Πολύ σημαντική νίκη, από αυτές που έρχονται όταν δεν παίζεις καλά, πήρε στο Dacia Arena η Μίλαν. Και την πήρε επειδή για 90 λεπτά στο γήπεδο βρισκόταν ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς. Ο μυθικός Σουηδός, έδωσε ασίστ και πέτυχε υπεργκολάρα στο φινάλε για να στείλει τους Rossoneri στους 16 βαθμούς έπειτα από 6 αγώνες, ενώ έφτασε τα 7 τέρματα σε 4 ματς στην Serie A. Ο Ζλάταν έγινε μόλις ο 3ος της τελευταίας 25ετίας που βρίσκει δίχτυα σε 6 σερί ματς πρωταθλήματος έπειτα από τον Αντρέι Σεβτσένκο [2001] και τον… εαυτό του [2012]. Στην κορυφή για ακόμα μια αγωνιστική θα βρίσκεται η ομάδα του Στέφανο Πιόλι, η οποία εκμεταλλεύτηκε το 2-2 της Ιντερ με την Πάρμα και πήγε στο +5.

Ο Ibra στο 18’ κατέβασε και έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Κεσί, ο οποίος με τρομερό τελείωμα οριζόντιο-και-μέσα έκανε το 0-1 και στο πρώτο κομμάτι του ματς, η Μίλαν φάνηκε να παίρνει για τα καλά τον έλεγχο. Από το 30’ όμως και μετά, η Ουντινέζε ανέβηκε, πίεσε και παρότι δεν έκανε την καθαρή φάση, είχε βάλει τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους. Αυτή η πίεση έφερε αποτέλεσμα στο… πρώτο λεπτό της επανάληψης όταν ο Ρομανιόλι έκανε πέναλτι και ο Ντε Πάουλ νίκησε τον Ντοναρούμα από τα 11 βήματα. Οι Friulani στη συνέχεια κάθισαν πίσω και περίμεναν κόντρα, η Μίλαν δεν έδειχνε ικανή για κάτι, μέχρι που μπήκε ο Ρέμπιτς και έδωσε σπίθα και στο 83’ με τρομερό ψαλίδι ο Ιμπραΐμοβιτς έδωσε τη λύση στην Μίλαν, που κράτησε το 1-2 και πήρε σημαντικό τρίποντο.

Ουντινέζε - Μίλαν 1-2