Ένα ημίχρονο στα σκουπίδια πέταξε η Ντόρτμουντ κόντρα στη Σάλκε, καθώς δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, όμως στο δεύτερο μέρος βρήκε τη λύση με τον Ακάντζι να «σπάει το ρόδι» και τους Χάαλαντ και Χούμελς να διαμορφώνουν το τελικό 3-0.

To σκορ άνοιξε στο 55ο λεπτό ο Μανουέλ Ακάντζι, ο οποίος επωφελήθηκε από μια ασταθής απόκρουση του Ρόνοβ σε σουτ του Γκερέιρο και στην επαναφορά σκόραρε για το 1-0. Aπό εκεί και έπειτα η Ντόρτμουντ πήρε τα πάνω της και σκόραρε ξανά στο 61΄ με τον Έρλινγκ Χάαλαντ. Ο Σάντσο έβγαλε τον Νορβηγό φορ τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, με πολύ ωραία κάθετη πάσα και αυτός με πολύ ωραίο σκάψιμο διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Ματς Χούμελς στο 78ο λεπτό με πολύ δυνατή κεφαλιά, από εκτέλεση κόρνερ του Ράφαελ Γκερέιρο.

Ντόρτμουντ - Σάλκε 3-0