• Τσίρο Καρμπόνε (Ιταλία)
  • Πιέρο Τζιακομέλι (Ιταλία)
  • 91' Χασάν

Κάθε φορά που στο γήπεδο υπάρχει ένας Πορτογάλος προπονητής ξέρεις ότι θα δεις παίκτες στρατιωτάκια. Μπόλικη τακτική. Αμυντική προσήλωση. Λίγα ρίσκα. Όταν θα δεις δύο Πορτογάλους προπονητές στο ίδιο γήπεδο, τότε ξέρεις ότι όλα αυτά υψώνονται στο τετράγωνο.

Ειδικά αν μιλάμε για τον Πέδρο Μαρτίνς και τον Αντρέ Βίλας-Μπόας, δύο προπονητές που αρέσκονται να «δουλεύουν» πολύ τα ματς τους. Αν μάλιστα στην εξίσωση μπουν, η κρισιμότητα του ματς, το γεγονός ότι επρόκειτο για πρεμιέρα, τότε κανείς δεν πρέπει να σοκαρίστηκε από την εικόνα του πρώτου μέρους. Δύο προσεκτικές ομάδες που απέφυγαν να ανοίξουν το τέμπο, να επιτεθούν με πολλούς παίκτες, να βάλουν κορμιά στην περιοχή.

Αν σκεφτεί κανείς ότι όλα τα φετινά παιχνίδια του Ολυμπιακού (πλην των Ιωαννίνων) έληξαν χωρίς γκολ στο ημίχρονο, το 0-0 της ανάπαυλας ήταν το πιο αναμενόμενο πράγμα στον κόσμο. Και πως να ήταν αλλιώς, όταν σε 45 λεπτά είχαμε μόνο μία προσπάθεια on target (ένα μάλλον εύκολο φάουλ του Παγέτ) και αρκετές ανολοκλήρωτες επιθετικές ενέργειες.

Η Μαρσέιγ έψαχνε συνεχώς να φέρει σε θέση για σουτ τους δύο πλάγιους μπομπέρ με τα φαρμακερά πόδια (Παγέτ, Τοβάν) ή να δημιουργήσει καταστάσεις από κάποια στατική φάση, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ταΐσει τον Ελ-Αραμπί, όμως ο δημιουργικός βαθμός και για τις δύο ομάδες ήταν πολύ χαμηλός, με τις δύο ομάδες να ακυρώνονται.

Όσο τακτοποιημένες ήταν οι δύο ομάδες στο πρώτο μέρος, τόσο απρόσεκτες μπήκαν στην επανάληψη, όπου το 0-0 έμεινε μάλλον… κατά τύχη. Ο Ζοσέ Σα έβγαλε με το πίσω πόδι το καθαρό τετ-α-τετ του Μπενεντέτο (46’) και παρότι ο Ολυμπιακός βρήκε δίχτυα με τον Μασούρα σε φάση διαρκείας, όπου ο Μανταντά βγάζει με τα πόδια σουτ του αμαρκάριστου Βαλμπουενά από το ύψος του πέναλτι, ο σκόρερ ήταν μισό παπούτσι εκτεθειμένος με το VAR να διατηρεί τα… κουλούρια.

Όσο η άμμος στην κλεψύδρα άδειαζε, ο Ολυμπιακός έδειχνε όλο και περισσότερο η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, όμως πότε η εξαιρετική άμυνα της Μαρσέιγ, πότε ο Μανταντά στερούσαν την χαρά στους ερυθρόλευκους, που είδαν τον Βαλμπουενά να ανεβάζει στροφές στην επανάληψη, θέλοντας να πληγώσει την μεγάλη του αγάπη, κάτι που τελικά συνέβη!

Ο Μαρτίνς έριξε στο τελευταίο πεντάλεπτο τον Χασάν, ο Βαλμπουενά σημάδεψε το κεφάλι του και ο Ολυμπιακός  με buzzer beater στο φινάλε πήρε αυτό που άξιζε με μία χρυσή από κάθε άποψη νίκη!

• 11

Με δεδομένη την απουσία του Μαντί Καμαρά, ο Πέδρο Μαρτίνς άφησε το ευρωπαϊκό σχήμα με τους τρεις κεντρικούς χαφ και πήγε με 4-2-3-1, τους Ραντζέλοβιτς - Μασούρα στα άκρα και τον Βαλμπουενά σε ρόλο οργανωτή πίσω από τον Ελ-Αραμπί. Για 77 λεπτά, ο Μαρτίνς δεν άλλαξε το παραμικρό μέχρι που ο Φορτούνης πήρε την θέση του Ραντζέλοβιτς, μετατοπίζοντας δεξιά τον Βαλμπουενά. Στο τελευταίο πεντάλεπτο έριξε δεύτερο φορ (Χασάν αντί Μασούρα) και δικαιώθηκε, με τον Αιγύπτιο να γεμίζει την περιοχή και να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ ακριβώς στο 90!

• 26

Με δεδομένη την απουσία λόγω τιμωρίας του βασικού αμυντικού μέσου Καμαρά, ο Αντρέ Βίλας-Μπόας προτίμησε τα πνευμόνια του νεαρού Γκέιγ από την εμπειρία του Στρούτμαν, με το σχήμα να μοιάζει με 4-1-2-3 και τους Παγέτ (αριστερά), Τοβάν (δεξιά) να παίρνουν παιχνίδι δημιουργικά. Με το παιχνίδι να μην τσουλάει καλά στην επανάληψη δημιουργικά, ο Πορτογάλος έκανε τριπλή αλλαγή στο 76ο λεπτό, βγάζοντας τους αρνητικούς Παγέτ, Μπενεντέτο, Σανσόν και βάζοντας μέσα τους νεαρούς Λουίς Ενρίκε, Ράντονιτς, Κουισάνς, δίχως πάντως να αλλάξει την εικόνα του ματς.

52

Ο Ραντζέλοβιτς σπάει το οφσάιντ και κόβει στο πίσω δοκάρι. Ο Σακάι στρώνει στον Βαλμπουενά, όμως το συρτό σουτ του Γάλλου διώχνει με τα πόδια ο Μανταντά. Μετά από νέα καραμπόλα, η μπάλα φτάνει στον Μασούρα, ο οποίος σκοράρει, όμως το γκολ ακυρώνεται αφού ο παίκτης του Ολυμπιακού ήταν… μισό παπούτσι οφσάιντ!

• 3΄’

Σουτ του Μπενεντέτο από καλή θέση, αρκετά έξω η μπάλα

• 6’

Ωραία ατομικήενέργεια του Τοβέν, σουτ από πλάγια θέση και η μπάλα περνάει λίγο έξω

• 10΄’

Κάθετη του Μασούρα στον Εμβιλά, σουτ εν κινήσει ο τελευταίος αλλά χωρίς ευτυχή κατάληξη

• 12΄’

Σουτ του Μπουχαλάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει στα σώματα των φιλοξενούμενων και περνάει ξυστά από το δοκάρι σε κόρνερ

• 30΄’

Σέντρα-σουτ από τον Τοβέν, ελέγχει εύκολα τη φάση ο Σα

• 32΄’

Και πάλι ο Τοβέν σε καλή θέση, βρίσκει άσχημα με το γόνατο την μπάλα και την στέλνει έξω

• 34΄’

Καλή εκτέλεση φάουλ του Παγιέ, μπλοκάρει σταθερά ο Σα

• 39΄’

Ωραία πάσα του Μασούρα στον αφύλακτο Ελ Αραμπί, βγαίνει τετ α τετ ο φορ του Ολυμπιακού όμως πλασάρει έξω

• 46’

Ο Μπενεντέτο βγάινει απέναντι από τον Σα, όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού διώχνει εντυπωσιακά με το πόδι το πλασέ του Αργεντινού

• 52΄’

Γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Μασούρα μετά από «ριμπάουντ» σε σουτ του Βαλμπουενά. Το τέρμα ακυρώνεται όμως μετά τον έλεγχο του VAR, μιας και ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ

• 69΄’

Σουτ του Ραντζέλοβιτς στο δοκάρι, όμως η φάση έχει σταματήσει νωρίτερα για οφσάιντ στον Ελ Αραμπί

• 71΄’

Μεγάλη ευκαιρία του Ολυμπιακού: ο Μασούρας σεντράρει, ο Βαλμποενά κάνει το σουτ και διώχνει πρώτα ο Ματαντά και μετά η άμυνα της Μαρσέιγ

• 84’

Τρομερό γύρισμα του Βαλμπουενά, «έξυπνη» κεφαλιά του Ελ Αραμπί και η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο

• 91΄’

Γκολ για τον Ολυμπιακό! Ο Ραφίνια βρίσκει τον Βαλμπουενά, τρομερό γύρισμα του Γάλλου και ο Χασάν με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

• 1

Για μία ακόμα φορά, ο οίστρος, η διαύγεια, η προετοιμασία του Πέδρο Μαρτίνς έκανε την διαφορά. Για πολλοστή φορά φέτος ο Ολυμπιακός έκανε αναγνωριστικό ματς στο πρώτο μέρος, ανεβάζοντας την απόδοση του, όσο περνούσε η ώρα. Η έμπνευση του να γεμίσει την περιοχή και να παίξει με δύο φορ έφερε το νικητήριο γκολ στις καθυστερήσεις.

• 2

Μπορεί επιθετικά να μην φάνηκαν πολύ, όμως οι δύο γερόλυκοι μπακ του Ολυμπιακού (Ραφίνια, Χολέμπας) έσβησαν τους δύο πιο προικισμένους παίκτες της Μαρσέιγ. Ο Παγέτ και ο Τοβάν έμειναν ως απλή αναφορά στο φύλλο αγώνας και από το μηδέν πίσω ξεκίνησε να χτίζεται η νίκη του Ολυμπιακού, που στην πραγματικότητα κινδύνευσε μόνο στο τετ-α-τετ του Μπενεντέτο στο 46ο λεπτό, το οποίο έβγαλε με τα πόδια ο Σα.

• 3

Η είσοδος στον αγώνα του Κώστα Φορτούνη έφερε τον Ματιέ Βαλμπουενά καθαρά δεξιά σε μία θέση, που είχε περισσότερο οπτικό πεδίο και χώρο να γεμίζει με τις αγαπημένες του σέντρες ακριβείας. Από μία τέτοια ήρθε η ασίστ στο νικητήριο γκολ του Χασάν, με τον Γάλλο να έχει νικηθεί δύο φορές νωρίτερα σε καθαρές φάσεις από τον Μανταντά.

Το ποδόσφαιρο σε μία φωτογραφία. Η έξαρση, η ηδονή, η αγαλλίαση στο πρόσωπο του Αχμέτ Χασάν που σκοράρει στις καθυστερήσεις το νικητήριο γκολ και η απόγνωση στο βλέμμα του αμυντικού της Μαρσέιγ...

28
Ματιέ Βαλμπουενά
Απέναντι του είχε την ομάδα της καρδιάς του, όμως σε κάτι τέτοια δεν χωράνε συναισθηματισμοί. Μετά από ένα μέτριο πρώτο μέρος, ο Γάλλος ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του στην επανάληψη και παρέσυρε μαζί του τον Ολυμπιακό. Νικήθηκε σε δύο φάσεις από τον Μαντανά, αλλά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με σέντρα - ακριβείας έδωσε την ασίστ που χάρισε την νίκη στον Ολυμπιακό.

10
Ντμίτρι Παγέτ
Υποτίθεται ότι είναι ο ηγέτης της Μαρσέιγ, αυτός που παίρνει την ομάδα πάνω του, αυτός που ξεχωρίζει για την τεχνική και το στυλ του. Ο Γάλλος μπαλαντέρ έμεινε απλή αναφορά στο φύλλο αγώνα, με εξαίρεση ένα αξιοπρεπές φάουλ, δεν έκανε τίποτα μέσα στο γήπεδο. Με περιττά κιλά, ανόρεχτος και εκτός κλίματος, ήταν μία σκέτη απογοήτευση για την ομάδα της Μασσαλίας.

25
Χοσέ Χολέμπας
Ώριμο, πλήρες, εντυπωσιακό παιχνίδι από τον ομογενή αριστερό μπακ, που από υποψήφιος αδύναμος κρίκος, έγινε εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού. Τακτικά τέλειο παιχνίδι, με υποδειγματική αμυντική συμπεριφορά απέναντι στον Τοβάν, σωστά ανεβάσματα και ψύχραιμη συμβολή στο passing game των ερυθρόλευκων. Ματς που θύμισε την νιότη του Χολέμπας, ο οποίος δεν καταλάβαινε τίποτα.

Απαρατήρητος πέρασε ο ρέφερι της αναμέτρησης Ντάνιελ Ορσάτο σε ένα πραγματικά πολύ εύκολο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες σχεδόν δεν πάτησαν τις δύο περιοχές, από το τσεπάκι του δεν βγήκε ούτε μία κίτρινη κάρτα, με τους Γάλλους να φωνάζουν για μία φάση στο 18ο λεπτό, όταν ο Μπενεντέτο περισσότερο φάνηκε να τραβιέται παρά να τραβάει τον Μπα, σε μία φάση που ο Ιταλός έδειξε φάουλ εναντίον του Αργεντινού φορ, που θα μπορούσε να βγει μόνος προ του Ζοσέ Σα. Ορθή η ακύρωση του γκολ του Μασούρα μέσω VAR, ορθές οι αποφάσεις και των δύο βοηθών.

Τσάβι: «Η Παρί είναι από τους χειρότερους αντιπάλους που θα μπορούσαμε να έχουμε»