Απομένει πλέον ένα ματς με την κάτοχο του τίτλου Προ Ρέκο, στις 6/12, και μετά την τρίμηνη διακοπή που ακολουθεί, η ομάδα του Χέρβο Κόλιανιν θα ξεκινήσει τις υποχρεώσεις της στην επόμενη φάση, με στόχο την πρόκριση στο final-4 της διοργάνωσης.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίσαν και προηγήθηκαν 2-0 στο ξεκίνημα με πανομοιότυπα τέρματα του φουνταριστού τους, Στέφαν Πιέσιβατς, αλλά ήταν ζήτημα χρόνου ο Ολυμπιακός να επιβάλλει την ανωτερότητά του. Με γκολ του Βάμος οι πρωταθλητές Ελλάδας πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά (4-3) δύο λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, και στο δεύτερο οκτάλεπτο με ένα σερί 5-0 ξέφυγαν 10-4 και "καθάρισαν" το παιχνίδι.

Η Ντιναμό ήταν ανταγωνιστική στην τρίτη περίοδο, την οποία μάλιστα κέρδισε (επιμέρους σκορ 1-2), αλλά στο φινάλε ξέμεινε από δυνάμεις και οι "ερυθρόλευκοι" ανέβασαν τη διαφορά μέχρι το +9 (15-6).

Να σημειωθεί ότι ο Χέρβο Κόλιανιν δεν χρησιμοποίησε καθόλου τον Μάρκο Μπίγιατς, με τον Μάνο Ζερδεβά να υπερασπίζεται την εστία των γηπεδούχων σε όλη την αναμέτρηση.

Τα οκτάλεπτα: 4-3, 6-1, 1-2, 5-2

Διαιτητές: Πουτνίκοβιτς (Σερβία), Χέντσελ (Γερμανία)

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ 1, Βάμος 3, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 2, Γκίλλας 2, Δερβίσης, Μπούσλιε 2, Αλαφραγκής, Δήμου 2, Νικολαϊδης 1, Παπαναστασίου, Ζερδεβάς

ΝΤΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ (Ντέγιαν Στανόγεβιτς): Ραζμάτζε, Βεσαγκούρι, Ακβλεντιάνι 2, Τζικτσιαρένκα 1, Τκεσελασβίλι, Βαπένσκι 2, Τζακάια, Τάνκοσιτς, Ιμναϊσβίλι, Μαγκρακβελίτζε, Μαλισάου, Πιέσιβατς 3, Γκβετάτζε