• 95' Χιμένες
  • 45' Τσιμίκας
  • 45' Μπα
  • 76' Σισέ

Το όνειρο σταμάτησε στο «Μολινό». Ο Ολυμπιακός... άργησε να μπει στο ματς ένα δεκάλεπτο, ο τερματοφύλακάς του στη φάση που χρειάστηκε να βγάλει τα λεφτά του, σε αντίθεση με τον αντίπαλο, τα έκανε μαντάρα και κάπως έτσι, με αυτό το 1-0 και μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα η Γουλβς είναι αυτή που περνάει στην οκτάδα του Europa League.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο και όπως αποδείχθηκε για πολλοστή φορά, σε αυτό το επίπεδο του ανταγωνισμού σπανίως δεν το πληρώνεις... Πολύ νευρικοί οι «ερυθρόλευκοι» από τις πρώτες επαφές της μπάλας,
με 4-5 γρήγορα αβίαστα λάθη σε κοντρόλ, πάσες και διωξίματα, «έβαζαν» σταθερά στην περιοχή τους τον αντίπαλο. Αντίθετα, η Γουλβς είχε από την πλευρά της καλή πίεση, χωρίς να αφήσει καθόλου μπάλα και χώρο στα πόδια των παικτών του Μαρτίνς και με αντίστοιχα καλή κυκλοφορία. Πρακτικά, σε αυτά τα πρώτα 10' ο Ολυμπιακός ήταν άφαντος στο χορτάρι του «Μολινό», ένα δεκάλεπτο που σφραγίστηκε με την απίθανη γκάφα του Αλέν και το εύστοχο πέναλτι του Χιμένες, το οποίο κέρδισε ο Ποντένσε από τον Γάλλο γκολκίπερ.

Μμετά το τέταρτο ανέβηκε σιγά σιγά ο Ολυμπιακός και κράτησε περισσότερο τη μπάλα, κοντρολάροντας παράλληλα και τον ρυθμό πιο σωστά. Είχε μάλιστα και τις πρώτες δύο καλές του φάσεις στο ματς πριν τη συμπλήρωση του 20λέπτου με Μασούρα και Τσιμίκα. Στο 29' μάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν και γκολ ισοφάρισης μετά από έξοχη αντεπίθεση, όμως στάθηκαν άτυχοι αφού ο Ελ Αραμπί ήταν εκτεθειμένος για... χιλιοστά -πριν το εύστοχο πλασέ του Καμαρά- και ως εκ τούτου το τέρμα ακυρώθηκε σωστά μετά τον έλεγχο του VAR.

Ενδεικτικό της βελτίωσης της εικόνας των Πειραιωτών μετά και τις σχετικές, συνεχείες φωνές του Μαρτίνς από τον πάγκο, ήταν το στατιστικό του μισαώρου, όταν έδειξε 41-59 κατοχή μπάλας για τον Ολυμπιακό. Από το 20' ως το 40' μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι είχαν πια ισορροπήσει πλήρως το ματς και έκαναν μια εμφάνιση από αυτές που είχαν συνηθίσει τον κόσμο τους φέτος, με οργανωμένες επιθέσεις, με έλεγχο της μεσαίας γραμμής και με καλή πίεση στη μπάλας. Το φινάλε του πρώτου 45λεπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να τα βάζει με τον εαυτό του αφού άργησε να μπει στο ματς για ένα δεκάλεπτο και με την τύχη του αφού χάθηκαν οριακά οι δύο μεγάλες ευκαιρίες του για το εκτός έδρας γκολ.

Από το ξεκίνημα της επανάληψης, ο Ολυμπιακός διατήρησε την κατοχή και τον έλεγχο του αγώνα, με τη Γουλβς να δίνει χώρο, παίζοντας πίσω από την μπάλα ώστε να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Σε 2-3 τέτοιες περιπτώσεις βρήκε τις μεγάλες ευκαιρίες της για να πετύχει ένα δεύτερο γκολ, όμως με τον ένα ή τον άλλο τρόπο χάθηκαν. Στο πρώτο μισό του δεύτερο 45λεπτου ωστόσο μεγάλες ευκαιρίες για την ισοφάριση έχασε και ο Ολυμπιακός, με μοιραίο τον Ελ Αραμπί στο διάστημα αυτό.

Όσο περνούσε η ώρα πάντως, οι «ερυθρόλευκοι» πίεζαν όλο και περισσότερο με κατοχή μπάλας που πλησίαζε το 70%! Στο τελευταίο τέταρτο το ματς έγινε... ροντέο, με τον Μαρτίνς να παίζει φουλ επίθεση και να χάνονται εκατέρωθεν κλασικές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Στο φινάλε ο Ολυμπιακός είχε σταθερά τη Γουλβς μέσα στην περιοχή της, όμως οι Άγγλοι αμύνθηκαν αποτελεσματικά όποτε χρειάστηκε, όπως «παρών» φώναξε και ο Ρουί Πατρίτσιο με μεγάλες επεμβάσεις. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε, με το 1-0 να παραμένει και να στέλνει τη Γουλβς στη Γερμανία για το φάιναλ-8.

• 37

Φουλ επιθετικό σχήμα από τον Νούνο Εσπίριτο Σάντο τουλάχιστον στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Πορτογάλο να ρίχνει στο ματς Μοουτίνιο, Τραορέ και Ποντένσε αντί των Ντεντόνκερ, Νέτο και Τζότα που έπαιξαν στο τελευταίο παιχνίδι πρωταθλήματος απέναντι στην Τσέλσι. Αυτό το 3-4-3 της Γουλβς είναι ένα εξαιρετικά ευέλικτο σχήμα που μπορεί να μετατρέπεται σε 5-4-1 σε θέση άμυνας, με τους δύο μπακ-χαφ και τους δύο εξτρέμ να οπισθοχωρούν στις πτέρυγες.

• 19

Πέρα από τις δύο γνωστές αναγκαστικές αλλαγές με Αλέν και Σισέ αντί των Σα και Σεμέδο, ο Μαρτίνς κατέβασε τον... κλασικό Ολυμπιακό στο «Μολινό». Στο πρώτο ημίχρονο το γνωστό πλάνο του δεν απέδωσε όπως θα περίμενε, έτσι στο ημίχρονο έκανε την αλλαγή με Φορτούνη-Ραντζέλοβιτς μέσα και Μπουχαλάκη-Μασούρα έξω, μετατρέποντας το 4-3-3 σε ένα κλασικό πλέον 4-2-3-1. Μετά το 65' μάλιστα έπαιξε και φουλ επίθεση, με 4-1-3-2, Χασάν – Ελ Αραμπί επιθετικό δίδυμο και μοναδικό χαφ τον Γκιγιέρμε.

29'

Με διαφορά η πιο κομβική φάση σε ολόκληρο το παιχνίδι, η στιγμή που ο Καμαρά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της Γουλβς αλλά ο Ελ Αραμπί, που του έχει δώσει την ασίστ, κρίνεται οφ σάιντ. Εξαιρετικά οριακή φάση, σωστή απόφαση του διαιτητή όπως προκύπτει από τη γραμμή του VAR, αλλά εδώ ο Ολυμπιακός δεν ισοφάρισε για λιγότερο από ένα εκατοστό.

• 1’

Πρώτη ευκαιρία για τη Γουλβς! Παραλίγο τραγικό λάθος του Γκιγιέρμε που διώχνει χαλαρά χωρίς να βλέπει, μετά την κόντρα η μπάλα φτάνει στον Χιμένες και αυτός από το ύψος της περιοχής σουτάρει 1-2 μέτρα άουτ.

• 8’

Πέναλτι για τη Γουλβς! Απίστευτη γκάφα του Αλέν που αντί να διώξει προ του Ποντένσε επιχειρεί μια κάκιστη, χαλαρή πάσα προς το πλάι, ο Πορτογάλος μπαίνει μπροστά του και κλέβει, με τον Γάλλο στη συνέχεια να τον σπρώχνει εμφανώς.

• 9’

ΓΚΟΛ! Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Χιμένες και 1-0 για τη Γουλβς!

• 18’

Πρώτη τελική για τον Ολυμπιακό στο ματς. Σέντρα του Καμαρά και κεφαλιά του Μασούρα από το ύψος της μικρής περιοχής, δύο περίπου μέτρα άουτ.

• 19’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Τρομερό σπριντ του Τσιμίκα από τα αριστερά, μπαίνει στην περιοχή μετά από πάσα του Μασούρα και σουτάρει δυνατά, όμως ο Πατρίτσιο σώζει εντυπωσιακά.

• 29’

Γκολ του Ολυμπιακού στην αντεπίθεση που όμως ακυρώνεται σωστά μετά τον έλεγχο του VAR για οφσάιντ του Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός είχε μπει στην περιοχή μετά από πάσα του Ομάρ, είχε βρει τον Καμαρά και ο χαφ από την Γουινέα είχε πλασάρει εύστοχα.

• 36’

Νέα μεγάλη φάση για τον Ολυμπιακό! Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, πρώτη κεφαλιά του Ελ Αραμπί, όμως ο Σισέ εξ επαφής δεν μπορεί για ελάχιστα εκατοστά να κάνει την προβολή.

• 38’

Σουτ του Μασούρα εκτός περιοχής, ο Ρουί Πατρίτσιο μπλοκάρει σταθερά.

• 41’

Πάσα του Ποντένσε για τον Χιμένες στην κόντρα, αυτός κάνει προσποίηση στον Τσιμίκα και προσπαθεί να νικήσει τον Αλέν με... ραμπόνα, όμως η μπάλα περνάει ψηλά άουτ.

• 45+1’

Πολύ δυνατό σουτ του Νέβες στην κίνηση και δύσκολη επέμβαση του Αλέν με διπλή προσπάθεια.

• 53’

Πρώτη τελική στην επανάληψη για τον Ολυμπιακό, με τον Φορτούνη να σουτάρει δυνατά με το αριστερό αλλά άστοχα, έξω από την περιοχή.

• 55’

Σέντρα του Ομάρ από τα δεξιά, όμως ο Ελ Αραμπί δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά υπό και το μαρκάρισμα του αντιπάλου.

• 61’

Ευκαιρία για τη Γουλβς. Ο Ομάρ κάνει λάθος, ο Ποντένσε κλέβει, κάνει την κίνηση και σουτάρει δυνατά, όμως η μπάλα πάει πάνω στον Αλέν που διώχνει σε κόρνερ.

• 63’

Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Γουλβς. Τρομερή μπαλιά του Νέβες, ο Ποντένσε δίνει στον Ζότα που σουτάρει, η μπάλα κοντράρει στον Μπα και ο Μπολί εξ επαφής δεν μπορεί να κάνει την προβολή.

• 67’

Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Εξαιρετική ατομική προσπάθεια του Φορτούνη, γυρίζει στον Ελ Αραμπί που ελίσσεται αλλά το κοντινό τελείωμα με το γυριστό είναι κακό, η μπάλα άουτ.

• 72’

Σέντρα του Φορτούνη από δεξιά και άτσαλο πλασέ του Ελ Αραμπί στην κίνηση που φεύγει πλάγια.

• 79’

Τεράστια ευκαιρία της Γουλβς για το 2-0, όμως ο Αλέν νικάει στο τετ-α-τετ τον Ζότα μετά το λάθος του Μπα.

• 79’

Μεγάλη φάση και για τον Ολυμπιακό. Τρομερό σουτ του Γκιγέρμε με τη μία και η μπάλα ελάχιστα άουτ!

• 81’

Ακόμη μια κλασική φάση για τους «ερυθρόλευκους». Σέντρα του Τσιμίκα, ο Χασάν πιάνει αμαρκάριστος την καρφωτή κεφαλιά αλλά ο Ρουί Πατρίσιο σώζει από κοντά και κρατάει το 1-0.

• 83’

Δυνατό σουτ του Μουτίνιο εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ!

• 1

To τραγικό ξεκίνημα του Ολυμπιακού στο ματς, χωρίς συγκέντρωση και τακτική συνοχή και το γρήγορο γκολ της Γουλβς μετά τη γκάφα του Αλέν, είναι στη κυριολεξία όλη η διαφορά στο ματς.

• 2

Κομβικό σημείο στην εξέλιξη του αγώνα είναι η φάση του 29ου λεπτού, όταν ο Ολυμπιακός κάνει το 1-1 στην κόντρα, όμως μετά τον έλεγχο του VAR το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ του Ελ Αραμπί.

• 3

Οι κλασικές χαμένες ευκαιρίες του Ολυμπιακού με Ελ Αραμπί, Χασάν και Γκιγιέρμε δεν έδωσαν στον Ολυμπιακό την ευκαιρία να αξιοποιήσει την υπεροχή του και μοιραία είναι ένα στοιχείο-κλειδί στο ματς.

Τόσο αναγκαίο όσο το ενός λεπτού σιγής για τα θύματα του κορωνοϊού: ακριβώς πριν ξεκινήσει η αναμέτρηση, οι παίκτες των δυο ομάδων γονάτισαν συμβολικά στην μνήμη του Τζορτζ Φλόιντ, σε μια κίνηση ταυτόσημη πλέον της φράσης «Black Lives Matter».

10
Ντανιέλ Ποντένσε
Ο Πορτογάλος εξτρέμ βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα απέναντι στην πρώην ομάδα του και για όσο αγωνίστηκε στο παιχνίδι προκάλεσε άπειρα προβλήματα στην άμυνα των «ερυθρολεύκων» -κερδίζοντας και το πέναλτι από το οποίο προήλθε το γκολ της ομάδας του μεταξύ άλλων- με αποτέλεσμα να παίρνει δικαιωματικά τον τίτλο του MVP.

16
Μπομπί Αλέν
Το δικό του τραγικό λάθος ήταν αυτό που στοίχισε καθοριστικά στον Ολυμπιακό αφού έκανε το μοιραίο πέναλτι ενώ και γενικότερα, ο τερματοφύλακας της ελληνικής ομάδας ήταν εξαιρετικά ασταθής, με άτσαλα διωξίματα και κακές εξόδους. Στο τέλος βέβαια αποσόβησε το 2-0 στο τετ-α-τετ με τον Χιμένες αλλά αυτό δεν αναιρεί την κακή του εμφάνιση.

9
Ραούλ Χιμένες
Πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ευστοχώντας από την άσπρη βούλα και σε γενικές γραμμές έκανε μια μεστή εμφάνιση, κράτησε πολύ την μπάλα και ήταν επικίνδυνος για την αμυντική γραμμή του Ολυμπιακού: ο Χιμένες υπήρξε αναμφισβήτητα ένας από τους διακριθέντες της αναμέτρησης.

Ο Πολωνός Σιμόν Μαρτσίνιακ κλήθηκε να πάρει δυο κομβικές αποφάσεις για το παιχνίδι: η μια είχε να κάνει με το γκολ του Καμαρά στο πρώτο ημίχρονο και η άλλη η φάση που ο Ολυμπιακός ζητάει πέναλτι σε μαρκάρισμα στον Ελ Αραμπί. Στην πρώτη φάση πήρε μια σωστή απόφαση αν και πρόκειται για εξαιρετικά οριακή περίπτωση. Στην δεύτερη φάση ενδέχεται να υπάρχει σπρώξιμο από αμυντικό της αγγλικής ομάδας στον Ελ Αραμπί και ο Πολωνός θα μπορούσε τουλάχιστον να τσεκάρει ο ίδιος την φάση στην οθόνη του VAR.

Μεγάλο διπλό της Λεβερκούζεν στην Ρώμη - Ισοπαλία στην Μασσαλία

0

Οι Ιταλοί θέλουν... εμφύλιο στον τελικό, Λεβερκούζεν και Μαρσέιγ θα προσπαθήσουν να τους το «χαλάσουν»