Μεγάλο «διπλό» για τη Ρεάλ Μπέτις, με την ομάδα της Ανδαλουσίας να επικρατεί με 2-1 της Βαλένθια στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της La Liga. χάρη σε γκολ του Αγιόζε Πέρες. Ετσι, η Μπέτις ανέβηκε στην 7η θέση και βρίσκεται σε ευρωπαϊκή τροχιά, ενώ από την άλλη οι «νυχτερίδες» έπεσαν στην 8η θέση.

Η Μπέτις προηγήθηκε στο 19ο λεπτό με γκολ του Πέρεθ, για να ισοφαρίσει στο 66΄ από το σημείο του πέναλτι ο Πεπέλου για τους γηπεδούχους. Όμως, ο Πέρεθ... ξαναχτύπησε στο 77ο λεπτό, χαρίζοντας το «τρίποντο» στην Μπέτις.

Νωρίτερα, η Βαγιεκάνο νίκησε και μάλιστα με ανατροπή την Οσασούνα με 2-1, στο κρίσιμο ματς για την παραμονή της στην κατηγορία. Με τους τρεις αυτούς βαθμούς η ομάδα από το Βαγιέκας απομακρύνθηκε ξανά από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η ομάδα της Παμπλόνα προηγήθηκε με τον Γκόμες στο 30ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλα περιθώρια, πάλέψαν και έφθασαν στη νίκη και στην ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με τα γκολ των Τσαβαρία (50') και Παλασόν (85').

Βαλένθια - Ρεάλ Μπέτις 1-2