορντ πρωταγωνίστησε σε συνεχόμενες φάσεις σε άμυνα και επίθεση, για να φέρει ξανά την ομάδα του στο - 2 (74-76, 32'). Ο «Πάπι» ήταν... συγκινητικός και έκανε τα πάντα στις δύο πλευρές του παρκέ, κρατώντας την ομάδα του μέσα στην διεκδικήση της νίκης, παρά τα εμφανή προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι. Ο Ουάιλι μείωσε στον πόντο (85-86) και το τελευταίο λεπτό εξελίχθηκε σε πραγματικό θρίλερ. Ο Τόμας έδωσε προβάδισμα (87-86) και ο Χέρμανσον απάντησε (87-88), με τον Καλάθη να πηγαίνει στις βολές και να ισοφαρίζει (88-88). Ο αρχηγός του Παναθηναικού έκανε λάθος, ο Χέρμανσον αστόχησε και το τελευταίο δευτερόλεπτο της κανονικής διάρκειας δεν έβγαλε φάση, με το ματς να πηγαίνει στην παράταση.
41’ 91 - 88
42’ 93 - 94
43’ 95 - 95
44’ 95 - 95
45’ 98 - 98
1η παράταση
Το έξτρα πεντάλεπτο ξεκίνησε με μεγάλο τρίποντο του Παππά (91-88), όμως η Άλμπα ήταν σταθερά εκεί, με απαντήσεις σε κάθε προσπάθεια των γηπεδούχων. Οι δύο ομάδες πήγαιναν... πόντο - πόντο και πήγαν στο τελευταίο λεπτό με το σκορ στο 95-95. Η Άλμπα έκανε το 96-95 μετά από βολή σε λάθος σφύριγμα του Πουκλ, όμως ο Παππάς πέτυχε νέο μεγάλο τρίποντο για το 98-96. Ο Χέρμανσον ισοφάρισε σε 98-98, όμως ο Τόμας δεν μπόρεσε να ευστοχήσει και το ματς πήγε σε δεύτερη παράταση.
46’ 98 - 100
47’ 98 - 100
48’ 100 - 101
49’ 105 - 105
50’ 105 - 106
2η παράταση
Η Άλμπα πήρε προβάδισμα τριών πόντων στα πρώτα λεπτά της δεύτερης παράτασης (98-101), όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (101-101) και το θρίλερ...συνεχίστηκε. Ο Τίεμαν έδωσε προβάδισμα (103-101), ο Παπαπέτρου απάντησε (103-103) και ο Ουάιλι είχε 2/2 βολές για το 105-103, 20" πριν το τέλος. Ο Σίκμα σκόραρε και κέρδισε φάουλ από τον Τόμας (105-106), ο Ράις αστόχησε στο τέλος και η Άλμπα έφυγε με μεγάλο διπλό από το ΟΑΚΑ.

• 1

Η άμυνα του Παναθηναικού. Όταν δέχεσαι 58 πόντους σε ένα ημίχρονο και 106 συνολικά στην έδρα σου, έστω και αν ο αριθμός προέκυψε από 50 και όχι από 40 λεπτά αγώνα, δεν μπορείς να περιμένεις πολλά από οποιοδήποτε ματς, πόσο μάλλον όταν αυτό αφορά παιχνίδι της Euroleague.

• 2

Το κοουτσάρισμα του Ρενέσες. Ο «θρύλος» της Άλμπα εντόπισε όλα τα προβλήματα των γηπεδούχων, χτύπησε σε περιφέρεια και ρακέτα και συνολικά κέρδισε κατά κράτος την μάχη στην σκακίερα με τον Πεδουλάκη, δίνοντας τελικά μία μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

• 3

Οι κακές επιλογές του Παναθηναικού. Ο Τόμας είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς στο τέλος των 40 λεπτών, ο Ράις είχε το σουτ στη λήξη της δεύτερης παράτασης, αλλά τελικά οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να κάνουν αυτό που έπρεπε για τη νίκη. Αυτό βέβαια είναι απλά η μικρή εικόνα, αφού υπήρξαν συνολικά πολλές λανθασμένες αποφάσεις στην επίθεσή τους.

Η αντίδραση του μαγικού Παπαπέτρου μετά το τελικό αποτέλεσμα τα λέει όλα: Η απογοήτευση σε όλο της το μεγαλείο...

43
Λουκ Σίκμα
Ο Χέρμανσον είχε περισσότερους πόντους (20), αλλά ο Σίκμα ήταν μακράν ο κορυφαίος της Άλμπα. Ο έμπειρος ψηλός «καθάρισε» στο τέλος με μεγάλο γκολ-φάουλ, ενώ έφτασε κοντά και σε ένα ιστορικό τριπλ νταμπλ, αφού μέτρησε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Σπουδαίος ο Σίκμα στο ΟΑΚΑ.

5
Ταιρίς Ράις
Εκτός κλίματος, εκτός αγώνα, εκτός... γενικά ο Ράις. Δεν βοήθησε καθόλου την ομάδα του, δεν σκόραρε και γενικά ήταν μία εμφάνιση που σίγουρα δεν αντιστοιχεί στην ποιότητά του ως παίκτης.

10
Ιωάννης Παπαπέτρου
Δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι αν δεν ήταν αυτός, ο Παναθηναικός θα είχε χάσει πιο νωρίς από το 50ο λεπτό. Φανταστικό ματς από τον διεθνή φόργουορντ, έκανε τα πάντα σε άμυνα και επίθεση και βγήκε μπροστά, με το μυθικό του βράδυ (39 πόντοι και 41 ranking) να πηγαίνει τελικά... στράφι.

Έγιναν λάθη, υπήρξαν αποφάσεις που έφεραν αντιδράσεις (όπως ένα σφύριγμα σε ανύπαρκτο φάουλ του Παππά), όμως θα ήταν άδικο για την εικόνα της Άλμπα να σταθεί κάποιος στους διαιτητές. Δεν επηρέασαν σε καμία περίπτωση την έκβαση και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης οι Πουκλ, Πατέρινικο και Μογκούλκοτς.

Ρεκόρ για Καμπάτσο με 17 ασίστ εναντίον της Βαλένθια (vid)