• 19' Ολιβέιρα
  • 49' Οικονόμου
  • 24' Περδίκης
  • 43' Στάικος

Μόλις με δυο αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Άρη παρατάχθηκε η ΑΕΚ εναντίον του ΟΦΗ: με ίδιο σύστημα (4-3-3) αλλά τους Οικονόμου και Αλμπάνη να παίρνουν θέση βασικών αντί των Τσιγκρίνσκι και Βέρντε και έχοντας απέναντί της μια κρητική ομάδα που έπαιξε με πέντε αμυντικούς, το σύνολο του Καρέρα δεν δυσκολεύτηκε να επιβάλλει τον ρυθμό του μόλις από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Μάλιστα, η Ένωση όχι απλά «καθάρισε» το παιχνίδι μόλις από το πρώτο ημίχρονο αλλά το πέτυχε και στο ρελαντί, χωρίς καν να αγχωθεί στο παραμικρό. Το γκολ του Ολιβέιρα στο 19', ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Γουόλι, τον κρέμασε και άνοιξε το σκορ, απλοποίησε τα πράγματα στο άδειο το ΟΑΚΑ ενώ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η κοντινή προβολή του Σβάρνα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Λιβάγια έκανε το 2-0 και ουσιαστικά, το δεύτερο ημίχρονο απέκτησε τυπική σημασία.

Παρά το γεγονός ότι στην επανάληψη η ΑΕΚ έδωσε χώρο στον ΟΦΗ κατάφερε να μην απειληθεί ούτε στο ελάχιστο. Ίσα-ίσα: η ομάδα του Καρέρα εκμεταλλεύτηκε άψογα τους κενούς χώρους που άφησε ο αντίπαλός της καθώς έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο, οι ποδοσφαιριστές της βγήκαν τρεις φορές τετ-α-τετ (μια ο Αραούχο, μια ο Παουλίνιο και μια ο Βέρντε) με τον Γουόλι να κάνει ισάριθμες, σωτήριες επεμβάσεις και γενικά, έδειχνε πως αν μέσα στην χαλαρότητα της επανάληψης προκύψει και κάποιο τρίτο γκολ, θα είναι και αυτό «κιτρινόμαυρο».

Το παιχνίδι μπήκε στα τελευταία λεπτά με την ΑΕΚ να εντείνει την πίεσή της και τους ποδοσφαιριστές του ΟΦΗ να περιμένουν απλά το τελευταίο σφύριγμα, τελικά αυτό ήρθε χωρίς να αλλάξει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου και ήταν το 2-0 που έστειλε την Ένωση στο +4 από τον ΠΑΟΚ.

• 9

19'

Ο Ολιβέιρα άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και σε μια υπέροχη κίνηση αφιέρωσε το τέρμα του στον τραυματία συμπαίκτη του, Γιάννη Σαρδέλη.

• 5’

Σουτ του Ολιβέιρα μέσα από την περιοχή κόντραρε η μπάλα και κατέληξε πλάγιο για τον ΟΦΗ.

• 19’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Ολιβέιρα βγήκε στην πλάτη της άμυνας του ΟΦΗ και κρέμασε τον Γουόλι για το 1-0 των γηπεδούχων

• 45’

Γκολ για την ΑΕΚ! Ο Σβάρνας έκανε την προβολή σε φάουλ του Λιβάγια και σκοράρει για το 2-0

• 64’

Ο Σακόρ σούταρε δυνατά με τον Μπάρκα να διώχνει σε κόρνερ και αφού πρώτα η μπάλα βρίσκει στο δοκάρι.

• 66’

Αντεπίθεση για την ΑΕΚ με τον Βέρντε να βγάζει τετ-α-τετ τον Αραούχο με τον Γουόλι, ο Αργεντινός κάνει το πλασέ, αποκρούει σε κόρνερ με το πόδι ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων.

• 74’

Ο Παουλίνιο μέσα από την περιοχή σούταρε αλλά ο Γουάλι έδιωξε.

• 81’

Άλλο ένα χαμένο τετ-α-τετ για την ΑΕΚ με τον Βέρντε να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ.

18
Νέλσον Ολιβέιρα
Ο Πορτογάλος επιθετικός έκανε ένα καλό παιχνίδι απέναντι στον ΟΦΗ. Κράτησε μπάλα όσο χρειάστηκε, ενώ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την Ένωση στο πρώτο μέρος με πολύ ωραία λόμπα εκμεταλλευόμενος την υπέροχη σέντρα του Παουλίνιο.

18
Κωνσταντίνος Γιαννούλης
Ο αμυντικός του ΟΦΗ είχε πολύ δουλειά, πιέστηκε αρκετά από τους παίκτες της ΑΕΚ και δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, με τους επιθετικούς της Ένωσης να τον ταλαιπωρούν αρκετά με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή.

27
Παουλίνιο
Ο Βραζιλιάνος μπακ της ΑΕΚ ήταν σε πολύ καλή μέρα βοήθησε τόσο αμυντικά αλλά και επιθετικά, είχε την ασίστ στο τέρμα του Ολιβέιρα ενώ στο δεύτερο μέρος είχε δύο σουτ που έδιωξε ο Γουάλι.

Ο Τάσος Σιδηρόπουλος δεν είχε κάποια δύσκολη φάση στο παιχνίδι όπως και οι βοηθοί του κάνοντας μια καλή διαιτησία και δίνοντας σωστές κάρτες όταν έπρεπε.

Σβαμπ: «Έψαχνα μία νέα πρόκληση και ο ΠΑΟΚ μου την προσέφερε»