Αυτό είναι το 24ο πρωτάθλημα Λιθουανίας (από το 1993-94) που κατακτάει η Ζαλγκίρις Κάουνας, επιστρέφοντας στον θρόνο της μετά από απουσία ενός χρόνου ενώ είχε κατακτήσει τους προηγούμενους 11 τίτλους (2011-2021).

Ο Τέιλορ, που ήταν καθοριστικός στο φινάλε, τελείωσε το παιχνίδι με 30 πόντους και τον ακολούθησε ο Άρνας Μπουτκεβίτσιους με 16 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Κένταλ ΜακΚόλουμ είχε 20 πόντους και ο Μάρκους Φόστερ 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ρίτας κατάφερε να πάρει τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή (6-13) και δίχως να χάσει το προβάδισμα, έκλεισε την πρώτη περίοδο με το ισχνό 23-24. Η Ζαλγκίρις αντέδρασε προσπερνώντας για πρώτη φορά με 25-24 και με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται πέντε φορές στην πρωτοπορία, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο οριακό 46-45.

Αντίστοιχα κύλησε και η τρίτη περίοδος, μολονότι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν προς στιγμήν με +8 (48-56). Ωστόσο, η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις με ένα γρήγορο σερί 10-0 πήρε ξανά τα ηνία και ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο στο 70-69. Με τον Μπραζντέικις να βγαίνει μπροστά, η Ζαλγκίρις έκανε το 80-75, όμως με ΜακΚόλουμ και Φόστερ η Ρίτας απάντησε για το 86-87 στο 38’. Και σε εκείνο το σημείο «μίλησε» ο Τέιλορ: Με 7 προσωπικούς σερί πόντους του Αμερικανού γκαρντ οι γηπεδούχοι έγραψαν το καθοριστικό 93-87 (39’), η Ρίτας δεν είχε απαντήσεις και έτσι ο τίτλος επέστρεψε στο Κάουνας.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 46-45, 70-69, 97-87

Ζαλγκίρις Κάουνας - Ρίτας Βίλνιους 97-87