• 45' Ελ Κααμπί
  • 86' Γιόβετιτς
Κοκκινες καρτες
  • 7' Μπαριέντος

Με μια ακόμη νίκη, την 6η διαδοχική στην εποχή Μεντιλίμπαρ και 7η συνολικά τον τελευταίο μήνα, ολοκλήρωσε ο Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στην κανονική διάρκεια της Super League. Στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής, οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στον Βόλο στο Καραϊσκάκη, από τη στιγμή που η ομάδα της Μαγνησίας έμεινε με παίκτη λιγότερο από το 6ο λεπτό. Το τελικό 3-0 φαντάζει φτωχό βάσει των ευκαιριών που είχαν οι Πειραιώτες για πολύ μεγαλύτερο σκορ, με τον Ελ Κααμπί να πετυχαίνει δύο γκολ και τον Γιόβετιτς να προσθέτει ένα ακόμη, ενώ πολλές και σπουδαίες ήταν οι επεμβάσεις του Ντάνιελ Κόβατς για την ομάδα του Χρήστου Κόντη. Σπουδαία απόδοση έπιασαν ξανά Ποντένσε και Όρτα, σε ένα 90λεπτο που οι γηπεδούχοι είχαν την απόλυτη υπεροχή σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, χωρίς να ανησυχήσουν λεπτό. Στο -3 και στην 3η θέση πια ο Ολυμπιακός, πριν την έναρξη των πλέι-οφ.

Αποβολή και... τέλος

Όσον αφορά στην εικόνα και την εξέλιξη του αγώνα, το ενδιαφέρον... κράτησε μόλις για 6 λεπτά. Σε αυτό το σημείο, μια εξαιρετικά επικίνδυνη προβολή του Μπαριέντος στο πρόσωπο του Μασούρα τον έστειλε στα αποδυτήρια με απευθείας κόκκινη και κάπου εκεί έγινε σαφές ότι ο Ολυμπιακός εύκολα ή δύσκολα θα καθάριζε το ματς, έχοντας ένα σχεδόν ολόκληρο 90λεπτο με παίκτη παραπάνω. Η αριθμητική υπεροχή των «ερυθρόλευκων» γρήγορα άρχισε να φαίνεται στο χορτάρι, αφού η κατοχή μπάλας στο 20λεπτο ήταν άνω του 60% και οι τελικές στο 5-0 ήδη. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν αυτή του 9' με ένα σουτ του Ποντένσε εντός περιοχής, άουτ, ενώ ίδια κατάληξη είχε και το καλό σουτ του Έσε στο 12', όπως επίσης και το απευθείας φάουλ του Ποντένσε στο 18'.

Οι πρώτες μεγάλες ευκαιρίες των Πειραιωτών δεν άργησαν. Στο 20', με άψογη κάθετη ο Ποντένσε έβγαλε τετ-α-τετ τον Ελ Κααμπί, όμως ο Μαροκινός σούταρε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, σε φάση καρμπόν, νέα μπαλιά του Πορτογάλου και τελείωμα του Ελ Κααμπί το οποίο τώρα απέκρουσε με το πόδι ο Κόβατς κρατώντας το 0-0. Όχι για πολύ όμως. Στο 27' πια, μετά από σέντρα σουτ του Όρτα, ο Ελ Κααμπί μπήκε στην πορεία της μπάλας και με το σώμα την έστειλε στην γωνία του Ούγγρου γκολκίπερ του Βόλου για το 1-0. Όλα πλέον είχαν πάρει τον δρόμο τους για την ομάδα του Μεντιλίμπαρ που δεν είχε κανένα πρόβλημα πια να διατηρήσει με χαρακτηριστική άνεση τον έλεγχο του αγώνα.

Όλα ακόμη πιο εύκολα μετά το 1-0

Οι ευκαιρίες των γηπεδούχων συνεχίστηκαν στο 29', όταν μετά από κάθετη του Όρτα για τον Μασούρα, αυτός προ του Κόβατς από πολύ κοντά επέλεξε να πασάρει για τον Ελ Κααμπί, όμως το γύρισμά του κόπηκε και στην εξέλιξη ο Μαροκινός από κοντά δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα. Άουτ πέρασε το σουτ του Ροντινέι στο 34', όπως και το φάουλ του Ασεχνούν, για τον Βόλο, στο 38'. Στο 43' ο Ολυμπιακός χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία, αφού ο Κόβατς και πάλι απέκρουσε το κοντινό σουτ του Ορτέγκα μετά τη σέντρα του Μασούρα. Χαμένη ήταν και η φάση του 2ου λεπτού των καθυστερήσεων, με την διπλή προσπάθεια του Έσε, μετά από ωραία επίθεση από τα αριστερά. Τελικά όμως, το δεύτερο γκολ ήρθε πριν το ημίχρονο. Στο 45+3' ο Ποντένσε ανατράπηκε από τον Μύγα εντός περιοχής, μέσω VAR κλήθηκε ο Τσαγκαράκης να το δει στο on field review και αμέσως έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο Ελ Κααμπί ανάλαβε την εκτέλεση -αυτή ήταν άψογη- κι έτσι στην τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου, ο Ολυμπιακός έκανε το 2-0 και καθάρισε το ματς.

Ίδια εικόνα, ένα τσουβάλι φάσεις και 3-0

Τίποτα απολύτως δεν άλλαξε στη ροή του ματς με την έναρξη του δεύτερου μέρους, αφού ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι στο γκάζι να δημιουργεί μεγάλες ευκαιρίες. Στο 47' η κεφαλιά του Ποντένσε απομακρύνθηκε δύσκολα, ενώ δύο λεπτά μετά, νέα κεφαλιά του Πορτογάλου από σέντρα του Ροντινέι, πέρασε ελάχιστα άουτ. Στο 52' ο Ποντένσε έβγαλε τετ-α-τετ τον Μασούρα όμως αυτός σούταρε πάνω στον Κόβατς, με τον Ούγγρου να αποκρούει στο 54' το σουτ του Τσικίνιο και τον Ελ Κααμπί να μην μπορεί να τελειώσει σωστά από κοντά. Στο 56' ακυρώθηκε γκολ του Μασούρα για φάουλ του Ρέτσου νωρίτερα, ενώ στο 67' ο Κόβατς απέκρουσε και πάλι σουτ του Τσικίνιο μετά από συνδυασμό των Ελ Κααμπί και Ποντένσε.

Μια ακόμη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε στο 82' όταν μετά από εξαιρετική προσπάθεια και σουτ του Ελ Αραμπί, απέκρουσε δύσκολα ο Κόβατς. Στο 87' πάντως, ο Ούγγρος δεν μπόρεσε να κάνει κάτι. Από πάσα του Ποντένσε, ο Ελ Αραμπί πρόλαβε και γύρισε τη μπάλα στην καρδιά της περιοχής και ο Γιόβετιτς με δυνατό σουτ στην κίνηση την έστειλε στα δίχτυα. Ένα δίλεπτο αργότερα, ο Ποντένσε σκόραρε, όμως και αυτό το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR, για χέρι του Ναβάρο πριν η μπάλα φτάσει στον Πορτογάλο. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε, με τον Ολυμπιακό να φτάνει τους 57 βαθμούς και στο φινάλε να μειώνει τη διαφορά από την κορυφή σε απόσταση μόλις μιας νίκης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ / 4-3-3)
: Τζολάκης, Ορτέγκα, Ρέτσος (60' Μπιανκόν), Άμπι, Ροντινέι (60' Γιόβετιτς), Όρτα, Έσε (60' Αλεξανδρόπουλος), Τσικίνιο (73' Ναβάρο), Ποντένσε, Μασούρας, Ελ Κααμπί (73' Ελ Αραμπί).
Βόλος (Χρήστος Κόντης / 4-2-3-1): Κόβατς, Λούνα, Ράσιτς, Σιέλης, Μύγας, Μπαριέντος, Ντε Καμπς (46' Κίτσος), Κόμπα (83' Ασλανίδης), Ασεχνούν (75' Τάχατος), Ολιβέρα (60' Μπερτόλιο), Μωραΐτης.
Διαιτητής: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)
Βοηθοί: Αντώνιος Σινιοράκης (Χανίων), Ιωάννης Καραλής (Ηλείας)
Τέταρτος: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών)
VAR: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
AVAR: Ηλίας Κωνσταντίνου (Πρέβεζας/Λευκάδας)

Λεφτά στην Τράπεζα: Αγιούμπ Ελ Κααμπί

Ο Μαροκινός οδηγεί εκ του ασφαλούς τον Ολυμπιακό του Μεντιλίμπαρ. Δύο ακόμη γκολ κόντρα στον Βόλο, σκόραρε για 7ο σερί ματς, με 10 γκολ στα 7 τελευταία, 22 συνολικά φέτος και 15 στο πρωτάθλημα.

Γίνε Πρόεδρος: Ντάνιελ Ποντένσε

Σπουδαίο ματς από τον Πορτογάλο. Δημιούργησε 3 κλασικές ευκαιρίες, κέρδισε το πέναλτι για το 2-0, από δική του πάσα ξεκίνησε το 3-0, έβγαλε συνολικά 8 πάσες-κλειδιά στην εξέλιξη του ματς, ενώ είχε και 6 ανακτήσεις της μπάλας.

Lockdown: Μπαριέντος - Ασεχνούν

Ο πρώτος είναι αυτός που ουσιαστικά καταδίκασε την ομάδα του σε αυτό το ματς, με αποβολή στο 6', ενώ ο δεύτερος ήταν αυτός που έκανε μάλλον το χειρότερο παιχνίδι από όσους έπαιξαν.

Τελετές «Το Κοράκι»

Αρκετή δουλειά είχε ο Τσαγκαράκης με την ομάδα του σε αυτό το ματς, με το VAR να παίζει καθοριστικό ρόλο στις αποφάσεις. Σωστά αποβάλλεται στο 6' ο Μπαριέντος, ενώ το VAR χρειάστηκε και για το πέναλτι πάνω στον Ποντένσε. Το ίδιο και για τα δύο γκολ που ακυρώθηκαν για τους «ερυθρόλευκους» από Μασούρα και Ποντένσε. Χωρίς την βοήθεια της τεχνολογίας, το ματς θα σήκωνε πολύ κουβέντα...

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Έβδομη σερί νίκη και 6η στην εποχή Μεντιλίμπαρ για έναν Ολυμπιακό που δεν αγχώθηκε ποτέ σε αυτό το ματς, παίζοντάς το ολόκληρο με παίκτη παραπάνω. Στο φινάλε της διαδικασίας της κανονικής διάρκειας, αυτό το εξαιρετικό φεγγάρι που διανύει -το καλύτερό του στη σεζόν- τον βρίσκει ουσιαστικά ξανά σε τροχιά τίτλου, αφού το -3 είναι πια μια διαφορά που του επιτρέπει να ελπίζει ρεαλιστικά, ειδικά με αυτή την εικόνα που έχει υπό τις οδηγίες του Ισπανού τεχνικού.

Ολυμπιακός – Βόλος 3-0