Mετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, η Ζαλγκίρις κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Ισπανία, επικρατώντας με 84-79, χάρη στην εκπληκτική εμφάνιση του Κίναν Έβανς.

Με αυτή την νίκη η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι ανέβηκε στο 7-13, ωστόσο παραμένει μακριά από την 8άδα, ενώ από την αντίπερα όχθη οι "νυχτερίδες" έπεσαν στο 10-10 και βλέπουν την 8άδα να απομακρύνεται.

Για τους νικητές ο Κίναν Έβανς έκανε εκπληκτική εμφάνιση και ήταν ο κινητήριος μοχλός της νίκης για την ομάδα του. Ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, 5 ασίστ και 6/9 τρίποντα μερικά από τα οποία ήταν καθοριστικά. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Ρόλαντ Σμιτς με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, με τον Ουλανόβας να προσθέτει 14 πόντους με 8 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά ο Μπράντον Ντέιβις (18π. 5ρ. 2ασ.) και ο Κρις Τζόουνς (13π. 3ρ. 4ασ.) προσπάθησαν να αποσοβήσουν την ήττα της ομάδας τους, με τους υπόλοιπους παίκτες να μένουν σε μονοψήφια νούμερα.

Μπήκε καλύτερα η Ζαλγκίρις, έχτισε διαφορά σε παιχνίδι με ξέφρενο επιθετικό ρυθμό

Η Ζαλγκίρις ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου, αποκτώντας προβάδισμα 5 πόντων (1-6 στο 2΄), με την Βαλένθια να αντιδρά άμεσα με τον Ίνγκλις σε 6-6 στο 3’. Χέρι-χέρι πήγαιναν οι δυο ομάδες ως τα μέσα του δεκαλέπτου (10-12 στο 4’) με τους Λιθουανούς να κάνουν ένα 7-0 σερί για το 10-19 στο 6΄με δράστη τον Κίνα Έβανς. Η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι είχε βρει ρυθμό στην επίθεση μετά το ξέσπασμα που έκανε και διατηρούσε το προβάδισμα της (17-23 στο 8΄). Οι «νυχτερίδες» με καλάθι του Τουρέ ροκάνισαν την διαφορά στο -6 (19-25 στο 9’), ενώ με το αυτό το προβάδισμα έκλεισε και το πρώτο δεκάλεπτο η Ζάλγκιρις (21-27) σε μια άκρως παραγωγική περίοδο.

Διατηρούσε το προβάδισμα της η Ζαλγκίρις με φοβερό Σμιτς, σε μια αμφίρροπη περίοδο

Νωχελικά μπήκαν στο 2ο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες με την Ζάλγκιρις να διατηρεί το προβάδισμα της (24-31 στο 12’), έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Ρόλαντ Σμιτς (10π.). Η Βαλένθια προσπαθούσε να μείνει χάσει την επαφή με το σκορ και με τον Ότζελέγιε μείωσε στους 5π. (28-33 στο 14΄), ωστόσο κάθε φορά που το σύνολο του Μουμπρού πλησίαζε στο σκορ, η λιθουανική ομάδα έβρισκε τον τρόπο να απαντά (28-35 στο 15΄). Ο Ουλανόβας με τον Μπιρούτις αύξησαν και πάλι την διαφορά για την ομάδα τους στο +9 (30-39 στο 17’) με τους γηπεδούχους να απαντούν με σερί 5-0 για το 35-39 στο 18’. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Κάουνας στο +6 (42-48) με τους παίκτες του Τρινκιέρι να δείχνουν πως πατούσαν καλύτερα στο παρκέ.

Η Βαλένθια αντέδρασε, πήρε προβάδισμα με Τζόουνς και Ντέιβις να βρίσκονται σε εκπληκτική βραδιά

Δυναμικά μπήκε στο δέυτερο ημίχρονο η Βαλένθια, κατορθώνοντας να μειώσει στο πόντο (48-49 στο 22’) με τον Ίνγκλίς να κάνει σπουδαία δουλειά στις δυο ρακέτες. Ο Κίναν Έβανς (13π.) με το 3ο του τρίποντο στην βραδιά δεν άφηνε τις «νυχτερίδες» να προσπεράσουν (50-54 στο 24’), ωστόσο οι Ισπανοί με 7-0 σερί πήραν κεφάλι για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (57-54 στο 25΄) με τους Τζόουνς και Ντέιβις να πρωταγωνιστούν. Μέσω της άμυνας της η Βαλένθια είχε καταφέρει να κάνει την ανατροπή, με την Ζαλγκίρις ωστόσο να παραμένει στο κατώφλι της ομάδας του Μουμπρού (60-58 στο 28’). Ο Γίοβιτς με δίποντο έφτασε τους 7 πόντους και έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του (64-59 στο 29’) με την λιθουανική ομάδα να απαντά με τρίποντο του Σάμνερ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (64-62).

Ο Έβανς πήρε φωτιά από τα 6.75μ. και έδωσε την νίκη στην ομάδα του

Η Ζάλγκιρις στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου έμεινε χωρίς σκορ για 2' ωστόσο η Βαλένθια δεν το εκμεταλλεύτηκε, καθώς ήταν άστοχη σε συνεχόμενες επιθέσεις. Ο Έβανς με τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του (66-67 στο 33') με τον Άντερσον αν απαντά για το 68-67 στο 34'. Ο Μάνεκ με το πρώτο του τρίποντο στην βραδιά έδωσε αέρα 4 πόντων στην ομάδα του (68-72 στο 36΄) με την Βαλένθια να συνεχίζει την αστοχία της από τα 6.75μ. (4/15τρ.). Ο Οτζελέγιε με τρίποντο ξεκόλλησε την ομάδα του από τους 68π. (71-72 στο 37') με τον ίδιο να βάζει την Βαλένθια μπροστά με 2/2β. (73-72 στο 37'). Ο Έβανς ήταν αποφασισμένος να οδηγήσει την ομάδα του στο διπλό και με το 5ο του τρίποντο στην βραδιά έγραψε το 74-75 στο 38' με τον Σμιτς στην συνέχεια με δίποντο να δίνει αέρα 3π. στην Ζαλγκίρις (74-77). Ο Αμερικανός γκαρντ της λιθουανικής ομάδας έπαιζε με αυτοπεποίθηση και ανέβασε τον δίκτυ του σκορ στο +4 (76-80 στο 38') με τον Ντέιβις να μειώνει με 2/2β. σε 78-80 με 22'' να μένουν για το φινάλε και τον Έβανς να βάζει μια βολή από την τεχνική ποινή που δέχθηκε η Ζάλγκιρις (79-80). Ο Μάνεκ με δίποντο έκανε το 79-82 και στην συνέχεια ο Οτζελέγιε αστόχησε στο τρίποντο που θα ισοφάριζε τον αγώνα με την λιθουανική ομάδα να παίρνει την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 42-48, 64-62, 79-84.