Δεδομένο Νο1

Δεν υπήρχε περίπτωση ο ΠΑΟΚ να παρουσιάσει χειρότερο πρόσωπο από αυτό που εμφάνισε στην Λαμία. Ποδοσφαιρικά «αυτοκτόνησε», έβαλε αυτογκόλ από τα λίγα στο χειρότερο δυνατό σημείο της σεζόν. Είναι από τα ματς που αφήνουν σημάδια, ευελπιστώντας πως δεν θα τα βρεις στη συνέχεια μπροστά σου. Από το βράδυ της Τετάρτης μέχρι και εχθές μεσολάβησαν πολλά, η απώλεια των δύο βαθμών ταρακούνησε συθέμελα τον οργανισμό του ΠΑΟΚ. Ήταν δεδομένο πως οι ασπρόμαυροι θα βγάλουν αντίδραση.

Το εντυπωσιακό στην περίπτωση του ΠΑΟΚ είναι πως το ντέρμπι ξεκινά με τους καλύτερους οιωνούς και γκολ μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Και πάλι όμως ο ΠΑΟΚ χάνει το (ηθικό) πλεονέκτημα μέσα σε λίγα λεπτά λεπτά καθώς η ΑΕΚ όχι απλά δεν πτοείται, βγάζει ακόμη μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και μέχρι το 30' έχει κλείσει τους γηπεδούχους στην περιοχή τους. Για την ακρίβεια, το ματς μέχρι το ημίωρο είναι προσωπική υπόθεση του Κοτάρσκι εναντίον τεσσάρων (Πινέδα, Πόνσε, Αραούχο και Ελίασον).

Από το 30' και μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ έχει φέρει το ματς στα μέτρα του. Δημιουργούν συνθήκες απόλυτης ισορροπίας στο ματς. Με την εικόνα που έχουν οι ασπρόμαυροι όμως, δείχνουν ότι μπορούν απέναντι σε αυτήν την ΑΕΚ. Δοκιμάζουν με την σειρά τους τα αντανακλαστικά του Αθανασιάδη. Ζυγίζουν την Ένωση και την έχουν... Μία ΑΕΚ που κινήθηκε με συνταγή... Παναθηναϊκού και δεδομένα θα έβγαζε κούραση στο παιχνίδι. Όπως και έγινε.

Στο β΄ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ είναι η ομάδα που έχει καθαρό μυαλό, που ξέρει τι θέλει στο γήπεδο και οδηγεί τον αντίπαλό του στα εύκολα λάθη. Μέσα από αυτά τα λάθη, ο ΠΑΟΚ στοχεύει να την «χτυπήσει» μέσα από τις στατικές φάσεις. Η μπίλια όμως κάθεται στην ΑΕΚ. Από ένα ανύπαρκτο φάουλ, το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου βρίσκεται και πάλι με την πλάτη στον τοίχο. Μέχρι το 80' οι κιτρινόμαυροι έχουν ακουμπήσει και με τα δύο χέρια την κούπα του πρωταθλήματος, αλλά η εικόνα και η ψύχωση των παικτών του ΠΑΟΚ να μην αδικήσουν ξανά τους εαυτούς τους και να πάρουν το μίνιμουμ από ένα παιχνίδι υπεροχής, σε μία βραδιά οργίων του Κωνσταντέλια, αλλάζουν το ρου του αγώνα.

Προφανώς στο κάδρο μπαίνουν και οι «σκακιστές» του παιχνιδιού, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να νικά κατά κράτος τον Ματίας Αλμέιδα, με την κίνηση ματ της εισόδου του Ζοάν Σάστρε αντί του Γιόνι Ότο που «ασφυκτιούσε» στα δεξιά και σφραγίζεται από το λάθος του Αργεντινού να μεταθέσει τον Πινέδα στο δεξί άκρος της άμυνας με την αποχώρηση του Ρότα, δίνοντας στον ΠΑΟΚ το δικαίωμα να επικρατήσει κατά κράτος στην μεσαία γραμμή. Στο ίδιο λάθος είχε υποπέσει ο Αλμέιδα και στο ματς της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος...

Δεδομένο Νο2

Ούτε μία ούτε δύο αλλά τέσσερις φορές συνολικά, ο ΠΑΟΚ έχει κάνει ένα αδιανόητο comeback στην σεζόν σε σημεία που άπαντες τον είχαν «ξεγραμμένο». Η αρχή έγινε στην OPAP Arena και στην ήττα με κατεβασμένα χέρια από την ΑΕΚ με 2-0, για να ακολουθήσει ο θρίαμβος στο «Γ.Καραϊσκάκης» σε διάστημα μίας εβδομάδας (2-4). Σκυτάλη πήρε η ήττα από τον Ολυμπιακό στο γήπεδο της Τούμπας στην σειρά των ντέρμπι (1-4), με τον ΠΑΟΚ να βγάζει κατόπιν ψυχή, αντίδραση, κάνοντας ματσάρα στην ρεβάνς του Κυπέλλου στην Λεωφόρο, με την πρόκριση να πηγαίνει στην ρωσική ρουλέτα όταν αποχώρησε με φορείο ο Μπάμπα.

«Παρών» φώναξε ο Δικέφαλος και μετά την ήττα από τον Άρη (0-1) στην πρεμιέρα του playoffs, διαλύοντας μετά από 4 ημέρες την Ντιναμό Ζάγκρεμπ με πεντάρα. Και τώρα η ΑΕΚ... Αναμφίβολα, ο ΠΑΟΚ είναι η πιο expect the unexpected ομάδα του πρωταθλήματος. Ένας ΠΑΟΚ πολύ σκληρός για να πεθάνει.