• Γκαρντάβσκι
  • 38΄ Κόντε
  • 21' Σάρλια
  • 60΄ Καρλίτος

Μετά τον ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα, ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού απόψε για να γνωρίσει την ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα, με το ίδιο σκορ (1-0), με παρόμοια τακτική, αλλά με ένα εντυπωσιακό γκολ του Γκαρντάβσκι στο ξεκίνημα του ματς (5’) και μέσα στους «Ζωσιμάδες».

Ο «Αγιαξ της Ηπείρου» κέρδισε για 4 σερί φορά και έφτασε τις έξι νίκες στα ισάριθμα παιχνίδια που έχει υποδεχθεί ως γηπεδούχος τον Παναθηναϊκό, τέσσερα για το πρωτάθλημα και δύο για το Κύπελλο, ενώ έκανε το «δύο στα δύο» σε ξεκίνημα πρωταθλήματος για πρώτη φορά μετά το 1980!

Οι γπεδούχοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τον Παναθηναϊκό στο ξεκίνημα του ματς και τα κατάφεραν με το απίθανο γκολ του Γκαρντάβσκι στο 5’ που δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Διούδη και άνοιξε το σκορ για τους Ηπειρώτες (1-0). Το γεγονός αυτό έδωσε στους γηπεδούχους τη δυνατότητα να περιμένουν πίσω από τη μπάλα σε άμυνα χώρου και να βγαίνουν, όποτε αυτό ήταν εφικτό σε καταστάσεις επιθετικού τρανζίσιον.

Ο Παναθηναϊκός είχε την κατοχή της μπάλας, πλην όμως έβρισκε σχεδόν πάντα οργανωμένη την άμυνα του ΠΑΣ και ο ρυθμός στην ανάπτυξή του ήταν αργός. Συν τοις άλλοις, με εξαίρεση τις εκλάμψεις του Βιτάλ από αριστερά, δεν μπορούσε να βρει ανάλογες εμπνεύσεις από δεξιά ή από τον άξονα, με τον Λούντκβιστ να είναι εκτός ματς, τον Καρλίτος αποκομμένο και τον Αϊτόρ να κινείται στη μετριότητα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε ως πλάνο τις μεγάλες μπαλιές προς τους δύο επιθετικούς και δη προς τον Περέα, που όχι μόνο έβαζε δύσκολα στον Σάρλια αλλά τις περισσότερες φορές τον εξέθεσε και αποτέλεσε πηγή κινδύνων για την πράσινη άμυνα.
Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να έχει μόλις μία υποσχόμενη ευκαιρία με το πλασέ του Αϊτόρ που πέρασε άουτ από τη σέντρα «ξυράφι» του Χουάνκαρ στο 42’.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό του ματς δεν άλλαξε, με το τριφύλλι να έχει ανούσια κατοχή της μπάλας δίχως να δημιουργεί υποσχόμενες ευκαιρίες και τον ΠΑΣ να αμύνεται οργανωμένα και να προσπαθεί να βγει σε αντεπιθέσεις.

Ο Γιοβάνοβιτς καθυστέρησε να πάρει ρίσκα και το έκανε στο 70’ με τη διπλή αλλαγή των Βιγιαφάνιες και Παλάσιος αντί Μαουρίσιο και Αϊτόρ, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα μπήκαν και οι Μακέντα και Χατζηγιοβάνης.

Το αποτέλεσμα, εντούτοις, δεν άλλαξε παρότι οι πράσινοι είχαν δύο καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν (85’ και 90’) και έτσι ο ΠΑΣ Γιάννινα πανηγύρισε μία τεράστια επιτυχία.

• 11

Ο προπονητής του ΠΑΣ Γιάννινα, διατήρησε το σχηματισμό (4-4-2) που είχε επιλέξει στην πρεμιέρα της ομάδας του στο γήπεδο της Τούμπας, αλλά και τα πρόσωπα της ενδεκάδας. Είχε ως στόχο ένα γρήγορο τέρμα και το κατάφερε με την γκολάρα του Γκαρντάβσκι, ενώ το πλάνο του εμπεριείχε βαθιές μπαλιές από τους πλάγιους μπακ προς τους επιθετικούς και δη τον Περέα και άμυνα χώρου με δύο ζώνες πίσω από τη μπάλα.

• 10

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού αποφάσισε να ξεκινήσει με τα ίδια ακριβώς πρόσωπα της πρώτης αγωνιστικής απέναντι στον Απόλλωνα, σε σχηματισμό 4-2-3-1. Η συγκεκριμένη επιλογή δεν του βγήκε καθώς οι παίκτες που υστέρησαν στην πρεμιέρα ήταν ακόμα χειρότεροι απόψε. Μετά το 56' άρχισε να παίρνει ρίσκα, αλλά δεν κατάφερε ποτέ να μετουσιώσει την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας σε κραυγαλέες υποσχόμενες ευκαιρίες.

5'

Δεν θα μπορούσε να είναι άλλη, από το τρομερό γκολ του Γκαρντάβσκι, που έστειλε τη μπάλα στο παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Διούδη. Ενα ακόμη γκολ για χάι λάιτ στο ελληνικό πρωτάθλημα.

• 2’

Σέντρα Σάλιακα από δεξιά, ο Βέλεθ απομακρύνει σε κόρνερ με το κεφάλι. Ο Γκαρντάβσκι το εκτελεί, αλλά το γυριστό του Πέερσμαν περνάει πάνω από τα δοκάρια.

• 5’

ΓΚΟΛ! Παλικαρίσια ενέργεια του Περέα που κερδίζει τη μπάλα από τον Σάλρια και στρώνει τη μπάλα στον Γκαρντάβσκι, ο οποίος με τρομερό πλασέ στην κίνηση έξω από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Διούδη (1-0).

• 7’

Εκτέλεση φάουλ του Λούντκβιστ από δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Καρλίτος που σουτάρει μέσα από την περιοχή αλλά στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

• 30’

Εκτέλεση κόρνερ του Λούντκβιστ, ο Σάλρια παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

• 39’

Ο Περέα περνάει τον Σάρλια από δεξιά και βγάζει συρτή σέντρα προς τον Κόντε που δεν βρίσκει καλά τη μπάλα και τραυματίζεται.

• 42’

Ωραία συρτή σέντρα του Χουάνκαρ στην καρδιά της άμυνας του ΠΑΣ, ο Αϊτόρ βρίσκει τη μπάλα από το ύψος του πέναλτι αλλά τη στέλνει άουτ.

• 45’

Ο Μέντες βγάζει επικίνδυνη σέντρα από αριστερά, αλλά ο Περέα δεν βρίσκει τη μπάλα όπως θα ήθελε στην προβολή που επιχειρεί.

• 49’

Συρτή σέντρα του Κώτσιρα από δεξιά, ο Λοντίγκιν μπλοκάρει τη μπάλα στη μικρή του περιοχή.

• 54’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λούντκβιστ η μπάλα περνάει λίγα εκατοστά πάνω από τη συμβολή των δοκαριών του Λοντίγκιν.

• 59’

Ο Πέερσμαν κάνει την ντρίμπλα στον Βέλεθ και ο διαιτητής Παπαδόπουλος καταλογίζει, πέναλτι για χέρι του στόπερ των πράσινων, το οποίο αναιρεί αφού βλέπει τη φάση στο VAR.

• 63’

Γρήγορη αντεπίθεση του ΠΑΣ με τον Περέα να σουτάρει και τον Διούδη να αποκρούει.

• 85’

Σέντρα του Χατζηγιοβάνη από δεξιά, ο Κάργας με κεφαλιά προς τα πίσω αποκρούει τη μπάλα και αναγκάζει τον Λοντίγκιν να παραχωρήσει σωτήρια κόρνερ.

• 90’

Ωραία ενέργεια και σέντρα του Χατζηγιοβάνη, ο Μακέντα πιάνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνάει άουτ.

• 1

Το γκολ με το... καλησπέρα που πέτυχε ο ΠΑΣ Γιάννινα έδωσε φτερά στα πόδια και τη ψυχολογία των γηπεδούχων, που είχαν πλέον μεγαλύτερη άνεση για να εφαρμόσουν το τακτικό τους πλάνο.

• 2

Η ανυπαρξία του Παναθηναϊκού στο επιθετικό του τρίτο, καθώς πέραν του Βιτάλ και των εμπνεύσεων που είχε ο Βραζιλιάνος, ουδείς εκ των Αϊτόρ, Λούντκβιστ και Καρλίτος μπήκαν στο πνεύμα του ματς, συν της γενικότερης αργής ανάπτυξης.

• 3

Τα προβλήματα που αντιμετώπισε η αμυντική τετράδα του Παναθηναϊκού και δη ο Σάρλια, στις βαθιές μπαλιές των παικτών του ΠΑΣ από την άμυνα προς τους δύο επιθετικούς τους, με συνέπεια να δημιουργούνται καταστάσεις τρικυμίας στα πράσινα μετόπισθεν.

Πρωτοφανή αποθέωση γνώρισαν οι παίκτες του Ηρακλή Μεταξά από τους οπαδούς του ΠΑΣ Γιάννινα μετά το τέλος του αγώνα και δικαιολογημένα από τη στιγμή που φιγουράρουν στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος.

27
Μίκαελ Γκαρντάβσκι
Το γκολ για Οσκαρ του Γερμανού μεσοεπιθετικού έφτανε και περίσσευε στους Ηπειρώτες προκειμένου να πανηγυρίσουν τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό. Ως εκ τούτου δεν χωράει αμφιβολία για το εύρος της καθοριστικότητάς του.

16
Πασκάλ Ραμόν Λούντκβιστ
Για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Σουηδός μεσοεπιθετικός δεν κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων. Με εξαίρεση μία πολύ καλή εκτέλεση απευθείας φάουλ που πέρασε πάνω από τη συμβολή των δοκαριών, ήταν παρών-απών.

11
Χουάν Χοσέ Περέα
Ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού έκανε σπουδαίο ματς απόψε στα Γιάννενα, έδωσε την ασίστ στο γκολ της ομάδας του και υπήρξε μία μόνιμη πηγή κινδύνων για την πράσινη άμυνα.

Κακή η διαιτησία του Παπαδόπουλου, που ανακάλυψε πέναλτι εις βάρος του Παναθηναϊκού, προς γενική έκπληξη, αλλά αναγκάστηκε να το πάρει πίσω αφού το έλεγξε στο VAR. Με αρκετά λάθος σφυρίγματα δεν κατάφερε να περάσει απαρατήρητος παρότι δεν υπήρχαν πολλές δύσκολες φάσεις.

ΠΑΟΚ - Βόλος: Συνεχίζεται η online προπώληση των εισιτηρίων