Αμέσως μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ επί του Παναθηναϊκού στο πρωτάθλημα έγραψα εδώ ότι ήταν ποδοσφαιρική δικαιοσύνη. Θυμηθείτε πως κι αυτή στο β΄ημίχρονο εκείνου του ντέρμπι οικοδομήθηκε.

Όπως συνέβη και πριν λίγες ώρες στην Τούμπα, στο ντέρμπι κυπέλλου. Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο 20λεπτο του β’ ημιχρόνου… εξαφανίστηκε από τα ραντάρ του ΠΑΟΚ. Και με αυτό τον τρόπο έχτισε δίκαια το 0-1 που του χαρίζει σοβαρότατο πλεονέκτημα πρόκρισης στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος. Προσοχή: Μιλάω για πλεονέκτημα, τίποτα περισσότερο. Θεωρώ δεδομένο ότι ο ΠΑΟΚ του Λουτσέσκου θα καταθέσει ψυχή στη Λεωφόρο και θα δούμε μια συναρπαστική ρεβάνς.

Έως τότε όμως, έχουμε την πραγματικότητα του πρώτου ημιτελικού και τον θρίαμβο του διαβασμένου Φατίχ Τερίμ, που πρώτος φέτος πήρε «διπλό» στην Τούμπα. Την ίδια ώρα που ο Ραζβάν Λουτσέσκου υποχρεώθηκε σε δεύτερο σερί ντέρμπι χωρίς νίκη στην έδρα του ΠΑΟΚ.

Ο Τερίμ κράτησε φρέσκια την δική του «βασική» 11αδα με το ροτέισον στις Σέρρες κι αυτό το εισέπραξε στο ντέρμπι. Ο Λουτσέσκου ήταν υποχρεωμένος να αλλάξει τα 8/11 της δική του 11αδας λόγω των συνεχόμενων μεγάλων αγώνων, συν το γεγονός ότι δεν είχε τον ασθενή Κωνσταντέλια.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ευκαιρίες για τον ΠΑΟΚ, δίχως όμως να βγάλει κυριαρχία του. Αντίθετα με όσα έπραξε ο Παναθηναϊκός από το 45’ ως το 65’ όταν κυριάρχησε στο χορτάρι. Κι αν δεν έκανε τη μεγάλη απόκρουση ο Κοτάρσκι στο σουτ του Σπόραρ, με 0-2 θα μιλούσαμε από σήμερα για «τριφύλλι τελικού». Αλλά γι αυτό ο Κροάτης είναι σπουδαίος γκολκίπερ.

Εκείνο όμως που αποτελεί «ΚΟΣΜΗΜΑ» του ντέρμπι (και όχι μόνο) είναι το ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ σε δημιουργία γκολ των θριαμβευτών. Με χτίσιμο επίθεσης από τον τερματοφύλακα και 11 συνολικά αλλαγές της μπάλας μέχρι την ώρα που (από την κεφαλιά του Μπερνάρ και την απόκρουση του Κοτάρσκι) σκόραρε ο Σλοβένος. Για τον Σπόραρ έλεγα το τελευταίο διήμερο στο ραδιόφωνο ότι ταιριάζει πολύ περισσότερο από τον Γερεμέγεφ σε αυτό το ματς, εκτιμούσα ότι θα τον ξεκινήσει ο Τερίμ και αυτός δικαίωσε τον προπονητή του.

Το γκολ ήταν ένας ποδοσφαιρικός πίνακας που δείχνει ότι ο Παναθηναϊκός του Τούρκου κόουτς δουλεύει πολύ στο κομμάτι της δημιουργίας και πλέον το πιστώνεται. Όπως και στην ψυχολογία καθώς οι παίκτες του ήταν πανέτοιμοι πνευματικά και αποφασισμένοι σε κάθε μονομαχία.

Ο ΠΑΟΚ ανέπτυξε επιθετικότητα όταν μπήκαν στο ματς ο Μεϊτέ, ο Μουργκ και ο Τάισον (Ο Ντεσπόντοφ ήταν εκτός κλίματος, ειδικά όσο έπαιξε αριστερά). Όμως εκεί ο Παναθηναϊκός είχε την απάντηση με την έξοχη απόκρουση του Ντραγκόφσκι στην κεφαλιά του Σαμάτα, ενώ στάθηκε τυχερός στο δοκάρι του Μεϊτέ.

Ο Φατίχ Τερίμ πήρε την πρώτη ρεβάνς του για την ήττα στο πρωτάθλημα, ο Ραζβάν Λουτσέσκου θα έχει την ερχόμενη Τετάρτη την ευκαιρία του να απαντήσει.

ΥΓ: Οι αποβολές των Τάισον και Μπακασέτα εκθέτουν και τους δύο. Παίκτες με την τεράστια εμπειρία τους είναι απαράδεκτο να τσακώνονται σαν τα κοκόρια και μάλιστα δίχως λόγο. Πολύ σωστά ο Ολλανδός τους απέβαλλε.

Η μεγάλη απόδραση (κόσμημα) των 11 (πασών)!