Η ομάδα της Θεσσαλονίκης καθάρισε ουσιαστικά τη νίκη στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου όταν και πήρε διαφορά έξι τερμάτων. Ο Διομήδης κατάφερε να μειώσει στα δύο γκολ στο τελευταίο λεπτό αλλά ήταν πλέον αργά.

Οι τελικοί της handball premier θα ξεκινήσουν την Τρίτη 22 Ιουνίου. Η ΑΕΚ θα έχει το πλεονέκτημα της έδρας με το πρωτάθλημα να κρίνεται στις δύο νίκες.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένες όπως φάνηκε και στο ξεκίνημα του ματς. Ο Διομήδης προηγήθηκε με 10-8 με Χόγκας και Τσιγαρίδα αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε με τον Λιάπη και προσπέρασε με 10-11 με τον Στογιάνοβιτς στο 20ο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι και την τελική ευθεία του πρώτου ημιχρόνου. Με το σκορ στο 13-13 Παπαβασίλης και Νικολαΐδης έδωσαν αέρα δύο τερμάτων για τον ΠΑΟΚ που έφτασε στο 13-15 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μπήκε εντυπωσιακά στο δεύτερο ημίχρονο. Με γρήγορα γκολ στα πρώτα δέκα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 13-19 με τον Αποστόλου δείχνοντας να ελέγχει απόλυτα το ματς. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν και πάλι στο παιχνίδι με τον Μπόσκο αλλά ο ΠΑΟΚ έβρισκε τις λύσεις να διατηρεί τη διαφορά στα 5-6 τέρματα.

Στο φινάλε ο Χόγκας μείωσε σε 26-28 αλλά ο ΠΑΟΚ κάνοντας καλή διατήρηση μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη και να πάρει την πρόκριση για τους τελικούς.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-5, 8-8. 10-11, 11-12, 13-15 (ημχ), 13-18, 14-20, 17-22, 20-24, 23-27, 26-28.

Διομήδης (Χαλκίδης): Τζίμπουλας, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 6, Παπαδημητρίου, Παπαντωνόπουλος 2, Αναγνωστόπουλος, Τσαμουρίδης 2, Χόγκας 7, Μπόσκος 8, Χαντέλης 1, Μάνθος, Ρούμπος, Κωστούλας, Μούγιτς, Διονυσόπουλος.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Καραγκιοζόπουλος, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 3, Σεϊρεκίδης 5, Αποστόλου, Τσαναξίδης 3, Παπαβασίλης, Καβουσανάκης, Κυριακίδης, Γιορανίδης, Λιάπης 6, Άρσιτς, Στογιάνοβιτς 9, Τζωρτζίνης.

Διαιτητές: Τσιάνας – Τόλιος. Δίλεπτα: 4-8. Πέναλτι: 3/5 – 2/2

Διομήδης Άργους - ΠΑΟΚ 26-28