• 72΄ Χασάν
  • 56΄ Παπαδόπουλος
  • 33΄ Βιτλής
  • 87΄ Φερνάντεζ

Ένα τέταρτο... κανονικού ποδοσφαίρου ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό ώστε να βρει τα δύο γκολ που χρειάστηκε για να ξεπεράσει με αυτό το 2-0 το εμπόδιο του Απόλλωνα στο Καραϊσκάκη, για την 7η αγωνιστική της Super League Interwetten. Ανούσιος και «άσφαιρος» για ένα ακόμη πρώτο ημίχρονο και σημαντικά βελτιωμένος στο δεύτερο μετά τις αλλαγές των Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά και Μασούρα και το 4-4-2 του Μαρτίνς. Καλός τηρουμένων των αναλογιών και ο Απόλλωνας που άντεξε για 65 λεπτά, με κορυφαίο τον τερματοφύλακά του.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν ήταν όσο κακός ήταν σε άλλα φετινά, όμως και πάλι η ουσία ήταν ένα... στρογγυλό μηδέν στην επιθετική του συγκομιδή, μένοντας χωρίς γκολ για ένατο σερί πρώτο 45λεπτο! Τηρουμένων των... αναλογιών, δηλαδή των 8 αλλαγών στο αρχικό σχήμα από τον Μαρτίνς (Σα, Μπουχαλάκης και Σισέ οι 3 που ξεκίνησαν ξανά σε σχέση με το ματς του Οπόρτο) αλλά και της εξαιρετικής αμυντικής τακτικής του Απόλλωνα, οι «ερυθρόλευκοι» έφτιαξαν αρκετές ευκαιρίες για κάτι καλό μπροστά στα καρέ της ομάδας του Παράσχου, όμως όσες δεν ήταν άστοχες, τις «έβγαλε» ο Βέρχουλστ.

Οι Πειραιώτες σε αυτό το διάστημα έφτασαν κοντά στο γκολ κυρίως από στατικές φάσεις, με τελειώματα των Χασάν, Σισέ και Μπρούμα, όμως από εκεί και πέρα, το παιχνίδι τους με τη μπάλα κάτω δεν ήταν αρκετά καλό για να δημιουργήσει προϋποθέσεις για κάτι καλό. Το πρέσινγκ τους και η κυκλοφορία μπάλας, επίσης δεν ήταν υψηλού επιπέδου, όμως αυτά ήταν ούτως ή άλλως δύσκολο να συμβούν με αποτελεσματικότητα, μετά από τόσες αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Αξίζει φυσικά να τονιστεί ότι από την πλευρά του, ο Απόλλωνας έκανε ακριβώς όσα έπρεπε να κάνει στο Καραϊσκάκη, κρατώντας τη μπάλα όποτε δινόταν η ευκαιρία και συνολικά κρατώντας πολύ χαμηλά τον ρυθμό. Ήταν άψογα οργανωμένος τακτικά, πειθαρχημένος, με τις γραμμές του κοντά και σχετικά «ψηλά» στο γήπεδο, ενώ είχε και 1-2 επικίνδυνες φάσεις για τα καρέ του Σα.

Παρά τις αλλαγές σε πρόσωπα και σχήμα (Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί και 4-4-2) ο Ολυμπιακός δεν κέρδισε ιδιαίτερα πολλά μέτρα στο γήπεδο στο ξεκίνημα της επανάληψης, αφού τα πάντα σταματούσαν εύκολα ή δύσκολα, πριν γίνει τελική ή πριν καν φτάσει η μπάλα στην περιοχή του Βέρχουλστ. Μάλιστα, οι πρώτες δύο τελικές στην επανάληψη άνηκαν στους φιλοξενούμενους. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός αρχίζει να πιέζει πολύ πιο έντονα μετά από 10-15 λεπτά και χάνει πρώτη μεγάλη ευκαιρία ξανά με τον Χασάν και τον Βέρχουλστ να πρωταγωνιστεί πάλι. Συνέχισε όμως και στα επόμενα λεπτά και το γκολ-λύτρωση δεν άργησε τελικά να έρθει, αφού ο Βέρχουλστ δεν θα μπορούσε να αποκρούει τα πάντα, όλο το απόγευμα.

Ό Ελ Αραμπί είχε δοκάρι στο 65' και ο Χασάν ήταν αυτός που έγραψε το 1-0 λίγα δευτερόλεπτα μετά και έπειτα από τετράλεπτο έλεγχο του VAR. Ο Αιγύπτιος σφράγισε τη νίκη των Πειραιωτών στο 72' με κοντινό πλασέ, σε ένα τέταρτο στο οποίο Ολυμπιακός απλοποίησε το παιχνίδι του, βρήκε πιο εύκολες πάσες στα άκρα, βρήκε κίνηση στον χώρο με Ελ Αραμπί και Μασούρα (σ.σ. μπήκε στο 62') και κάπως έτσι, βρήκε -και αξιοποίησε- και τις μεγάλες ευκαιρίες σε ροή αγώνα, που έλειψαν μέχρι αυτό το σημείο. Ως το φινάλε, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν πλήρως και διαχειρίστηκαν εύκολα το υπέρ τους σκορ για να φτάσουν σε μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα και τους 13 βαθμούς μετά από 5 αγώνες.

• 9

Ο Πέδρο Μαρτίνς, όπως αναμενόταν και ήταν απολύτως λογικό μετά τα σερί ματς, έκανε πολλές -οκτώ συνολικά- αλλαγές στην αρχική ενδεκάδα της ομάδας του σε αυτό το 4-2-3-1, κρατώντας βασικούς σε σχέση με το ματς με την Πόρτο μόνο τους Σα, Σισέ και Μπουχαλάκη. Η διάταξη αυτή δεν απέδωσε ιδιαίτερους καρπούς στο πρώτο μέρος και γρήγορα στο δεύτερο έβαλε στο ματς Ελ Αραμπί, Βαλμπουενά, γυρνώντας το σχήμα σε 4-4-2 με Λοβέρα – Βαλμπουενά στα άκρα. Ειδικά μετά την αλλαγή του Μασούρα, ο Ολυμπιακός ανέβηκε και κυριάρχησε, με τον Πορτογάλο να δικαιώνεται για τις γρήγορες κινήσεις του από τον πάγκο στο δεύτερο μέρος.

• 9

Ο Παράσχος επέλεξε το φουλ αμυντικό 5-4-1 για την αρχική διάταξη της ομάδας του στο Καραϊσκάκη, χρησιμοποιώντας και τους ανάλογους παίκτες για αυτό. Όπως αποδείχθηκε, η επιλογή του αυτή ήταν σωστή, αφού η ομάδα του απειλήθηκε μόνο από στατικές φάσεις. Συνολικά η τακτική της ομάδας του ήταν άψογη για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η ομάδα του άριστα οργανωμένη και πειθαρχημένη στον αγωνιστικό χώρο, κάνοντας όσα έπρεπε να κάνει για να διεκδικήσει ένα αποτέλεσμα. Η ποιότητα των βασικών του Ολυμπιακού όμως έκανε τη διαφορά, όπως επίσης τη διαφορά -με αρνητικό τρόπο- έκανε και το μοναδικό αρνητικό σημείο του Απόλλωνα στο αμυντικό κομμάτι, η αντίδρασή του στο κέντρο άμυνας.

65'

Λίγο μετά το δοκάρι του Ελ Αραμπί, ο Ολυμπιακός ξεκλειδώνει την άμυνα του Απόλλωνα μετά από φάση διαρκείας και αρκετή δόση τύχης. Ένα κόρνερ Βαλμπουενά, μια κόντρα σε πλασέ του Εμβιλά και ένα πλασέ του Χασάν ήταν αυτά που άνοιξαν τον δρόμο για τη νίκη των «ερυθρόλευκων».

• 8’

Σουτ του Ιωαννίδη από μακριά, δεν απείλησε τον Σα που μπλόκαρε σταθερά

• 9’

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Σισέ κέρδισε τον Ντομίνγκες στον αέρα μετά από φάουλ του Φορτούνη, όμως ο Βέρχουλστ απέκρουσε την κεφαλιά του.

• 11’

Απειλεί ο Απόλλωνας με τον Ιωαννίδη. Η κεφαλιά του μετά από σέντρα του Βιτλή από αριστερά, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σα.

• 20’

Δοκίμασε το πόδι του από μακριά ο Σλίβκα, η μπάλα πέρασε άουτ χωρίς να ανησυχήσει τον Σα.

• 23’

Μακρινό σουτ του Βιτλή, η μπάλα κοντράρει στον Ντρέγκερ και καταλήγει κόρνερ.

• 31’

Σουτ του Βινάγκρε με το δεξί πόδι εκτός περιοχής, ο Βέρχουλστ πέφτει και μπλοκάρει σταθερά.

• 34’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, ο Χασάν πιάνει την κεφαλιά και ο Βέρχουλστ σώζει με επέμβαση στη γωνία του.

• 36’

Νέα φάση για τους γηπεδούχους. Πλασέ του Μπρούμα στην κίνηση μετά από συνεργασία με τον Ντρέγκερ, ο Βέρχουλστ έδιωξε και πάλι σε κόρνερ.

• 45’

Νέο φάουλ του Φορτούνη και νέα κεφαλιά του Χασάν στα χέρια του Βέρχουλστ.

• 45’

Εκτέλεση κόρνερ του Φορτούνη, κεφαλιά του Σισέ στο πρώτο δοκάρι ένα μέτρο άουτ.

• 52’

Κεφαλιά του Μπρούσιτς μετά από εκτέλεση κόρνερ, άουτ η μπάλα.

• 60’

Σουτ του Ιωαννίδη μέσα από την περιοχή και αριστερά, έπεσε και μπλόκαρε ο Σα στη δεξιά του γωνία.

• 60’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Σέντρα του Βαλμπουενά από δεξιά και καρφωτή κεφαλιά του Χασάν, έδιωξε ο Βέρχουλστ με τρομερή απόκρουση!

• 65’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά και κεφαλιά του αμαρκάριστου Αραμπί στο αριστερό κάθετο του Βέρχουλστ που δεν θα είχε τύχη αν η μπάλα πήγαινε μέσα.

• 65’

ΓΚΟΛ! Ο Ολυμπιακός ανοίγει το σκορ. Κόρνερ του Βαλμπουενά, πλασέ του Εμβιλά πάνω στον Βιτλή και ο Χασάν σε δεύτερο χρόνο πλάσαρε από κοντά στη γωνία για το 1-0.

• 72’

Πλασέ του Φατιόν εκτός περιοχής, ο Σα μπλόκαρε σταθερά.

• 72’

ΓΚΟΛ! Ο Ελ Αραμπί κάνει ελιγμό και βρίσκει αριστερά τον Μασούρα, αυτός κάνει το παράλληλο γύρισμα και ο Χασάν με προβολή γράφει το 2-0 για τον Ολυμπιακό!

• 78’

Σουτ του Τσιλούλη από κοντά, άουτ η μπάλα.

• 83’

Κεφαλιά του Αραμπί από κοντά, έδιωξε σε κόρνερ ο Βέρχουλστ.

• 84’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό και πάλι από τον Ελ Αραμπί, με κεφαλιά έπειτα από σέντρα του Βαλμπουενά.

• 90’

Σουτ του Τσιλούλη, ο Σα πέφτει και διώχνει σε κόρνερ.

• 90+1’

Σουτ του Ντομίνγκες στην κίνηση, η μπάλα άουτ.

• 90+3’

Σουτ του Μπαξεβανίδη μέσα από την περιοχή και δεξιά, μπλόκαρε ο Σα.

Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε. Καθάρισε 2-0 και φεύγει για Σίτι...

9
Αχμέντ Χασάν
Ο Αιγύπτιος πήρε... παραμάζωμα όποιον αμυντικό του Απόλλωνα βρέθηκε κοντά του, κυριαρχώντας πλήρως κυρίως στον «αέρα». Είχε αρκετές χαμένες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όμως συνέχισε να επιμένει και να είναι στο σωστό σημείο, ψάχνοντας το γκολ. Βρήκε τελικά δύο όταν όλος ο Ολυμπιακός ανέβηκε και είναι ο πολυτιμότερος της νίκης αυτής.

4
Χρήστος Λισγάρας
Ο έμπειρος αμυντικός ηττήθηκε σε όλες σχεδόν τις προσωπικές μονομαχίες από Χασάν ή Ελ Αραμπί, αγωνιζόμενος ως ο κεντρικός από τους τρεις στόπερ του Παράσχου. Έχασε όλες τις φάσεις που είχαν σημασία, ενώ και στη φάση του 1-0 επιλέγει να προσπαθήσει να εκμαιεύσει φάουλ του Χασάν και να πέσει στο έδαφος αντί να αμυνθεί.

11
Γιουσέφ Ελ Αραμπί
Ο Μαροκινός φορ μπορεί να είναι εξαιρετικός και αποτελεσματικός για την επίθεση της ομάδας του ακόμη και όταν δεν σκοράρει, ακόμη και όταν μπαίνει στο ματς από τον πάγκο, αφού έχει μοναδική ικανότητα να κινείται ανάμεσα στις γραμμές και να βρίσκει τις σωστές πάσες αφού πρώτα έχει τραβήξει πάνω του την άμυνα. Το έκανε και στο 1-0, στη φάση που ξεκλείδωσε το ματς.

Μόλις μία δύσκολη φάση είχε το ματς στο Καραϊσκάκη όμως αυτή ήταν και η μοναδική που θα είχε σημασία στην εξέλιξη του αγώνα. Μετά το 1-0 του Χασάν, ο Απόλλωνας διαμαρτυρήθηκε για φάουλ του Αιγύπτιου, ο Παπαπέτρου πήγε στο VAR για να εξετάσει τη φάση και σωστά έδειξε σέντρα. Ο Λισγάρας έχει κάνει βουτιά μετά από ακούμπημα που ένιωσε στην πλάτη και μάλιστα σε... δεύτερο χρόνο.

Παναθηναϊκός: Επαφές για επιστροφή στη Λεωφόρο, λόγω του χόρτου στο ΟΑΚΑ!