Ένα ερωτηματικό έμενε να απαντηθεί μετά από το ματς της Ισπανίας με την Σλοβακία. Αν η ομάδα του Λούις Ενρίκε θα γινόταν το πρώτο μεγάλο θύμα έκπληξης του φετινού Euro αφού με ήττα θα έμενε κυριολεκτικά σπίτι της μιας και το παιχνίδι διεξαγόταν στη Σεβίλλη. Η απάντηση δόθηκε γρήγορα, απλά και εκκωφαντικά από τους Ισπανούς που διέλυσαν την κακόμοιρη Σλοβακία με 5-0, κούνησαν επιδεικτικά το δάχτυλο στους αμφισβητίες και θα είναι κανονικά στην επόμενη φάση όντας πρώτοι μάλιστα στον όμιλο και με ψυχολογία στα ύψη. Βέβαια, για να ήμαστε δίκαιοι, έβαλε και τα χεράκια του και ο Ντουμπράβκα. Για την ακρίβεια τους το έκανε πιο εύκολο…

Ο έμπειρος γκολκίπερ εξελίχθηκε για διαφορετικούς λόγους σε αρνητικό πρωταγωνιστή του αγώνα και από παρολίγον ήρωας έγινε τελικά ο μοιραίος για την Σλοβακία που επιστρέφει σπίτι της λόγω goal average αν και τερμάτισε στην 3η θέση. Αρχικά στο 12΄ έπιασε το πέναλτι του Μοράτα που κέρδισε ο Κόκε και καταλόγισε σωστά, αφού το είδε ο ίδιος στο βίντεο, ο Κάιπερς, στο 30΄ έβαλε την μπάλα μόνος του στην εστία του στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα μετά από σουτ του Σαράμπια στο δοκάρι και στις καθυστερήσεις με δυο λάθος εξόδους στην ίδια φάση έδωσε την δυνατότητα στον Λαπόρτ να δώσει προβάδισμα ασφαλείας και πρόκρισης στην Ισπανία από το πρώτο 45λεπτο.

Από την άλλη, ο Σαράμπια που ήταν το ένα από τα τέσσερα νέα πρόσωπα του Λουίς Ενρίκε στο βασικό σχήμα, ήταν όλα τα λεφτά για τους Ίβηρες. Δημιούργησε, εκτέλεσε, σκόραρε, είχε δοκάρι και ήταν ο αδιαμφισβήτητος MVP μαζί με τον επίσης καθοριστικό Μπουσκέτς.

Ούτως ή άλλως και βάσει εικόνας οι "φούριας ρόχας" πήραν αυτό που άξιζαν. Έπαιξαν μόνοτερμα τους Σλοβάκους, έχασαν ευκαιρίες, πέναλτι, παρότι το ματς ξεκίνησε με κακούς οιωνούς για αυτούς με νέο χαμένο πέναλτι από τον Μοράτα, δεύτερο στο τουρνουά για την Ισπανία και συνολικά έκτο στα εννέα τελευταία σε Euro.

Στην επανάληψη το ίδιο σκηνικό αν και πολλοί θα περίμεναν την αντίδραση των Σλοβάκων. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι μην αφήνοντας κανένα περιθώριο. Ο Σαράμπια έκανε… παπάδες, δημιουργούσε, έβαζε γκολ και όποιος ερχόταν από τον πάγκο (Φεράν, Πάου Τόρες), γινόταν και σκόρερ στην πιο ευρεία νίκη του τουρνουά. Κοινώς γεννούσαν και τα κοκόρια τους…απέναντι στην απογοητευτική ομάδα του Τάρκοβιτς που δίκαια μένει εκτός διοργάνωσης, στέλνοντας ένα ηχηρό μήνυμα στην Κροατία που θα βρουν μπροστά τους στους "16".

Συνθέσεις:

Σλοβακία (Στέφαν Τάρκοβιτς): Ντουμπράβκα - Πέκαρικ, Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν - Κούτσκα, Χρομάντα (46΄ Λομπότκα) - Χαράσλιν, Χάμσικ (90΄ Μπένες), Μακ - Ντούντα (46΄ Ντούρις).

Ισπανία (Λουίς Ενρίκε): Σιμόν - Αθπιλικουέτα (77΄ Ογιαρθάμπαλ), Γκαρσία, Λαπόρτ, Άλμπα - Μπουσκέτς (71΄ Τιάγκο) , Κόκε, Πέδρι - Σαράμπια, Μοράτα (65΄ Φεράν Τόρες), Μορένο (77΄ Τραορέ).