• Ορέλ Γκρίνφελντ
  • Ρόι Χασάν
  • Ίνταν Γιαρκόνι
  • Γκαλ Λέιμποβιτς
  • 50' Σεμέδο (Αυτογκόλ)
  • 57' Σωτηρίου
  • 31' Εμβιλά
  • 67' Ελ Αραμπί
Κοκκινες καρτες
  • 86' Μπα

Η Λουντογκόρετς έριξε σχεδόν στο καναβάτσο τον Ολυμπιακό όταν τον ξάφνιασε με την επιθετική τακτική της στο πρώτο ματς, εκμεταλλευόμενη και τις απουσίες των «ερυθρόλευκων». Στο δεύτερο 90λεπτο, η ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας ολοκλήρωσε το έργο της και τιμώρησε τους πρωταθλητές Ελλάδας, οι οποίοι με τη σειρά τους έδωσαν το δικαίωμα αυτό με τα τραγικά αμυντικά λάθη τους. Οι μόνιμοι πρωταθλητές Βουλγαρίας ήταν καλύτεροι στα κρίσιμα σημεία του αγώνα, πιο τυχεροί και ψύχραιμοι στη διαδικασία των πέναλτι, εκμεταλλεύτηκαν ότι τους «έδωσε» η άμυνα των Πειραιωτών και μετά από το 2-2 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, προκρίθηκαν με 4-1 στα πέναλτι, με τους Βαλμπουενά και Χασάν να αστοχούν. Ο Εμβιλά είχε πετύχει το 0-1 στο πρώτο ημίχρονο, οι Βούλγαροι ανέτρεψαν το σκορ με αυτογκόλ του Σεμέδο και πέναλτι του Σωτηρίου, ενώ με δικό του πέναλτι ο Ελ Αραμπί είχε κάνει το 2-2.

Καλό ξεκίνημα και προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην κατά το ήμισυ γεμάτη με 5.000 κόσμου, «Λουντογκόρετς Αρένα», έχοντας από νωρίς πολύ καλή πίεση στη μεσαία γραμμή του, κάτι που έλειψε στο ματς του Φαλήρου. Η κατοχή ήταν μοιρασμένη, με γερή δόση τακτικής και πάλι από τις δύο ομάδες. Η ομάδα του Μαρτίνς έδειξε ότι αυτή τη φορά δεν θα κάνει το λάθος να δώσει τον παραμικρό χώρο στον αντίπαλο και όντως αυτό συνέβη. Πήγε γρήγορα και αποφασιστικά πάνω στις διεκδικούμενες μπάλες, είχε καλές αποφάσεις στην πρώτη πάσα του, σωστό και οργανωμένο πρέσινγκ συνολικά, κοντά τις γραμμές του και το γνωστό γρήγορο τρανζίσιον. Σε γενικές γραμμές ξεκίνησε καλά, το θέμα ήταν να βρει και να αξιοποιήσει τις ευκαιρίες του αφού δεν κατάφερε να έχει το ποσοστό κατοχής που θα ήθελε, ενώ δεν απέφυγε και κάποια ατομικά λάθη στα μετόπισθεν.

Μετά το τέταρτο, ο Ολυμπιακός ανέβασε ρυθμούς, κέρδισε κόρνερ, γέμισε την αντίπαλη περιοχή με παίκτες, όμως ευκαιρία δεν έβρισκε για πολλή ώρα. Τελικά την βρήκε με τον Ελ Αραμπί λίγο πριν το μισάωρο και από το σημείο αυτό και μετά έγινε απόλυτο αφεντικό. Μόλις ένα δίλεπτο αργότερα, στο 31', οι «ερυθρόλευκοι» ευτύχησαν να βρουν και το γκολ που τους έβαλε μπροστά στο σκορ. Ένα γκολ που ήρθε ως προϊόν της καλής κυκλοφορίας και του έντονου πρέσινγκ, αλλά και με άψογες εκτελέσεις τόσο στην ασίστ του Μασούρα όσο και στην τελική προσπάθεια του σκόρερ Εμβιλά. Ως έμπειρη ομάδα, ο Ολυμπιακός μετά το γκολ δεν άφησε την Λουντογκόρετς να κάνει παιχνίδι, συνέχισε να κρατά μπάλα και να πιέζει θέλοντας να καθαρίσει το ματς ή στη χειρότερη να αποφορτίσει την άμυνά του από κινδύνους. Και τα κατάφερε μια χαρά ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Όλα λάθος και... ανατροπή

Δεν πέρασαν δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και ο Ολυμπιακός είχε... καταφέρει ήδη να τα κάνει όλα λάθος, όλα ανάποδα. Για την ακρίβεια, δεν έκανε τίποτα από όσα έκανε επί 45 λεπτά στο πρώτο, ούτε στην επίθεση αλλά κυρίως στην άμυνα, όπου τα τραγικά λάθη του έδωσαν στη Λουντογκόρετς την ευκαιρία να κάνει την ανατροπή. Αρχικά με το αυτογκόλ του χαλαρού Σεμέδο και έπειτα με το πέναλτι του Ανδρούτσου που έδωσε στον Σωτηρίου την ευκαιρία να κάνει το 2-1 από τη βούλα. Το ματς για λίγη ώρα έγινε ροντέο, με τον Ολυμπιακό να απαντά όμως γρήγορα και με τον ίδιο τρόπο. Με το πέναλτι του Ελ Αραμπί στο 68' που κέρδισε ο ίδιος και ενώ ο Ισραηλινός διαιτητής είχε... χάσει τα αυγά και τα πασχάλια.

Στα επόμενα λεπτά, οι Βούλγαροι ήταν πάντως αυτοί που πίεσαν πιο σωστά και βρήκαν δύο καλές στιγμές, ενώ ο Ολυμπιακός απάντησε με σουτ του Μασούρα. Ως το φινάλε, τα πάντα παίζονταν πάνω σε μία κλωστή. Ο Μπα, σε μια ακόμη κακή αμυντική προσπάθεια, πήρε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα στο κέντρο και αποβλήθηκε στο 86' και ο Ολυμπιακός πλέον οπισθοχώρησε πλήρως. Άντεξε ως το τέλος του 90λεπτου και το 2-2 που μέχρι πριν λίγους μήνες θα του έδινε πρόκριση, αυτή τη φορά -μετά την κατάργηση των εκτός έδρας γκολ από την UEFA- οδήγησε τις δύο ομάδες στην παράταση.

Με μειονέκτημα στην παράταση

Στο πρώτο ημίχρονο του έξτρα μισαώρου ο Ολυμπιακός περίμενε τον αντίπαλο κλεισμένος στην άμυνά του, περιορίζοντας πλήρως τα ρίσκα και ελπίζοντας να βρει κάποια καλή αντεπίθεση για το γκολ που θα του χάριζε την πρόκριση. Χωρίς ιδιαίτερες φάσεις κυλούσαν τα λεπτά, με τη Λουντογκόρετες να δοκιμάζει μακρινά σουτ. Βελτιωμένος ο Ολυμπιακός στο δεύτερο τέταρτο, κατάφερε να κρατήσει περισσότερο τη μπάλα και τελικά οδήγησε το ματς στα πέναλτι, για πρώτη φορά στην ευρωπαϊκή ιστορία του από την πρώτη του συμμετοχή εκτός συνόρων, τη σεζόν 1958/59!

Η διαδικασία των πέναλτι

-Σωτηρίου γκολ, δοκάρι και μέσα. 1-0 η Λουντογκόρετς.
-Βαλμπουενά κακή εκτέλεση, ψηλά άουτ. 1-0 η Λουντογκόρετς.
-Σαντάνα γκολ. 2-0 η Λουντογκόρετς.
-Χασάν αστοχεί, αποκρούει ο Κάλινα. 2-0 η Λουντογκόρετς.
-Βερντόν γκολ, 3-0 η Λουντογκόρετς.
-Λαλά γκολ, 3-1 η Λουντογκόρετς.
-Σισίνιο γκολ, 4-1 η Λουντογκόρετς και περνάει στην επόμενη φάση.

• 17

49'

Τέσσερα λεπτά «μέσα» στο δεύτερο ημίχρονο, κυριολεκτικά από το πουθενά η Λουντογκόρετς βρίσκει γκολ ισοφάρισης κόντρα στη ροή του αγώνα με ένα αυτογκόλ του Σεμέδο και από εκείνο το σημείο είναι που «ζωντανεύει» και παίρνει τον έλεγχο του αγώνα.

• 18’

Πρώτη ευκαιρία στο ματς, για τη Λουντογκόρετς. Ο Νεντιάλκοβ τροφοδότησε τον Κάουλι, εκείνος έκανε ένα συρτό σουτ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνάει δίπλα από τα δοκάρια του Τζολάκη.

• 20’

Φάση διαρκείας για τη Λουντογκόρετς, ο Ικοκό βρίσκεται στα όρια της περιοχής και κάνει ένα διαγώνιο σουτ στην κίνηση, το οποίο καταλήγει ψηλά άουτ.

• 29’

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ο Μασούρας βρίσκει τον Ελ Αραμπί έξω από την περιοχή, ο Μαροκινός κατέβασε και σούταρε με τον δεξί, με τη μπάλα να περνά λίγο έξω μετά και από κόντρα.

• 31’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ. Ο Καμαρά βρίσκει δεξιά τον Μασούρα, αυτός κάνει μια εξαιρετική σέντρα στο πίσω δοκάρι όπου ο επερχόμενος Εμβιλά με ωραίο πλασέ στην κίνηση κάνει το 0-1.

• 33’

Σουτ του Ντεσπόντοφ, ο Τζολάκης μαζεύει τη μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

• 39’

Σουτ του Νεντιάλκοφ εκτός περιοχής, ο Τζολάκης έπεσε και μπλόκαρε σταθερά.

• 42’

Ευκαιρία για τη Λουντογκόρετς. Ο Ντεσπότοφ πάτησε περιοχή από τα δεξιά, με τον Μπα να κάνει ένα εξαιρετικά δύσκολο και σωτήριο τάκλιν, διώχνοντας σε κόρνερ.

• 49’

ΓΚΟΛ! Η Λουντογκόρετς ισοφαρίζει σε 1-1. Μετά από γέμισμα στην περιοχή, ο Σωτηρίου πήρε την κεφαλιά και ο Σεμέδο που είναι χαλαρός, βρίσκει τη μπάλα στον βηματισμό και πετυχαίνει αυτογκόλ.

• 53’

Ατομική προσπάθεια του Ελ Αραμπί που κάνει το γύρισμα από αριστερά, όμως το σουτ του Καμαρά από καλή θέση, κοντράρεται. Κεφαλιά του Μασούρα λίγο μετά, μπλοκάρεται.

• 56’

Πέναλτι για τη Λουντογκόρετς. Τραγική άμυνα του Ανδρούτσου πάνω στον Ντεσπότοφ, τον οποίο ανατρέπει ενώ έχει προλάβει να τσιμπήσει τη μπάλα.

• 57’

ΓΚΟΛ! Ανατροπή και 2-1 για τη Λουντογκόρετς, με τον Σωτηρίου να ευστοχεί από τη λευκή βούλα.

• 59’

Κεφαλιά του Σεμέδο λίγο έξω, με τον Εμβιλά να μην προλαβαίνει να μπει στην πορεία της μπάλας.

• 62’

Πέναλτι για τον Ολυμπιακό! Τρομερά άτσαλο μαρκάρισμα του Γκονσάλβες, κλωτσάει τον Ελ Αραμπί στο κεφάλι.

• 68’

ΓΚΟΛ! Ο Ελ Αραμπί ευστοχεί από τη λευκή βούλα και κάνει το 2-2 για τον Ολυμπιακό.

• 74’

Τεράστια επέμβαση του Τζολάκη που σώζει το σουτ του Σωτηρίου από κοντά, μετά από διώξιμο του Παπασταθόπουλου που κόντραρε.

• 78’

Νέα σωτήρια επέμβαση του Τζολάκη σε δυνατό σουτ του Ντεσπόντοφ στην αντεπίθεση.

• 82’

Εξαιρετικό σουτ του Μασούρα εκτός περιοχής το οποίο «βγάζει» πολύ δύσκολα ο Κάλινα που πέφτει στο «Γ» του.

• 86’

Με 10 παίκτες ο Ολυμπιακός. Άτσαλο μαρκάρισμα του Μπα στη μεσαία γραμμή και αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη.

• 99’

Καλό σουτ του Σαντάνα από μακριά, η μπάλα άουτ.

• 101’

Νέο σουτ του Σαντάνα και πάλι άουτ η μπάλα.

• 103’

Τρίτη απειλή του Σαντάνα, αυτή τη φορά με κεφαλιά, ο Τζολάκης μπλοκάρει σταθερά.

• 113’

Κεφαλιά του Σισίνιο, μπλοκάρει και πάλι χωρίς πρόβλημα ο Τζολάκης.

19
Πιέρος Σωτηρίου
Ο Κύπριος επιθετικός ήταν αυτός που ταλαιπώρησε και πάλι περισσότερο από κάθε άλλον την άμυνα του Ολυμπιακού και εν τέλει ο πιο καθοριστικός παίκτης της Λουντογκόρετς. Από δική του κεφαλιά έρχεται το αυτογκόλ του 1-1 και δικό του πέναλτι κάνει το 2-1.

3
Ρούμπεν Σεμέδο
Χαλαρός ως συνήθως, αυτή τη φορά ξεπερνώντας τα όρια της υπερβολής. Πάρα πολλά λάθη, πολλά ρίσκα και ένα αυτογκόλ με τη μπάλα να τον βρίσκει... περπατώντας, πριν τη στείλει στα δίχτυα του Τζολάκη.

11
Κίριλ Ντεσπόντοφ
Σε περίπτωση πρόκρισης του Ολυμπιακού οι Μπα και Ρέαμπτσιουκ θα ήταν... ιδανικοί για αυτή την κατηγορία, όμως στο φινάλε του αγώνα, ο Βούλγαρος εξτρέμ ήταν αυτό το έξτρα, το κάτι παραπάνω που χρειάστηκε η ομάδα του στις περισσότερες φάσεις, όπως στο πέναλτι του 2-1, για να πληγώνει με αποτελεσματικότητα την άμυνα των «ερυθρόλευκων».

Ο Ισραηλινός ρέφερι Ορέλ Γκρίνφελντ δεν... πέτυχε και πολλές αποφάσεις, ωστόσο στο φινάλε του αγώνα δεν επηρέασε την έκβασή του. Χρειάστηκε τον βοηθό για να καταλογίσει το πέναλτι για το 2-2 του Ελ Αραμπί ενώ και λίγο μετά δεν ήξερε πόσες κάρτες είχε ο παίκτης που το έκανε, δείχνοντάς του αρχικά κίτρινη και κόκκινη και έπειτα παίρνοντας πίσω την κόκκινη αφού αυτή ήταν η πρώτη κίτρινη που του έβγαζε..

MEDIA

Στην COSMOTE TV έως το 2027 τα UEFA Champions League, UEFA Europa League και UEFA Conference League

0

Ο Ρούντιγκερ αγκάλιασε την... οθόνη του VAR μετά τη νίκη της Ρεάλ επί της Μπάγερν (vid)

0

Διπλή πίκρα: Οπαδοί της Μπαρτσελόνα στο Παλάου Μπλαουγκράνα μαθαίνουν την ανατροπή της Ρεάλ (vid)