Με άδεια χέρια και με τεράστια παράπονα έφυγε ο ΠΑΣ Γιάννινα από το «Καραϊσκάκη», μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό την Κυριακή (1/5).

Η ομάδα της Ηπείρου παρά το γεγονός πως βρήκε το σθένος και κατάφερε να απαντήσει στα δύο γκολ του Ολυμπιακού και ισοφάρισε το σκορ (2-2) εν τούτοις μάζεψε την μπάλα μέσα από τα δίχτυα της στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων κι εν τέλει έχασε το ματς.

Για να φτάσουμε βεβαίως μέχρι το γκολ του Λόπες στο 98΄, χρειάστηκε ο διαιτητής Καραντώνης να κρατήσει δύο έξτρα λεπτά καθυστερήσεων από τα έξι που είχε υποδείξει το ταμπελάκι του τέταρτου.

Οι παίκτες της ηπειρώτικης ομάδας ήταν πυρ και μανία μετά το τέλος του ματς με τον Καραντώνη και περισσότερο απ΄όλους ο Χουάν Περέα.

Ο Κολομβιανός επιθετικός που έβαλε ξανά στο ματς τον «Άγιαξ της Ηπείρου» με το γκολ που πέτυχε στο 45+3΄μειώνοντας το σκορ (2-1) ήταν έξαλλος με τα συν δύο λεπτά των καθυστερήσεων που κράτησε ο ρέφερι από την Ημαθία και στέρησαν από την ομάδα του τον βαθμό της ισοπαλίας.

Με τους σφυγμούς να…καλπάζουν αμέσως μετά το σφύριγμα της λήξης είχε κάποιες αντεγκλήσεις με τους ανθρώπους του Ολυμπιακού για το έξτρα δίλεπτο των καθυστερήσεων μετά το σφύριγμα της λήξης, ενώ εκεί όπου βγήκε εκτός εαυτού ήταν όταν είδε έναν αστυνομικό να κινείται προς το μέρους του και να τον πιάνει για να τον οδηγήσει στη φυσούνα.

Στο σημείο αυτό ο Κολομβιανός επιθετικός ξέφυγε και χρειάστηκε η επέμβαση των ανθρώπων του ΠΑΣ για να τον ηρεμήσουν και να τον πάνε συνοδεία στα αποδυτήρια.

Εκεί όπου τα μέλη της ηπειρώτικης ομάδας είχαν να λένε στις μεταξύ τους συζητήσεις πως κρατήθηκε σκανδαλωδώς έξτρα δίλεπτο στο χρόνο των καθυστερήσεων και πως το παιχνίδι θα συνεχιζόταν μέχρι ωσότου πετύχει τρίτο γκολ ο Ολυμπιακός.

Όχι πως στον ΠΑΣ δεν είχαν παράπονα και από τη συνολική διαιτησία του Καραντώνη κατά τη διάρκεια του ματς και τα σφυρίγματά του που έβαζαν συνεχώς τους «ερυθρόλευκους» μέσα στην εστία τους.

Σαφώς πιο ήρεμος από τον («ταύρο») Χουάν Περέα, ο τεχνικός του ΠΑΣ, Ηρακλής Μεταξάς παρά την στεναχώρια του για την απώλεια της ισοπαλίας.

«Το σκορ ας το αφήσουμε στην άκρη. Το επηρεάζουν πολλά περίεργα πράγματα που βλέπω στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Παρά τις δυσκολίες το πάλεψαν τα παιδιά, είμαι περήφανος. Τη μια φορά χρειάζεται να τραβηχτεί μια γραμμή VAR πιο εδώ την άλλη πιο εκεί, αυτά δεν μπορούμε να τα επηρεάσουμε» τόνισε ο 54χρονος τεχνικός του ΠΑΣ στο flash interview μετά το τέλος του ματς.

Ο κόουτς της γιαννιώτικης ομάδας δεν έχει ξεχάσει το γκολ που ακυρώθηκε για την ομάδα του (μέσω των γραμμών του VAR) στο προηγούμενο εντός έδρας των παιχνίδι των πλέι οφ με την ΑΕΚ στους «Ζωσιμάδες» κι ως rookie στο ελληνικό πρωτάθλημα έχει να λέει πως επηρεάζουν πολλά περίεργα πράγματα την εξέλιξη των αγώνων.

«Νέος είναι ακόμα στην Ελλάδα, έχει πολλά να δε και να μάθει» σχολιάζουν από την πλευρά τους οι παλιές…σειρές του ΠΑΣ για τον κόουτς – Μεταξά, με την υποσημείωση πως προϊόντος του χρόνου θα συνηθίσει τα «περίεργα πράγματα» εφόσον έχει το κουράγιο να συνεχίσει την θητεία του στον όμορφο κόσμο του ελληνικού ποδοσφαίρου.

ΠΑΣ Γιάννινα: Ο λόγος της έκρηξης του Περέα και τα «περίεργα πράγματα» του (rookie) Μεταξά