Τέσσερα δυνατά ονόματα συνεχίζουν στα προημιτελικά της δεύτερης διοργάνωσης της UEFA. Η Μίλαν με δύο νίκες ξεπέρασε το εμπόδιο της Σλάβια Πράγας και την ακολούθησαν Γουέστ Χαμ, πέρασαν Μπενφίκα, Μαρσέιγ που έκαναν επίσης check-in.

Όπως στο πρώτο ματς, έτσι και στη ρεβάνς, η Σλάβια έμεινε νωρίς με δέκα παίκτες καθώς ο Χόλες στο 20’ έκανε σκληρό μαρκάρισμα στον Καλάμπρια και μετά από χρήση VAR είδε απευθείας κόκκινη. Έχοντας και το 4-2 από το ματς του San Siro, οι παίκτες του Στέφανο Πιόλι απόλαυσαν τη συνέχεια και πέτυχαν τρία γκολ πριν έρθει το ημίχρονο.

Στο 33’ ο Ραφαέλ Λεάο συνδυάστηκε με τον Τεό Ερναντέζ και βρήκε τον Πούλισιτς, ο οποίος με αριστερό σουτ έγραψε το 0-1 και τρία λεπτά μετά οι δυο τους έκαναν ξανά party από αριστερά και ο Ερναντέζ αυτή τη φορά έδωσε την ασίστ για να σκοράρει από κοντά ο Λόφτους-Τσικ (0-2).

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρούς ο Λεάο πέτυχε ένα απίστευτο γκολ καθώς συνέκλινε και με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι στέλνοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-3. Στην επανάληψη, όπως αναμενόταν, η Μίλαν έσβησε τη μηχανή και η Σλάβια βρήκε την ευκαιρία να μειώσει στο 84’ με τον Γιούρασεκ για το τελικό 1-3.

Στα άλλα ματς, η Γουέστ Χαμ είχε χάσει 1-0 στο πρώτο ματς αλλά στη ρεβάνς διέλυσε με 5-0 την Φράιμπουργκ με τον Κούντους να βάζει δύο γκολ και τους Πακετά, Μπόουεν, Κρέσγουελ από ένα. Τεράστια ανατροπή προσπάθησε να κάνει η Βιγιαρεάλ, που κουβαλούσε το 4-0 στην πλάτη, όμως παρότι προηγήθηκε 3-0, η Μαρσέιγ μείωσε για το τελικό 3-1. Έφυγε με το 0-1 από την Σκωτία και με την πρόκριση σε βάρος της Ρέιντζερς η Μπενφίκα.

Party στην Πράγα και στα προημιτελικά η Μίλαν (vids)