Με ένα σημαντικό διπλό έφυγε από την Καλαμάτα η Athens Kallithea καθώς επικράτησε με 1-0 και ανέβηκε ξανά στην κορυφή των play off του Νοτίου ομίλου. Οι γηπεδούχοι αντιστέκονταν εξαιρετικά απέναντι στις επιθετικές ενέργειες των φιλοξενούμενων, οι οποίοι άγγιξαν το γκολ στο 38' όταν ο Ντεμέτριους βρέθηκε σε θέση βολής, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι και πήγε στα χέρια του Κοβάλ. Τελικά το γκολ ήρθε από τον Ματίγια, ο οποίος μετρέψε το πέναλτι που κέρδισε ο Κυνηγόπουλος, στο 0-1 που ήταν και το τελικό σκορ στο 59ο λεπτό.

Καλαμάτα: Κοβάλ, Κωνσταντόπουλος (75′ Δρούγας), Βαλεριάνος, Στρούγγης, Αρίμπας, Καρασαλίδης (82′ Κωτσόπουλος), Κάνιας (67′ Λόπεζ), Κάτσε (67′ Κατάλντι), Πασάς, Ακόστα (67′ Γρίβας), Τάτος.

Athens Kallithea: Κότσαρης, Μεχίας, Τσιβελεκίδης, Μανθάτης, Καινούργιος, Ματίγια, Μουστακόπουλος, Ντεμέτριους, Βασιλόγιαννης (86′ Μαρόττα), Τόρες (53′ Κυνηγόπουλος), Λουκίνας (78′ Μπουλούλης).

Παράλληλα, η ομάδα της Καλλιθέας είδε δύο από τους διώκτες της να χάνουν βαθμούς και να απομακρύνονται από την κορυφή. Ιωνικός και Ηλιούπολη ήρθαν 2-2 στη Νίκαια. Ο Γιακουμάκης άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό με σουτ, ενώ οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στο β’ μέρος. Ο Μπουσάι ισοφάρισε στο 61’, ενώ πέντε λεπτά ο Παντελίδης έγραψε το 2-1 με πέναλτι. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση στο 76ο λεπτό, με τον Γιακουμάκη να εκτελεί πέναλτι, αλλά ο Πολίτης απέκρουσε εντυπωσιακά. Εν τέλει, το ματς ήρθε στα ίσα με τον Ντάουντα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά στο 84ο λεπτό.

Ιωνικός: Γκέλιος, Τασούλης, Σαλίνας, Οικονομίδης (72′ Ντάουντα), Γιακουμάκης, Γκοράνοφ, Γκίνη (72′ Λινάρδος), Σόουζα, Γκαρντάφσκι, Ζάχαβι (86′ Δρίτσας), Ροντρίγκεζ.

Ηλιούπολη: Πολίτης, Μπουσάι (88′ Μπάρμπαρο), Τοπάλ, Ασίγκμπα, Ανδρέου (54′ Λατίνοβιτς), Κρέτση, Γκοτσούλιας, Βασιλούδης (71′ Τσαφταρίδης), Βενάρδος, Γιάννου, Παντελίδης (88′ Άντο).

Νότιος Όμιλος: Πέρασε από την Καλαμάτα η Athens Kallithea και πήγε στην κορυφή - Γκέλα για τον Ιωνικό