Είναι το κεντρικό πρόσωπο σε κάθε εκτός έδρας αναμέτρηση της Ρεάλ Μαδρίτης. Είναι το κόκκινο πανί, αυτός που εισπράττει όλες τις αποδοκιμασίες, όλες τις ύβρεις όλες τις… κατάρες.

Ο Βινίσιους αντέχει να κουβαλάει όλο αυτό το βαρύ φορτίο, αλλά συνάμα να κουβαλά στις πλάτες του και ολόκληρη την βασίλισσα.

Στην Παμπλόνα, ο Βραζιλιάνος άκουσε και πάλι τον… εξάψαλμο, όμως με δύο γκολ έκανε την εξέδρα να σιγήσει και οδήγησε την Ρεάλ Μαδρίτης στο 2-4 επί της Οσασούνα.

Από τραγικό λάθος του Κατενα, ο Βινίσιους χρειάστηκε μόλις τέσσερα λεπτά για να ανοίξει το σκορ, όμως η απάντηση της Οσασούνα ήταν άμεση, αφού από κακή αντίδραση σε στατική φάση ήρθε το 1-1 με τον Μπούντιμιρ (7’).

Ωστόσο, η φετινή Ρεάλ Μαδρίτης ξέρει να βρίσκει πρωταγωνιστές από παντού. Το πέμπτο φετινό τέρμα του Καρβαχάλ έφερε το 1-2 (18’) με τον Ισπανό μπακ να σκοράρει με σουτ με το εξωτερικό, ερχόμενος σαν κρυφός φορ!

Η Ρεάλ Μαδρίτης έπαιζε πια με πολύ μεγαλύτερη σιγουριά απέναντι σε μία Οσασούνα που ανέβασε την άμυνα της ψηλά και το πλήρωσε ακριβά.

Από βολέ του Λούνιν και ασίστ του Βαλβέρδε, ο Μπραχίμ Ντίας έκανε το 1-3 (61’), ενώ τρία λεπτά αργότερα από σλάλομ του Βινίσιους και τέλειο πλασέ ήρθε και το τέταρτο γκολ.

Το τελικό 2-4 ήρθε στις καθυστερήσεις με τον Μουνιόθ, με την βασίλισσα να πετυχαίνει μία σημαντική νίκη σε μία δύσκολη έδρα και να ανεβάζει την διαφορά της στο +10 από την Χιρόνα και στο +11 από την Μπαρτσελόνα, με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Οσασούνα - Ρεάλ Μαδρίτης 2-4 (vid)