• 61' Κοσμάς Τσιλιανίδης
  • 28' Κώστας Φορτούνης
  • 50' Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος
  • 57' Κώστας Φορτούνης

Άνετο ήταν το πέρασμα του φορμαρισμένου το τελευταίο διάστημα Ολυμπιακού και από την Τρίπολη, επικρατώντας του Αστέρα με 2-0, για την τέταρτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν και πάλι καλό κατά διαστήματα ποδόσφαιρο, δημιούργησαν φάσεις, αξιοποίησαν δύο εξ αυτών με πρωταγωνιστές και σκόρερ τους Φορτούνη και Χριστοδουλόπουλο και κάπως έτσι παρέμειναν στο -8 από τον ΠΑΟΚ.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίρνει θέση οδηγού από νωρίς, κάνοντας το κλασικό φετινό παιχνίδι του, με κατοχή μπάλας κοντά στο 70% και διάθεση για γρήγορη κυκλοφορία, αλλά και αρκετή υπομονή. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν θέλησαν να δώσουν τον συνήθη... φρενήρη ρυθμό στις επιθέσεις τους αφού ο Μαρτίνς γνώριζε είναι μια πολύ επικίνδυνη ομάδα στην κόντρα. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους, πίεσαν σωστά και αποτελεσματικά για το μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα στα χαφ, χωρίς να επιτρέψουν τη δημιουργία πολλών φάσεων για τους «ερυθρόλευκους» -ιδίως στο ξεκίνημα- παρά την... εδαφική υπεροχή τους. Σαν συνέπεια, ο Ολυμπιακός επιχείρησε να πλησιάσει την εστία του Παπαδόπουλου με αρκετά γεμίσματα και πιο μακρινές μπαλιές στην πλάτη της άμυνας απ' ότι συνήθως.

Η πρώτη κλασική ευκαιρία στο ματς πάντως σημειώθηκε για τον Αστέρα, σε μια γρήγορη αντεπίθεση, με τον Φερνάντες να έχει δοκάρι. Τέσσερα μόλις λεπτά μετά πάντως, ο Φορτούνης ξεκλείδωσε το ματς για τον Ολυμπιακό, ανοίγοντας το σκορ μετά από τη δημιουργία του Χριστοδουλόπουλου. Μετά το γκολ οι Πειραιώτες έριξαν τους ρυθμούς τους και άφησαν στον Αστέρα χώρο και χρόνο με τη μπάλα στα πόδια, χωρίς όμως η ομάδα του Παράσχου να καταφέρει κάτι καλό από τη μεσαία γραμμή και μπροστά από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν σωστές αλληλοκαλύψεις και περιόρισαν σχεδόν στο απόλυτο μηδέν τα λάθη τους γύρω από την εστία του Σα.

Τίποτα δεν άλλαξε με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, αφού ο Ολυμπιακός διατήρησε άνετα τον έλεγχο σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Στο αμυντικό κομμάτι έκλεισε σωστά όλους τους χώρους στις λίγες φάσεις που χρειάστηκε απέναντι σε έναν Αστέρα που δεν είχε αντίδοτο στο παιχνίδι των «ερυθρόλευκων», ενώ βρήκε γρήγορα και το δεύτερο γκολ που καθάρισε οριστικά το ματς, στο 50' με τον Λάζαρο. Ως το φινάλε η ομάδα του Μαρτίνς διαχειρίστηκε εύκολα αυτό το 0-2 και τώρα περιμένει το κρίσιμο ντέρμπι «Δικεφάλων» στο ΟΑΚΑ.

• 19

Γιώργος Παράσχος: Τρίτο σερί ματς για τον Αστέρα που κατεβαίνει κόντρα σε έναν από τους μεγάλους χωρίς πολλές διαφοροποιήσεις στην τακτική του, αλλά και πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Το 4-3-3 του Έλληνα τεχνικού χρησιμοποιήθηκε με στόχο τον έλεγχο του άξονα, όμως η ομάδα του έχασε πλήρως τη μάχη του κέντρου και δεν είχε απάντηση στην κυκλοφορία μπάλας του Ολυμπιακού.

• 18

Πέδρο Μαρτίνς: Πάνω κάτω ίδια πρόσωπα, ίδια τακτική και ίδια εξαιρετική εικόνα. Ο Ολυμπιακός του Μαρτίνς έχει αρχίσει να ρολάρει, έχει βρει τους αυτοματισμούς του και μπορεί να βγάζει σε όλα τα γήπεδα το παιχνίδι του.

50'

Μπορεί να έχει θέμα με τους επιθετικούς του ο Ολυμπιακός αλλά όταν οι μέσοι σου βάζουν τέτοια γκολ, τι να τους κάνεις τους καθαρόαιμους φορ; Το 0-2 για τον Ολυμπιακό, με τους Φορτούνη-Χριστοδουλόπουλο να αλλάζουν ρόλους σε σχέση με το 0-1 και τον πρώτο να βγάζει μια εξαιρετική σέντρα και τον δεύτερο να κάνει μια προβολή που υπενθυμίζει την κλάση του, είναι με διαφορά η καλύτερη φάση του αγώνα της Τρίπολης.

• 4’

Πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τον Ολυμπιακό με τον Ποντένσε να σουτάρει εντός περιοχής μετά από κόρνερ και τον Παπαδόπουλο να διώχνει δύσκολα.

• 8’

Εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου από πολλά μέτρα μακριά, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

• 12’

Επικίνδυνο φάουλ του Τσιλιανίδη για τον Αστέρα που περνάει από όλους, όμως ο Σα βρίσκεται στο σωστό σημείο για να μπλοκάρει.

• 24’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Γρήγορη επίθεση και σέντρα του Τσιλιανίδη από δεξιά με το σουτ του Φερνάντες στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι να βρίσκει στο δεξί δοκάρι του Σα και άουτ.

• 26’

Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, η μπάλα περνάει από τρεις «ερυθρόλευκους» που είχαν κάνει κίνηση στην περιοχή και καταλήγει άουτ.

• 28’

ΓΚΟΛ! Ο Λάζαρος βρίσκει με έξοχη μπαλιά από τα αριστερά τον Φορτούνη που έκανε κίνηση στην περιοχή, κοντρόλαρε τη μπάλα και νίκησε τον Παπαδόπουλο με αριστερό πλασέ.

• 31’

Σουτ του Μουνάφο που βρήκε χώρο μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Σα ήταν στη σωστή θέση για να μπλοκάρει.

• 39’

Ωραία προσπάθεια του Λάζαρου και σουτ του Γκιγιέρμε στη συνέχεια από μακριά, 1-2 μέτρα άουτ η μπάλα.

• 43’

Πολύ δυνατό σουτ του Κυριακόπουλου από το ύψος της περιοχής, ο Σα είναι τυχερός και απομακρύνει αφού η μπάλα πήγε πάνω του.

• 50’

ΓΚΟΛ! Δουλεμένη εκτέλεση φάουλ του Ολυμπιακού με τον Φορτούνη να βρίσκει αυτή τη φορά την κάθετη κίνηση του Λάζαρου και αυτός από κοντά να γράφει το 0-2 με προβολή.

• 68’

Γρήγορη αντεπίθεση του Ολυμπιακού και πολύ δυνατό σουτ του Λάζαρου εκτός περιοχής που περνάει λίγο άουτ.

• 71’

Απίθανη ατομική προσπάθεια του Ποντένσε που πέρασε τον μισό Αστέρα αλλά ο Παπαδόπουλος σταμάτησε πλασέ του από το ύψος του πέναλτι.

• 72’

Νέα κλασική ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Φορτούνη να βρίσκει με κάθετη τον Ποντένσε στην κόντρα αλλά ο Πορτογάλος έκανε και πάλι κακό πλασέ.

• 81’

Γυριστό σουτ του Μανιά μέσα από την περιοχή, η μπάλα ένα περίπου μέτρο άουτ.

• 83’

Κίνηση του Γκερέρο στην περιοχή του Αστέρα και σουτ με το αριστερό, ο Παπαδόπουλος μπλοκάρει σταθερά.

• 86’

Καλή φάση για τον Ολυμπιακό. Γύρισμα του Ποντένσε από δεξιά, προβολή του Γκερέρο και η μπάλα άουτ.

• 1

Το δοκάρι Αστέρα στο 24' με τον πίνακα να δείχνει 0-0 στην πρώτη του φάση στο ματς και η άμεση απάντηση του Ολυμπιακού με γκολ λίγα λεπτά μετά, στο 28' είναι το καθοριστικό σημείο που άλλαξες τις ισορροπίες στο ματς.

• 2

Η απόδοση της τριάδας των χαφ του Ολυμπιακού, Καμαρά – Γκιγιέρμε – Φορτούνης, κινήθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα και παρότι οι μέσοι του Αστέρα δεν ήταν κακοί, κανείς από τους υπόλοιπους δεν βοήθησε στη μεσαία γραμμή για τους γηπεδούχους. Όταν χάνεται η μάχη του κέντρου κόντρα στον Ολυμπιακό και αυτός αντίθετα αξιοποιεί τις ευκαιρίες του, τα πράγματα απλοποιούνται για τους Πειραιώτες.

• 3

Το γρήγορο 0-2 του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, στο 50ο λεπτό, είναι το σημείο που ουσιαστικά «κλειδώνει» το ματς για τους «ερυθρόλευκους», αφού στη συνέχεια η ομάδα του Μαρτίνς είχε τη δυνατότητα να διαχειριστεί όσα συνέβαιναν στον αγωνιστικό χώρο κατά το δοκούν.

Θα μπορούσε να είναι πλάνο από ταινία του Θόδωρου Αγγελόπουλου αλλά είναι κάτι πολύ πιο... ρηχό. Όπως και να έχει οι οπαδοί του Ολυμπιακού που έχουν πιάσει θέση από νωρίς στο πέταλο λίγο πριν πέσει το σκοτάδι είναι μια πανέμορφη εικόνα.

7
Κώστας Φορτούνης
Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έκανε ένα πολύ καλό ματς αλλά το βραβείο του MVP δίνεται οριακά στον Κώστα Φορτούνη, που εκτός από το ότι πέτυχε το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού και δημιούργησε το δεύτερο, βρέθηκε εν γένει σε εξαιρετική μέρα. Ο Έλληνας μέσος ήταν υποδειγματικός στα καθήκοντά του, ήταν μονίμως απειλητικός για την αντίπαλη άμυνα και κάθε φορά που γινόταν κάτοχος της μπάλας δημιουργούνταν προϋποθέσεις ευκαιριών για τον Ολυμπιακό.

4
Τριαντάφυλλος Πασαλίδης
Δεν υπάρχει καμία αμφιβολία ότι όταν μια ομάδα δέχεται δυο γκολ σε δυο φάσεις που ο ίδιος κεντρικός αμυντικός χάνει τον παίκτη που κάνει κίνηση στην πλάτη της άμυνας, τότε έχουμε βρει τον αδύναμο κρίκο της αναμέτρησης. Αυτός ήταν ο Τριαντάφυλλος Πασαλίδης, που βρέθηκε σε πολύ κακή μέρα και σε μεγάλο βαθμό ο Αστέρας Τρίπολης την δική του αδράνεια.

12
Τόρες Γκιγιέρμε
Αθόρυβος αλλά καταπληκτικός στο χώρο του κέντρου, ο Τόρες Γκιγιέρμε απέδειξε για μια ακόμα φορά πως αποτελεί ένα από τα πιο σημαντικά όπλα στο ρόστερ του Ολυμπιακού. Ο Βραζιλιάνος τα έκανε κυριολεκτικά όλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής: έκοβε, έτρεχε, κάλυπτε κενούς χωρούς, με λίγα λόγια είχε ηγεμονική θέση στο κέντρο του γηπέδου και συνέβαλε τα μέγιστα για τη νίκη της ομάδας του.

Παρά την παράδοση που θέλει τα μεταξύ τους ματς να είναι μέσα στις αμφισβητούμενες φάσεις και τα παράπονα (από πλευράς Αστέρα Τρίπολης), το φετινό Αστέρας-Ολυμπιακός υπήρξε η εξαίρεση του κανόνα: το διαιτητικό τρίο δεν έκανε κάποιο κραυγαλέο λάθος, ολόσωστα δεν μέτρησε ως γκολ η φάση του 82' όταν και ο Βαλιέντε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού (βρισκόταν εμφανώς σε θέση οφσάιντ) και η επικράτηση του Ολυμπιακού δεν προήλθε κατά κανένα τρόπο από την διαιτησία του αγώνα.

BEST COMMENTS ON THE WEB

ΠΑΡΑΣΚΗΝΙΑ

ΑΕΚ: Επίσκεψη-έκπληξη από τον Πινέδα σε «κιτρινόμαυρη» οικογένεια (vid)

0

Πρόστιμο στον ΠΑΟΚ για το πανό στην Τούμπα κόντρα στην ΑΕΚ

0

ΑΕΚ: Πρόστιμο 20.000 ευρώ στον Αλμέιδα για το επεισόδιο μετά τη λήξη του αγώνα με τον ΠΑΟΚ