Οι Νέοι του Παναθηναϊκού πέτυχαν μια σημαντική νίκη επί του αιώνιου αντιπάλου στο Ρέντη. Το τριφύλλι παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και να επικρατήσει με 3-2. Σκόρερ του «χρυσού» γκολ ήταν ο Τόρρα, μετά από πανέμορφη ενέργεια του Καλού από τα αριστερά. Και οι δύο ποδοσφαιριστές αποτέλεσαν τις… χρυσές αλλαγές του Βαγγέλη Σάμιου.

Το ματς

Το τριφύλλι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και είχε την κατοχή της μπάλας. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 20 λεπτό του αγώνα να ανοίξει το σκορ. Ο Φρόκου πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή και με ένα πανέμορφο σουτ από τα 20 μέτρα άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Οι πράσινοι λίγη ώρα αργότερα είχαν την ευκαιρία με τον Μπιλάλ να κάνουν το 2-0, αλλά ο τερματοφύλακας των ερυθρόλευκων αντέδρασε πολύ καλά. Κόντρα στην ροή του αγώνα και μετά από ένα λάθος στο κέντρο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με ένα ωραίο σουτ του Σπυριδάκη. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή. Στο 49ο λεπτό του αγώνα ο Σπυριδάκης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κουτσίδης με κεφαλιά έκανε το 2-1. Οι ερυθρόλευκοι έδειχναν να ελέγχουν το παιχνίδι, ωστόσο τα παιδιά του Βαγγέλη Σάμιου είχαν διαφορετική άποψη.

Στο 75ο λεπτό του αγώνα, οι πράσινοι αναπτύχθηκαν πανέμορφα από τα δεξιά, με τον Τόρρα να κάνει την σέντρα και τον Καλοσκάμη να πετάγεται πρώτο δοκάρι και να κάνει το 2-2. Ο Ολυμπιακός στα επόμενα λεπτά είχε δύο δοκάρια, ενώ το τριφύλλι έχασε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μπιλάλ.

Το γκολ της νίκης ήρθε στο 86ο λεπτό του αγώνα. Ο Καλός, που μπήκε στο ματς στο δεύτερο ημίχρονο, πήρε την μπάλα από τα αριστερά, έκανε μια πανέμορφη ατομική ενέργεια, γύρισε την μπάλα στο ύψους του πέναλτι, με τον Τόρρα να μην αστοχεί. Αυτές οι δύο αποτέλεσαν τις χρυσές αλλαγές του Βαγγέλη Σάμιου.

Με τη νίκη αυτή οι πράσινοι πάτησαν στην κορυφή και περιμένουν τα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής για να δουν αν θα παραμείνουν πρώτοι.

Ολυμπιακός (Μαυρογενίδης): Παπαδούδης, Φρέρης, Κεραμίδας, Κουτσίδης, Χριστοφιλόπουλος, Νικολής, Σπυριδάκης (Πετρόπουλος), Χρήστου (Κυρσανίδης), Σταμούλης (73′ Μοίρας), Κασέμι (56’ Πατήρας) και Καράκουτης (64’ Παπαδάκος).

Παναθηναϊκός (Σάμιος): Κλίντμαν, Ζαφείρης (70’ Καμαρός), Καρνέσης, Προδρομίτης (64’ Χαχούλης), Παυλάκης, Κωστόπουλος (64’ Πορφυρόπουλος), Φρόκου, Καλοσκάμης, Κυριόπουλος (64’ Τόρρα), Βολάκης (46’ Καλός) και Μπιλάλ.

Τρομερή ανατροπή και νίκη της Κ-19 του Παναθηναϊκού μέσα στο Ρέντη!