Θυμάστε τον Ουριέλ Αντούνα;

Ο διεθνής Μεξικανός εξτρέμ στο πρόσφατο παρελθόν συνδέθηκε (μεταγραφικά) με τον Παναθηναϊκό κι ενώ τα media στη χώρα των Αζτέκων, επιμένουν – ανά τακτά χρονικά διαστήματα -  να επαναφέρουν το όνομά του στην ατζέντα του Τριφυλλιού, όπως συνέβη τον περασμένο Δεκέμβριο και λίγο πριν τη δύση του 2023.

Ο 26χρονος μεσοεπιθετικός διανύει πλέον το τελευταίο εξάμηνο του συμβολαίου του με την Κρουζ Αζούλ και το προσεχές καλοκαίρι μένει ελεύθερος.

Σύμφωνα μάλιστα με όσα κυκλοφορούν στο Μεξικό, έχει ήδη απορρίψει όλες τις προτάσεις που δέχτηκε από την Κρουζ Αζούλ για την επέκταση της συνεργασίας τους και βάζει ως προτεραιότητα την επιστροφή στην Ευρώπη, έπειτα από τις παλαιότερες θητείες σε Ολλανδία (Γκρόνινγκεν) και Αγγλία (Μάνστεστερ Σίτι - Under 23).

Ο Αντούνα γράφει στο κοντέρ 7 γκολ – 6 ασίστ σε 21 παιχνίδια με την Κρουζ Αζούλ την τρέχουσα περίοδο, ενώ έχει φτάσει τις 56 συμμετοχές (14 γκολ) με την Εθνική ομάδα της χώρας του.

Ειδικότερα ο μήνας που διανύουμε μπορεί να χαρακτηριστεί «γλυκός - Φλεβάρης» για τον Μεξικανό winger, δεδομένου πως μετράει δύο γκολ σε τρία ματς.

Συγκεκριμένα σκόραρε στο εκτός έδρας παιχνίδι κόντρα στην Κουερετάρο στις 3 Φεβρουαρίου, όπου η Κρουζ Αζούλ επικράτησε με 1-3.

Παρακολουθήστε το γκολ στο βίντεο μετά το 04:49.

Το δεύτερο γκολ εντός του Φεβρουαρίου, σημειώθηκε στην εντός έδρας νίκη (3-0) απέναντι στην Σαν Λουίς στις 11 Φεβρουαρίου.

Παρακολουθήστε το γκολ στο βίντεο μετά το 07:28.

Στο τελευταίο ματς πρωταθήματος (18 Φεβρουαρίου) κόντρα στην Τίγκρες, ξεκίνησε στην βασική ενδεκάδα κι έπαιξε για 89 λεπτά χωρίς ωστόσο να σκοράρει.

Παναθηναϊκός: Ο… γλυκός Φλεβάρης του Ουριέλ Αντούνα (vids)