AS MONACO
  • Ντάνιελ Ιερεθουέλο
  • Αρτούρας Σούκις
  • Λεάντρο Λετζάνο

Το παιχνίδι της Παρτιζάν με την Μονακό ήταν ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα. Η τέταρτη περίοδος ήταν ένας... μονόλογος από πλευράς «ασπρόμαυρων». Η ομάδα του Βελιγραδίου κυριάρχησε, έφερε στα μέτρα της την αναμέτρηση και πήρε σπουδαία νίκη, που την φέρνει σε τροχιά οκτάδας.

Με τη νίκη αυτή η Παρτιζάν ανέβηκε στο 8-9, την ώρα που η Μονακό δεν εκμεταλλεύτηκε τα... δώρα από Μπαρτσελόνα και Μπασκόνια και υποχώρησε στο 11-6.

Ο Ματίας Λεσόρ ήταν σημείο αναφοράς για την Παρτιζάν, με 21 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Κέβιν Πάντερ να ακολουθεί, ενώ ο Γιαμ Μάνταρ πρόσθεσε 15 πόντους. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έμεινε στο παρκέ για 36'25'' μετρώντας 9 πόντους (3/5 τρίποντα), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 λάθος.

Από πλευράς Μονακό, ο Έλι Οκόμπο ξεχώρισε με 17 πόντους, 9 ασίτ και 3 κλεψίματα, με τον Άλφα Ντιαλό να ακολουθεί με 12 πόντους και 4 ριμπάουντ, σε ένα παιχνίδι που ο Μάικ Τζέιμς τα... έσπασε (9 πόντοι, 1/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/6 βολές σε 29 λεπτά).

Η Μονακό μπήκε δυνατά στο παρκέ και χάρη στον Μπλόσομγκεϊμ μπήκε σε θέση οδηγού (5-9, 3'). Ο Κέβιν Πάντερ ανέλαβε δράση, ο Ιωάννης Παπαπέτρου ακολούθησε και η Παρτιζάν ανέτρεψε το σκηνικό, χτίζοντας διαφορά (14-9, 5'). Ο Γιαμ Μάνταρ φώναξε παρών για τους γηπεδούχους, το προβάδισμα των οποίων έφτασε σε διψήφια επίπεδα (24-11, 8'). Η Μονακό έδειξε σφυγμό, χάρη στον Μπράουν, μειώνοντας στο τέλος του δεκαλέπτου σε 26-17.

Ο Έλι Οκόμπο φώναξε παρών στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και η Μονακό μείωσε ακόμα περισσότερο (26-22, 11'). Ο Λεσόρ έδωσε... ανάσα στην Παρτιζάν με δικούς του πόντους, αλλά ο Ουατάρα φώναξε παρών και η Μονακό μείωσε στον πόντο (32-31, 13'). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και προσπέρασαν με τον Ουατάρα, για να απαντήσει ο Πάντερ με τρίποντο (35-33, 15'). Η Παρτιζάν κρατούσε τον έλεγχο, όμως η Μονακό ανέβασε την απόδοσή της και με τον Μοτεγιούνας πέρασε μπροστά ξανά (40-43, 17'). Πάντερ και Λεσόρ έδωσαν λύσεις στην ομάδα τους, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια εκ νέου (46-43, 18'). Ο Λεσόρ έφερε την Παρτιζάν στο +5 (48-43), αλλά η Μονακό αντέδρασε και με 4-0 από Μοτεγιούνας και Τζέιμς μείωσε σε 48-47 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Οκόμπο μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο μέρος και η Μονακό πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ (51-53, 23'). Η απάντηση της Παρτιζάν ήταν άμεση, δια χειρός Πάντερ (55-53, 24'). Ο Αντζούσιτς έδωσε ανάσα στους γηπεδούχους με τρίποντο (58-55, 25'). Η Μονακό προσπάθησε να ανακτήσει τον έλεγχο, αλλά Παπαπέτρου και Μάνταρ δεν το επέτρεψαν (63-59, 27'). Η Μονακό αντέδρασε ξανά και ισοφάρισε με τον Ντιαλό (66-66, 29'). Ο Ντάντε Έξουμ ήταν ο παίκτης που είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο και με 1/2 βολές έγραψε το 69-68.

Δυνατά μπήκε η Παρτιζάν στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο ΛεΝτέι έδωσε τον τόνο, Αντζούσιτς και Λεσόρ ακολούθησαν και η διαφορά ανέβηκε (77-68, 32'). Ο Γάλλος σέντερ έφερε την ομάδα του Βελιγραδίου στο +11 (79-68, 33'). Η Μονακό έδειξε σφυγμό με τον Τζέιμς (82-73, 34'). Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα στη συνέχεια για την ομάδα του Βελιγραδίου. Ο Παπαπέτρου έδωσε λύσεις και η διαφορά «εκτοξεύτηκε» (90-75, 37'). Η Παρτιζάν κράτησε τον έλεγχο του αγώνα ως το τέλος και έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-47, 69-68, 100-80.