Δείχνοντας χαρακτήρα στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (No.6) λύγισε τον 23χρονο Καναδό (Νο.19) με 6-3, 7-6(4) σε 1 ώρα και 48 λεπτά και περιμένει τώρα τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ούγκο Ουμπέρ και τον Σάσα Ζβέρεφ.

Ήταν η πρώτη νίκη του σε βάρος παίκτη του Top 50 μετά τον περασμένο Αύγουστο στο Σινσινάτι και την πέτυχε, μάλιστα, κόντρα σε έναν αντίπαλο της πρώτης εικοσάδας που έφυγε με το τρόπαιο από τη Βασιλεία και μετρούσε έξι σερί νίκες. Η βελτίωση του Στεφ είχε φανεί και από τα τουρνουά σε Αμβέρσα και Βιέννη.

Εκτός των άλλων, ήταν ένα ακόμα βήμα προς το ATP Finals (12-19/11) και όλα δείχνουν ότι θα είναι παρών στο τελευταίο μεγάλο ραντεβού της χρονιάς στο Τορίνο. Θα σφραγίσει σίγουρα το εισιτήριο αν προκριθεί στην οκτάδα της διοργάνωσης.

Ο 25χρονος τενίστας κατέκτησε επιβλητικά το πρώτο σετ, όμως βρέθηκε πίσω στο σκορ στο δεύτερο και λίγο έλειψε να μπει σε... περιπέτειες. Ανέβασε το επίπεδό του, ωστόσο, την πιο κατάλληλη στιγμή και συνεχίζει την πορεία του στο τελευταίο Masters της σεζόν, το οποίο έχουν ήδη αποχαιρετήσει οι Κάρλος Αλκαράθ και Ντανίλ Μεντβέντεφ

Σημειώστε ότι και οι δύο ήταν στο κάτω μέρος του ταμπλό μαζί με τον Τσιτσιπά, οπότε έχει ανοίξει αρκετά ο δρόμος προς τον τελικό.

Ο Στεφανος βρέθηκε αντιμέτωπος με διπλό μπρέικ πόιντ μόλις στο πρώτο γκέιμ του αγώνα, αλλά κατάφερε να μείνει όρθιος και να πάρει στη συνέχεια αυτός το προβάδισμα με το μπρέικ που σημείωσε στο τέταρτο γκέιμ (3-1).

Δεν δυσκολεύτηκε να κλείσει το σετ όταν σέρβιρε στο 5-3, ωστόσο ο Φίλιξ μπήκε δυνατά στο δεύτερο και πέρασε μπροστά με 0-3. Έσωσε ένα μπρέικ πόιντ στο πέμπτο γκέιμ και είχε τρία σετ πόιντ στο 2-5, όμως ο Στεφ κράτησε το σερβίς του, έσωσε και τέταρτο σετ πόιντ στο επόμενο γκέιμ και έστειλε το σετ σε τάι μπρέικ.

Ο Φίλιξ είχε την απάντηση στο πρώτο μίνι μπρέικ του Τσιτσιπά, ωστόσο δεν έγινε το ίδιο στο δεύτερο (5-3), με αποτέλεσμα να βρεθεί ο Στεφ με διπλό ματς πόιντ (6-4) και να εκμεταλλευτεί την πρώτη ευκαιρία του.

Ο Καναδός πλήρωσε το πολύ κακό ποσοστό του πίσω από το δεύτερο σερβίς (16%, 3/19), ενώ αξιοποίησε μόνο ένα από τα επτά μπρέικ πόιντ του. Οι winners ήταν 15-25, όμως ο Στέφανος είχε 19 αβίαστα λάθη και ο Φίλιξ 35.

Ήταν η έκτη νίκη του Τσιτσιπά σε εννιά αγώνες με τον Αλιασίμ, που είχε κερδίσει την προηγούμενη αναμέτρησή τους πέρυσι τον Φεβρουάριο στον τελικό του Ρότερνταμ.

Οι αγώνες για τη φάση των «16» της διοργάνωσης θα γίνουν αύριο (2/11).

Έδειξε χαρακτήρα στην πρεμιέρα του ο Τσιτσιπάς (vid)