Αναλυτικά η κριτική και η βαθμολογία (με άριστα το 10) των παικτών του Ολυμπιακού για την απόδοσή τους κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα για την 33η αγωνιστική της Euroleague.

Τόμας Ουόκαπ: 8
Επιδραστικός όπως πάντα. Ξεκίνησε προσφέροντας σε κάθε τομέα της στατιστικής, είτε αμυντικά είτε επιθετικά. Τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ, έχοντας πολύτιμη συνδρομή και στο φινάλε.

Νάιτζελ Ουίλιαμς - Γκος: 8
Μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι, μοίρασε το παιχνίδι, έκλεψε μπάλες, όμως έκανε επιπόλαια λάθη στο πρώτο ημίχρονο. Με 10 πόντους, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα αποτέλεσε σημαντική μονάδα για τον Γιώργο Μπαρτζώκα και ένα πολύτιμο εργαλείο σε όλο το ματς.

Ναζ Μήτρου - Λονγκ: 7
Δεν αγωνίστηκε καθόλου στα πρώτα 25'. Πήρε χρόνο μετέπειτα δίνοντας λύσεις στο σκοράρισμα και έχοντας θετικό πρόσημο με 5 πόντους και 2 ασίστ.

Αϊζάια Κάνααν: 4
Λίγα πράγματα στο πρώτο μέρος του αγώνα, βάζοντας ένα τρίποντο στα λίγα λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ. Δεν σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο παρότι πήρε περισσότερο χρόνο και έδειξε εκτός κλίματος του αγώνα.

Γιαννούλης Λαρεντζάκης: 5
Αγωνίστηκε 13' στο παιχνίδι και κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Είχε διάθεση να σπρώξει την ομάδα του ενεργειακά, έδωσε μάχες, όμως δεν βοήθησε τόσο όσο θα ήθελε και ο ίδιος.

Σακίλ ΜακΚίσικ: 7
Με το που πάτησε παρκέ άλλαξε η ενέργεια και η ταχύτητα της ομάδας. Ο Αμερικανός έτρεξε, σκόραρε (7π. στο ημίχρονο) και έβαλε τα χέρια του στην άμυνα (2κλ.). Δεν έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ είχε αφήσει εξαιρετικά δείγματα γραφής στο πρώτο.

Ίγκνας Μπραζντέικις: -
Αγωνίστηκε μόλις 5' και δεν μπορεί να κριθεί.

Κώστας Παπανικολάου: 8
Θέλησε να θέσει τον ρυθμό της ομάδας του στο ξεκίνημα και τα κατάφερε. Δίνοντας 4 ασίστ στο ημίχρονο, με ριμπάουντ και με σκορ βοήθησε στο να μπει από νωρίς μπροστά ο Ολυμπιακός. Τέλειωσε το παιχνίδι με 12 πόντους, 6 ασίστ, 4 ριμπάουντ, όντας σε πολλές στιγμές πραγματικά ο αρχηγός της ομάδας.

Λουκ Σίκμα: 4
Άφαντος σε ακόμα ένα παιχνίδι ο Αμερικανός φόργουορντ. Προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει ιδιαίτερα, μένοντας σε 2 πόντους σε 10' και τίποτα παραπάνω...

Άλεκ Πίτερς: 6
Πήρε τα σουτ όταν του δόθηκε η ευκαιρία και δικαιώθηκε. Είχε 7 πόντους στο ημίχρονο, πέτυχε ακόμα 2 στη συνέχεια, δίχως όμως να βοηθήσει πολύ περισσότερο την ομάδα του στο δεύτερο μέρος.

Μουσταφά Φαλ: 7
Πυλώνας του Ολυμπιακού, ο Γάλλος είτε απειλούσε από κοντά, είτε κρατούσε απασχολημένους τους αντιπάλους, είτε δημιουργούσε για τους συμπαίκτες του. Είχε προβλήματα όμως στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μπολομπόι.

Μόουζες Ράιτ: 9
Έδωσε άλλο αέρα στην ομάδα του όταν μπήκε μέσα. Θέλησε να τρέξει το γήπεδο, βοήθησε και στην άμυνα. Εκπληκτικό δεύτερo ημίχρονο με 16 πόντους από τους 20 στην τέταρτη περίοδο, κάνοντας τα πάντα, ενώ έβαλε και το μεγάλο τρίποντο για το 84-87. Πρωταγωνιστής του Oλυμπιακού και δίκαια ο MVP.

Κριτική Ολυμπιακού: Ο Ράιτ όλα τα... λεφτά στο τέλος, «κολόνες» Παπανικολάου και Ουόκαπ