• Ρομπέρτο Ντελ Παλομάρ (Ισπανία)
  • Γιόν Νούνιεθ (Ισπανία)
  • Αδριάν Κορδέρο (Ισπανία)
  • 15' Μασούρας

Ο εξαιρετικά σοβαρός, αποτελεσματικός και κυρίαρχος Ολυμπιακός των προκριματικών έκανε την εμφάνισή του και στο Μπακού. Από τη στιγμή που συνέβη αυτό, η Νέφτσι δεν θα μπορούσε να σταματήσει τους «ερυθρόλευκους» του Πέδρο Μαρτίνς. Οι Πειραιώτες νίκησαν με το ίδιο σκορ (1-0) και στη ρεβάνς και με συνολικό σκορ 2-0 προκρίθηκαν στην Γ' προκριματική φάση του Champions League. Πιο εύκολη η δεύτερη νίκη από αυτή του Καραϊσκάκη, με τους Πειραιώτες να κυριαρχούν πλήρως σε όλο το 90λεπτο, να χάνουν ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ και εν τέλει να επικρατούν με ένα γκολ του Μασούρα από το 15ο λεπτό.

Εξαιρετική απόδοση από τους περισσότερους παίκτες των πρωταθλητών Ελλάδας, με κορυφαίους τους Βαλμπουενά, Κούντε, Σισέ και Μπα που επέστρεψε στη δράση. Αντίστοιχα, ο Μαρτίνς έστησε άψογα την ομάδα του παρά τα πολλά προβλήματα και «κλείδωσε» όλα τα ατού των Αζέρων που ταλαιπώρησαν την ομάδα του στο Φάληρο. Εφόσον ούτε ο τραγικός αγωνιστικός χώρος, ούτε οι θυελλώδεις άνεμοι δημιούργησαν πρόβλημα, ο Ολυμπιακός έφτασε σε μια ακόμη πρόκριση σε προκριματικά κατά εποχή Μαρτίνς, την 7η συνεχόμενη, ενώ έμεινε και αήττητος για 20ο σερί ματς προκριματικών φάσεων.

Το καθάρισε νωρίς

Το ματς ξεκίνησε με πολύ καλή πίεση του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα, ο οποίος άλλωστε -όπως είχε δηλώσει και ο Πέδρο Μαρτίνς- είχε στόχο να καθαρίσει την πρόκριση με δεύτερη νίκη και να μην αφήσει το ματς να... μπλέξει. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ψύχραιμη κυκλοφορία, είχαν κοντά τις γραμμές τους, είχαν προσεκτικές κινήσεις στην άμυνα ώστε να αποφύγουν τα λάθη του πρώτου αγώνα και όλα αυτά θετικά στοιχεία που... συσσωρεύτηκαν, φάνηκαν και στη γενικότερη οικονομία του παιχνιδιού. Συν τοις άλλοις, φάνηκε ότι ο Πορτογάλος κατέβασε και μια πνευματικά απόλυτα έτοιμη ομάδα για ένα ματς πολλών ειδικών συνθηκών.

Όταν πια οι Πειραιώτες βρήκαν και το γρήγορο γκολ στην πρώτη τους φάση στο ματς, όλα έγιναν αρκετά απλούστερα απέναντι σε μια ομάδα που ούτως ή άλλως έπρεπε να κάνει το παιχνίδι ροντέο ώστε να έχει έστω κάποια πιθανότητα για κάτι καλό. Η εξαιρετική πίεση του Ολυμπιακού ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά, ο... αριστερός μπακ-χαφ Σισέ ήταν αυτός που έκλεψε τη μπάλα και μπήκε στην περιοχή, ο Βαλμπουενά αυτός που τελικά έβγαλε ακόμη μια έξοχη ασίστ και ο Γιώργος Μασούρας για ακόμη μια φορά ο άνθρωπος που βρέθηκε στο σωστό χώρο και χρόνο για να σκοράρει.

Μετά το γκολ, ο Ολυμπιακός πλέον ήταν συνολικά πιο άνετος, στην κυκλοφορία της μπάλας και τη διαχείριση του αγώνα. Επίσης έκλεισε όλους τους χώρους άψογα όταν δεν είχε τη μπάλα, κράτησε εύκολα τον έλεγχο του αγώνα και ήταν αυτός που πατούσε με περισσότερες αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή, κυρίως μετά από πίεσή του στην επιρρεπή στο εύκολο λάθος άμυνα των Αζέρων. Εν τέλει, παρά τις ειδικές συνθήκες, τις απουσίες και τα προβλήματα, ο Ολυμπιακός κατέληξε να κάνει ένα κλασικό ματς εποχής Μαρτίνς στο πρώτο ημίχρονο, με άψογο τρανζίσιον από άμυνα σε επίθεση όπως και το αντίθετο, με ουσιαστική κατοχή μπάλας και με άριστη συνολική αμυντική λειτουργία. Η Νέφτσι αντίθετα  αναλώθηκε σε κάποια μακρινά σουτ που ελάχιστα προβλημάτισαν τον Τζολάκη.

Τίποτα δεν άλλαξε ως προς την εικόνα του ματς και τη διαχείριση του αγώνα από τον Ολυμπιακό με το ξεκίνημα της επανάληψης. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που έκαναν... κουμάντο στον αγωνιστικό χώρο, με περισσότερες ουσιαστικές ευκαιρίες για να καθαρίσουν το παιχνίδι και ελάχιστα προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι. «Πάγωσαν» τον ρυθμό όποτε χρειάστηκε, συνέχισαν χωρίς ρίσκα σε κέντρο και άμυνα και έψαξαν με υπομονή το δεύτερο γκολ, κυρίως όταν έβρισκαν και περισσότερους χώρους στις κόντρες. Τίποτα δεν άλλαξε τελικά ως προς την ουσία του ματς, με το 1-0 να στέλνει τον Ολυμπιακό στην επόμενη φάση με δύο νίκες επί της Νέφτσι.

• 10

Άψογο διάβασμα του αγώνα και στήσιμο της ομάδας του από τον Μαρτίνς που κλείδωσε απόλυτα τη Νέφτσι. Με 3-4-3 τυπικά ο Ολυμπιακός, πρακτικά με ένα 5-4-1 αφού Μασούρας και Βαμπουενά ξεκινούσαν από την ίδια ευθεία με τους κεντρικούς χαφ. Περιττό να αναφερθεί ότι η ενδεκάδα που κατέβασε ο Μαρτίνς δεν... υπάρχει περίπτωση να ξαναεμφανιστεί, αφού υπήρξε μια ενδεκάδα απουσιών (Ελ Αραμπί, Σωκράτης, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μ. Καμαρά, Ρέαμπτσιουκ, Ανδρούτσος, Φορτούνης, Τικίνιο, Ντρέγκερ, Αγκ. Καμαρά). Έστω κι έτσι, ο Ολυμπιακός ήταν άψογος σε τακτικό και πνευματικό επίπεδο κάτι που φυσικά πιστώνεται στον προπονητή του.

• 9

Ο Σαμίρ Αμπάσοφ έκανε τα... δικά του και πάλι από τον πάγκο προσπαθώντας να επηρεάσει με κάποιο τρόπο την εξέλιξη του αγώνα, όμως ότι κι αν δοκίμασε ήταν απλώς λίγο. Η Νέφτσι είναι μια ομάδα που για να αποκλείσει έναν ποιοτικότερο και πιο έμπειρο αντίπαλο πρέπει να κάνει τα τέλεια ματς και έπειτα να ελπίζει πως θα έχει την τύχη και τις συγκυρίες για να «κλέψει» τα αποτελέσματα. Φυσικά στη ρεβάνς πλέον ο Μαρτίνς κατέβηκε πιο διαβασμένος, νίκησε κατά κράτος τον Αμπάσοφ ο οποίος είχε μόνο δύο απουσίες να διαχειριστεί, ενώ υστέρησε και στη γενικότερη θεωρία του αγώνα, αφού αυτό το 4-1-4-1 είχε πρόθεση να ελέγξει τη μεσαία γραμμή, όμως πρακτικά δεν προσέφερε τίποτα.

15'

Με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου, η τρομερή πίεση του Σισέ έφερε το κλέψιμο που έβαλε τη μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, ο Βαλμπουενά με μια υπέροχη «γλυκιά» μπαλιά με το αριστερό βρήκε τον Μασούρα και αυτός από κοντά δεν δυσκολεύθηκε να πετύχει το γκολ που έκρινε το ματς.

• 3’

Πρώτη απειλή για τη Νέφτσι. Μακρινό σουτ του Μαχμούντοφ, η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά λόγω του δυνατού αέρα όμως ο Τζολάκης μαζεύει με διπλή προσπάθεια.

• 15’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ. Ο Σισέ κλέβει μετά από λάθος πάσα και μπαίνει μόνος στην περιοχή, αστοχεί στο τετ-α-τετ, η μπάλα φτάνει στον Βαλμπουενά που με ωραίο γύρισμα βρίσκει τον Μασούρα ο οποίος με κοντινή προβολή κάνει το 0-1.

• 19’

Ατομική προσπάθεια και μακρινό σουτ του Μπουγκρίν, αρκετά μέτρα άουτ.

• 20’

Φάση διαρκείας για τη Νέφτσι και σουτ του Μπασκέ με το αριστερό εκτός περιοχής, ψηλά άουτ.

• 28’

Γρήγορη επίθεση του Ολυμπιακού και δυνατό σουτ του Σουρλή εκτός περιοχής, ένα περίπου μέτρο άουτ.

• 38’

Φιλόδοξο, μακρινό σουτ του Λαβάλ, η μπάλα πολλά μέτρα άουτ.

• 40’

Ακόμη ένα συρτό σουτ εκτός περιοχής, από τον Μπουγκρίν, η μπάλα άουτ με τον Τζολάκη να ελέγχει την πορεία της.

• 44’

Σουτ του Σισέ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει σε κεφάλι αμυντικού και περνάει κόρνερ.

• 55’

Μακρινό σουτ του Κόλι, πολλά μέτρα άουτ η μπάλα.

• 58’

Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά, ο Χασάν σουτάρει από πολύ κοντά όμως ο Μαμάντοφ απέκρουσε ενστικτωδώς σε κόρνερ.

• 59’

Φάση διαρκείας για τον Ολυμπιακό και σουτ του Βαλμπουενά στην κίνηση από διαγώνια θέση στην περιοχή, 1-2 μέτρα άουτ.

• 68’

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό μετά από κλέψιμο του Χασάν που μπαίνει στην περιοχή και κάνει το γύρισμα και τον Μαμάντοφ να προλαβαίνει με έξοδο τον Μασούρα.

• 77’

Σουτ του Ραντζέλοβιτς από διαγώνια θέση δεξιά, κόντρα και κόρνερ.

• 78’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Γύρισμα του Ραντζέλοβιτς από δεξιά όμως ο Χασάν από πολύ κοντά δεν μπορεί να πλασάρει σωστά.

• 80’

Ευκαιρία για τη Νέφτσι, άουτ από κοντά ο Μουραντμπαϊλί

• 90+3’

Σουτ του Κούντε από καλή θέση στην κόντρα, άουτ.

Όχι, δεν είναι ναρκοπέδιο μετά από αλυσιδωτές εκρήξεις, δεν είναι σεληνιακό τοπίο, είναι όντως αγωνιστικός χώρος!

28
Ματιέ Βαλμπουενά
Μια ακόμη ηγετική εμφάνιση από τον Γάλλο σε ένα ματς υπό δύσκολες συνθήκες. Ο πολύπειρος μεσοεπιθετικός οργάνωσε άψογα το παιχνίδι της ομάδας του, κράτησε μπάλα, δημιούργησε φάσεις και φυσικά πιστώνεται την εξαιρετική ασίστ στο γκολ της νίκης.

26
Ομάρ Μπουλούντοφ
Πολλοί υποψήφιοι από πλευράς Νέφτσι η οποία έκανε μια... τρύπα στο νερό όποτε είχε τη μπάλα στα πόδια, ενώ στα μετόπισθεν δεν απέφυγε τα πολλά και κρίσιμα λάθη. Ένα από αυτά από τον Ομάρ Μπουλούντοφ ο οποίος παρότι βγήκε νωρίς λόγω τραυματισμού «πρόλαβε» να κάνει δύο τραγικά λάθη, το ένα εκ των οποίων έφερε τελικά και το 0-1.

66
Πάπε Σισέ
Κερδίζει οριακά στο νήμα τον επίσης εξαιρετικό και κομβικό στη μεσαία γραμμή Πιερ Κούντε και αυτό απλά γιατί αγωνίστηκε σε μια θέση εντελώς έξω από τα νερά του. Ο Σενεγαλέζος στόπερ κινούνταν στα... σύνορα που αγωνίζεται ένας μπακ χαφ με έναν καθαρόαιμο εξτρέμ και τα πήγε κάτι παραπάνω από καλά. Απροσπέλαστος όποτε χρειάστηκε να παίξει άμυνα, πίεσε άψογα -όπως στη φάση του 1-0- ενώ δεν δίστασε και να απειλήσει με σουτ ή και ατομικές προσπάθειες.

Ο Ισπανός Ρικάρντο ντε Μπούργος ήταν ο διαιτητής VAR του Μαρσέιγ-Ολυμπιακός 2-1 με τα δύο πέναλτι στους Γάλλους και σίγουρα οι... αναμνήσεις των «ερυθρόλευκων» δεν ήταν καλές. Σε αυτό το ματς πάντως ελάχιστα παρενέβη και παρότι άφησε το σκληρό παιχνίδι -κυρίως από πλευράς Νέφτσι- σφύριξε όσα είδε χωρίς να επηρεάσει την εξέλιξη του αγώνα.

Αντσελότι: «Ποτέ δεν συνηθίζεις να παίρνεις τρόπαια»