Με μαχητική ψυχή και φοβερό βόλεϊ η ομαδάρα του Ντράγκαν Νέσιτς πήρε τη νίκη με 3-2 σετ στην έδρα του Ολυμπιακού και κατέκτησε την Volley League γυναικών.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκό μπήκε πολύ δυναμικά, πήγε στο +5 πολύ νωρίς (6-11), ο Ολυμπιακός μείωσε στους τρεις (11-14), εκεί με συνεχόμενους πόντους της Καρκάσες η διαφορά ξαναπήγε στουςω5 (12-17), όμως οι «ερυθρόλευκες» ξανά αντέδρασαν και ισοφάρισαν στο 20-20, όμως οι «πράσινες» με πόντο της Καρκάσες και μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου πήραν το πρώτο σετ με 24-26.

Στο δεύτερο σετ το σκηνικό ήταν διαφορετικό. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα πηγαίνοντας στο +4 νωρίς (5-1) όμως ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 8-8, από εκεί και πέρα το σετ πήγαινε πόντο μέχρι  το 15-17, κράτησε το +2 το «τριφύλλι» μέχρι το 17-19 όμως οι γηπεδούχες το ανέτρεψε και με συνεχόμενους πόντους της Φαριόλ πήρε το δεύτερο σετ με 25-21 και έκανε το 1-1.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός πολύ γρήγορα πήγε στο +3 (4-7), ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στο 11-11, εκεί το σετ πήγαινε πόντο ώσπου η Κούμπουρα να αναλάβει δράση βάζοντας συνεχόμενους πόντους δίνοντας στις ερυθρόλευκες προβάδισμα τριών πόντων σε πολύ κομβικό σημείο (23-20), με την Λαμπρούση να τελειώνει το σετ (25-21) με άσο, ανατρέποντας το σκορ στα κάνοντας το 2-1.

Στο τέταρτο σετ εξαρχής επέβαλλε τον ρυθμό του ο Παναθηναϊκός, αφού πήγε στο +3 πολύ νωρίς (9-12), συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση και με πόντους από την Γκρόθες και Σαμαντάν, η διαφορά πήγε στους 7 (13-20) και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στα σετ οι «πράσινες» με 18-25 και μπλοκ της Σαμαντάν.

Με δυο ισοπαλίες ξεκίνησε το tie break, αλλά ο Παναθηναϊκός με μπλοκ που τσάκιζε κόκαλα και με την Καρκάσες να παίρνει κρίσιμους πόντους, έφτασε στο +3 (3-6) αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ τον Μιτσέλι! Ο Παναθηναϊκός έφτασε στους τέσσερις τους πόντους τη διαφορά (4-8) και πήγε με σημαντικό προβάδισμα στην αλλαγή τερέν. Συνέχισε τις εκπληκτικές επιθέσεις του το «τριφύλλι» και με πρωταγωνίστρια την Σαμαντάν η οποία έβαλε και το νικητήριο πόντο οι «πράσινες» πήραν το σετ με 9-15 και κατέκτησαν το 27ο πρωτάθλημα στην ιστορία τους.

Διακύμανση:
1ο σετ: 3-8, 12-16, 20-21, 24-26
2ο σετ: 8-6, 15-16, 21-29, 25-21
3ο σετ: 5-8, 16-15, 21-19, 25-21
4ο σετ: 8-7, 10-16, 14-21, 18-25
5ο σετ: 3-5, 7-10, 7-12, 9-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 59 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 71 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (24-26, 25-21, 25-21, 18-25, 09-15) σε 141'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 8 (8/27 επ., 65% υπ. - 35% αριστες), Καράρο 3 (3/4 επ.), Εμμανουηλίδου, Κούμπουρα 23 (22/63 επ., 1 μπλοκ), Φαριόλ 12 (7/14 επ., 5 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 16 (16/51 επ., 33% υπ. - 9% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 100% υπ. - 67% άριστες), Σαμπάτη (λ), Λαμπρούση 2 (1/5 επ., 1 άσσος), Βλαχάκη 2 (2/7 επ., 40% υπ. - 10% άριστες), Τσιτσιγιάννη 1 (1 άσσος), Τάνη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Καρκάσες 29 (25/54 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 45% υπ. - 22% άριστες), Άτκινσον 20 (18/49 επ., 2 μπλοκ), Γκρότους 11 (11/31 επ., 67% υπ. - 50% άριστες), Παπαφωτίου 4 (2/7 επ., 2 μπλοκ), Σάμανταν 14 (11/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 51% υπ. - 29% άριστες), Μεταξά, Φουμάκη.

Πανόραμα τελικών Volley League Γυναικών:

Πρώτος τελικός - Σάββατο 13 Απριλίου 2024
Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη, Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 3-2 (25-20, 22-25, 25-09, 21-25, 18-16)

Δεύτερος τελικός - Τετάρτη 17 Απριλίου 2024
Γυμναστήριο Μετς, Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 1-3 (19-25, 25-18, 23-25, 15-25)

Τρίτος τελικός - Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη, Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 0-3 (15-25, 22-25, 20-25)

Τέταρτος τελικός - Τετάρτη 24 Απριλίου 2024
Παναθηναϊκός Α.Ο. - Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. 3-1 (25-15, 25-23, 23-25, 25-23)

Πέμπτος τελικός - Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Γυμναστήριο «Μελίνα Μερκούρη» Ρέντη, Ολυμπιακός Σ.Φ.Π. - Παναθηναϊκός Α.Ο. 2-3 923-25, 25-21, 25-21, 18-25, 9-15)

Πράσινο το πιο μάγκικο πρωτάθλημα μέσα στο κόκκινο άντρο!