Αναλυτικά η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού:

Γιούρι Λοντίγκιν    7
Είχε μία τρομερή απόκρουση σε κεφαλιά στο πρώτο ημίχρονο. Κατά τα λοιπά δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, με εξαίρεση μία φάση στο β' ημίχρονο όπου πλάσαρε άουτ ο παίκτης του Άρη. Σωστές έξοδοι, παίζοντας με σιγουριά.

Γιάννης Κώτσιρας    3
Στο πιο σημαντικό ματς της χρονιάς παραλίγο να γίνει μοιραίος για το Τριφύλλι, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες από το 51'. Το ακόμη χειρότερο ότι δέχτηκε την πρώτη κίτρινη στο α' μέρος επειδή μπλέχτηκε στον “τσαμπουκά” με τον Ζαμόρα. Είχε γενικά διάθεση μέχρι τότε, αλλά δεν του έλειψαν τα λάθη, δίνοντας ελάχιστες βοήθειες μπροστά.

Γουίλιαν Αράο    7
Από τους διακριθέντες του Παναθηναϊκού σε ένα μετριότατο βράδυ των Πρασίνων. Σωστές τοποθετήσεις, δεν έκανε σχεδόν κανένα λάθος, έπαιξε πολύ καλά τον Μορόν και δεν τον άφησε να απειλήσει καθόλου.

Τιν Γεντβάι    6
Φάνηκε να έχει έλλειψη συγκέντρωσης σε αρκετά σημεία του αγώνα. Δεν απέφυγε 1-2 λάθη που όμως δεν στοίχισαν. Είχε όμως κι ένα σωτήριο κόψιμο σε σουτ του Ζαμόρα στο β' μέρος.

Χουανκαρ    7
Τελευταίο παιχνίδι για τον Ισπανό με το τριφύλλι. Και τι καλύτερο φινάλε από το να βγάλει την ασίστ για το "χρυσό" γκολ της αναμέτρησης. Έκανε αρκετές κούρσες, αμυντικά δεν εκτέθηκε, οι περισσότερες σέντρες του δεν βρήκαν στόχο, αλλά η τελευταία ήταν εκείνη που "έγραψε".

Άνταμ Τσέριν    7
Πολύ τρέξιμο από τον Σλοβένο μέσο. Μεσοεπιθετικά βέβαια δεν έδωσε ιδιαίτερα πράγματα, αλλά κάλυψε χώρους και απέφυγε τα πολλά λάθη.

Ρούμπεν Πέρεθ    6
Τον έχουμε δει σίγουρα σε καλύτερα βράδια τον Ισπανό μέσο. Αρκετές λανθασμένες μεταβιβάσεις και αργές αντιδράσεις αλλά δεν στοίχισαν.

Τάσος Μπακασέτας    6
Δεν φάνηκε ιδιαίτερα ο διεθνής άσος, το πρώτο του σουτ το έκανε στις καθυστερήσεις του αγώνα, πλην όμως κέρδισε τη δεύτερη αποβολή του Άρη.

Ντάνιελ Μαντσίνι    5
Είχε την πρώτη και μοναδική ουσιαστικά ευκαιρία του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο, με ένα ωραίο σουτ στο 27'. Από εκεί και πέρα όμως δεν πήρε τις πρωτοβουλίες που θα ήθελε από αυτόν ο Κόντης, δυσκόλεψε το έργο του στην επανάληψη μετά και την αποβολή του Κώτσιρα. Έγινε αλλαγή στο 62'.

Φώτης Ιωαννίδης    6
Φάνηκε επηρεασμένος από την απουσία του. Παρά ταύτα δεν του έλειψε η διάθεση ούτε αυτή τη φορά, προσπάθησε να συνδυαστεί με Μπερνάρ και Μπακασέτα, δεν τροφοδοτήθηκε σωστά όμως κι αναγκαζόταν να βγαίνει συνεχώς από την περιοχή.

Μπερνάρ    6
Το καλύτερο φινάλε για τον Βραζιλιάνο σταρ στον Παναθηναϊκό. Δεν έπιασε επουδενί στα στάνταρ προηγούμενων αγώνων, αλλά ακόμη κι έτσι έβαλε τη σφραγίδα του στον τελικό, ξεκινώντας από τα δικά του πόδια το χρυσό γκολ των Πρασίνων.

ΑΛΛΑΓΕΣ

Γιώργος Βαγιαννίδης    8
Ο ορισμός της χρυσής αλλαγής. Πέρασε από “καραμπόλα” στο ματς μετά την αποβολή του Κώτσιρα και ήταν ο ήρωας του τελικού. Με δικό του buzzer beater στο 97' ο Παναθηναϊκός κατέκτησε στο 20ο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του.

Κριτική Παναθηναϊκού: Μπερνάρ, Χουάνκαρ, «Βάγια» και... κούπα