• Φώτιος Φωτιάδης (Καστοριάς)
  • 71' Μουνίθ
  • 74' Γκαραβέλης
  • 76' Λύρατζης

Ο Ολυμπιακός πέταξε όλο το πρώτο ημίχρονο στα σκουπίδια, στο δεύτερο έπαιξε καλύτερα, βρήκε ευκαιρίες με δύο δοκάρια, όμως ο Βόλος άντεξε με την υπερπροσπάθεια στην άμυνά του και πήρε τον ένα βαθμό. Το τελικό 0-0 βρήκε μάλιστα τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν έξαλλα με τη λήξη του αγώνα, πιθανότατα γιατί πήραν ένα απρόσμενο βαθμολογικό bonus στη μάχη της παραμονής στην κατηγορία.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο Βόλος ξεκίνησε το ματς με διπλή ζώνη άμυνας και πρωταρχικό του στόχο να κλείσει τους διαδρόμους προς την εστία του Γκαραβέλη και τα ατού του Ολυμπιακού. Εν πολλοίς, η προσήλωσή του και η καλή απόδοση στο ανασταλτικό κομμάτι του παιχνιδιού, επί της ουσίας έκαναν τη... δουλειά για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο οι «ερυθρόλευκοι» δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ στο να πατήσουν περιοχή.

Η μεσαία γραμμή και η επίθεση της ομάδας του Μαρτίνς γενικότερα δεν λειτούργησε το ίδιο καλά με τα προηγούμενα ματς, ενώ ο κακός ρυθμός, οι πολλές διακοπές και οι δύο αναγκαστικές αλλαγές σίγουρα δεν την βοήθησαν στο να βελτιώσει την εικόνα της και να κάνει το γνωστό καλό επιθετικό παιχνίδι της, με την πολύ γρήγορη κυκλοφορία μπάλας και τις αυτοματοποιημένες κινήσεις. Η μπάλα παρέμενε σταθερά στα πόδια των Πειραιωτών σε όλο το πρώτο μέρος, όμως χωρίς να υπάρχει ουσία στο αποτέλεσμα. Στη μοναδική φάση που ο Ολυμπιακός έφτιαξε κάτι καλό μπροστά, τη φάση του 17', σηκώθηκε η σημαία για οφσάιντ στον Σουντανί. Ούτε ο Βόλος στην αντίπερα όχθη πέτυχε κάτι καλό μπροστά, πέρα από δύο στατικές φάσεις με τα φάουλ του Τόρες.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ολυμπιακός κέρδισε κι άλλα μέτρα στο γήπεδο και άρχισε να κυκλοφορεί καλύτερα τη μπάλα και να επιτίθεται πιο ορθολογικά προς την εστία του Γκαραβέλη. Πάτησε με αξιώσεις την περιοχή του Βόλου σε κάποιες περιπτώσεις και στο πρώτο εικοσάλεπτο της επανάληψης είχε και 1-2 τελικές υπό καλές προϋποθέσεις, όμως όχι τη μεγάλη ευκαιρία. Η πρώτη τέτοια ήρθε τελικά στο 68' με το σουτ του Ελ Αραμπί που σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη. Στο διάστημα αυτό, τα μέσα του β' μέρους, ο Ολυμπιακός είχε βάλει πια όλο τον Βόλο μέσα στην περιοχή του και πίεζε για το γκολ, με τους γηπεδούχους απλά να διώχνουν τη μπάλα. Στο 72' ο Λοβέρα είχε δεύτερο δοκάρι με απευθείας φάουλ, ενώ μεγάλες ευκαιρίες είχε και στη συνέχεια με Ελ Αραμπί και Μπουχαλάκη. Τελικώς, ο Βόλος... άντεξε ως το φινάλε και έκοψε δύο πολύτιμους βαθμούς από τον Ολυμπιακό στη μάχη του τίτλου!

• 18

Το 4-2-3-1 του Βόλου από τον Βίκτορ Μπασάντρε ήταν τέτοιο μόνο στη θεωρία αφού στην πράξη ήταν ένα 4-5-1 με διπλή ζώνη άμυνας μπροστά από την περιοχή του Γκαραβέλη. Η ομάδα του είχε σαν στόχο να καταστρέψει το παιχνίδι του αντιπάλου και εν πολλοίς το έκανε για ένα μεγάλο διάστημα στο 90λεπτο. Στο φινάλε του αγώνα, η τακτική του απέδωσε καρπούς αφού το «μηδέν» στην άμυνα του χάρισε τον ένα βαθμό.

• 2

Ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε και πάλι το 4-4-2 με δίδυμο Ελ Αραμπί και Σουντανί στην επίθεση και τους Μασούρα – Μπρούνο στα άκρα. Οι δύο αναγκαστικές αλλαγές δεν βοήθησαν την ομάδα του να βρει ρυθμό στο πρώτο μέρος, στο οποίο ούτως ή άλλως δεν παίχτηκε πολύ ποδόσφαιρο, με πολλές διακοπές. Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός βελτίωσε την εικόνα του και έκανε το παιχνίδι του, βρίσκοντας ευκαιρίες για γκολ, τις οποίες όμως σπατάλησε.

17'

Ίσως το παιχνίδι να είχε πολύ πιο απλοϊκή εξέλιξη αν τη στιγμή που ο Σουντανί έστελνε τη μπάλα στα δίχτυα, μετρούσε το γκολ. Κάτι τέτοιο μπορεί να μην έγινε, αλλά αυτονόητα, ο θόρυβος που σηκώθησε γύρω από αυτή τη στιγμή τη μετουσιώνει στη φάση του αγώνα.

• 6’

Πρώτη τελική στο ματς με το μακρινό σουτ του Καμαρά να περνάει αρκετά άουτ.

• 7’

Πρώτη καλή στιγμή και για τον Βόλο, με τον Μουνίθ να εκτελεί απευθείας φάουλ από πολύ μακριά και τον Σα να διώχνει δύσκολα με τις γροθιές.

• 13’

Εκτέλεση κόρνερ για τον Βόλο, η μπάλα περνάει από όλους και ο Τόρες μέσα από την περιοχή σουτάρει δυνατά, άουτ, πάνω από το οριζόντιο του Σα.

• 14’

Συρτό σουτ του Σοντανί από το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγα μέτρα άουτ.

• 24’

Γύρισμα του Μπουχαλάκη για τον Μασούρα, από εκεί η μπάλα στον Ελ Αραμπί, όμως ο Μαροκινός δεν έκανε καλό τελείωμα και η ευκαιρία πέρασε.

• 42’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τόρες, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

• 45+4’

Μακρινό, δυνατό σουτ του Σεμέδο, η μπάλα 1-2 μέτρα άουτ.

• 48’

Γύρισμα του Μπουχαλάκη προς την περιοχή, η μπάλα περνάει ελάχιστα μπροστά από Ελ Αραμπί και Μασούρα που προσπάθησαν να κάνουν την προβολή.

• 52’

Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο με παραλίγο αυτογκόλ. Σέντρα του Λύρατζη από τα δεξιά, λάθος έξοδος του Σα που μπερδεύει τον Σεμέδο ο οποίος στέλνει με το στήθος τη μπάλα λίγα εκατοστά έξω.

• 53’

Δυνατό σουτ του Μασούρα από πολύ μακριά, η μπάλα άουτ χωρίς να απειλήσει τον Γκαραβέλη.

• 63’

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό με τη σέντρα του Μασούρα και την κεφαλιά του Ελ Αραμπί που είχε χώρο, με τον Γκαραβέλη όμως να μπλοκάρει σταθερά.

• 67’

Ευκαιρία για τον Βόλο με την κεφαλιά του Τόρες η οποία όμως κόντραρε στον Ομάρ και η μπάλα απομακρύνθηκε.

• 68’

Δοκάρι για τον Ολυμπιακό! Αντεπίθεση με την εξαιρετική προσπάθεια του Μασούρα που δίνει στον Ελ Αραμπί, με τον Μαροκινό όμως να «σημαδεύει» το δεξί κάθετο του Γκαραβέλη από το ύψος του πέναλτι.

• 72’

Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λοβέρα από πολύ μακριά, ο Γκαραβέλης βρίσκει ελάχιστα τη μπάλα και τη στέλνει πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και μετά έξω.

• 82’

Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Λοβέρα για τον Ελ Αραμπί, όμως αυτός σπαταλά και αυτή την ευκαιρία σουτάροντας ψηλά άουτ από καλή θέση στην περιοχή.

• 88’

Σουτ του Μπουχαλάκη μέσα από την περιοχή μετά από κόρνερ, η μπάλα κοντράρει στον Τσοκάνη και περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί κάθετο του Γκαραβέλη.

• 1

Προφανώς η στιγμή του 17ου λεπτού με τη φάση του γκολ του Ολυμπιακού που ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά τη χρήση του VAR είναι ένα κομβικό σημείο στην εξέλιξη του αγώνα.

• 2

Τα δύο δοκάρια του Ολυμπιακού στην επανάληψη από Ελ Αραμπί και Λοβέρα μέσα σε 4 λεπτά είναι δύο στιγμές κατά τις οποίες η ομάδα του Μαρτίνς είχε τις μεγάλες τις ευκαιρίες να φύγει με τη νίκη από το Βόλο, όμως η τύχη δεν ήταν μαζί με τους «ερυθρόλευκους».

• 3

Ο Ολυμπιακός είχε τις μεγάλες ευκαιρίες για τη νίκη, όπως θα ήταν λογικό αφού βρέθηκε σε θέση επίθεσης για πάρα πολλή ώρα, όμως η συνολική αμυντική αντίδραση του Βόλου ήταν εξαιρετική και αυτό είναι επίσης ένα σημείο που κάνει τη διαφορά στο τελικό 0-0.

Ανεξάρτητα από τα όσα έγιναν μέσα στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Βόλου, αντικειμενικά η πιο χαρακτηριστική στιγμή έλαβε χώρα έξω από αυτόν και η αποτύπωση του Μπέου ενώ τον συγκρατούν τρία άτομα είναι το κλικ του αγώνα.

6
Τάσος Τσοκάνης
Έτρεξε μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης και η παρουσία του στον χώρο της μεσαίας γραμμής ήταν καταλυτική για να μείνει ο Ολυμπιακός στο μηδέν: ο Τσοκάνης ήταν μάλλον ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου

11
Γιούσεφ Ελ Αραμπί
Σε ένα παιχνίδι τόσο κλειστό, ο Ολυμπιακός περίμενε από έναν επιθετικό σαν τον Ελ Αραμπί να βγάλει το φίδι από την τρύπα. Ωστόσο, υπήρξε χαρακτηριστικά άστοχος, είχε μάλιστα και δοκάρι και δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων σε φάσεις που θα μπορούσε να είχε χριστεί σκόρερ.

1
Θανάσης Γκαραβέλης
Ο τερματοφύλακας του Βόλου μπορεί να μην έκανε κάποια υπερβολικά εντυπωσιακή επέμβαση αλλά υπήρξε κάτι παραπάνω από απλά σταθερός σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και ειδικά στα τελευταία λεπτά όταν δυο φορές, πρώτα σε ένα γύρισμα του Χριστοδουλόπουλου και στη συνέχεια σε μια φάση διαρκείας στην περιοχή του, «καθάρισε» τις φάσεις.

Δυο αμφισβητούμενες φάσεις κλήθηκε να διαχειριστεί ο Βασίλειος Φωτιάς στην αναμέτρηση. Η πρώτη και πιο δύσκολη ήταν το γκολ του Σουναντί στο 17' που δεν μέτρησε μετά τη χρήση του VAR. Σύμφωνα με τη γραμμή της NOVA, ο Σουντανί καλύπτεται αλλά πρέπει να ξεκαθαριστεί πως η εν λόγω γραμμή είναι εκείνη που βλέπουν στους δέκτες τους οι τηλεθεατές και όχι εκείνη που εμφανίζεται στους διαιτητές του VAR room. Ο Ολυμπιακός ζητάει και ένα πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο σε πέσιμο του Ελ Αραμπί μέσα στην περιοχή αλλά πρόκειται για πολύ τραβηγμένη διαμαρτυρία.

ΟΦΗ: Επέστρεψε ο Χιμένεθ, εκτός ο Γκαγιέγος για Τρίπολη