Η αρχική ενδεκάδα του «Δικεφάλου» ήταν: Νόιχαους, Γκούνη, Αχμέντοβα, Κοσκερίδου, Σιδηροπούλου, Στράντζαλη, Γιοβάνη, Βαρδαλή, Ακίντα, Καλιεντζίδου και Χέλμβαλ.

Έχοντας να διαχειριστεί έναν δύσκολο και βαρύ αγωνιστικό χώρο, ο «Δικέφαλος» ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος του παιχνιδιού, έχοντας συνεχώς την μπάλα στα πόδια του, δημιουργώντας φάσεις, και κρατώντας μόνιμα τις γηπεδούχες στο δικό τους μισό.

Οι «ασπρόμαυρες» έψαχναν το γκολ, ωστόσο τα πέντε τετ-α-τετ των Ακίντα, Χέλμβαλ και Βαρδαλή, σταμάτησαν επάνω στην αντίπαλη τερματοφύλακα, κρατώντας την «λευκή» ισοπαλία.

Η συνεχής πίεση απέφερε καρπούς, όταν στο 33ο λεπτό η Ακίντα βρήκε την Χέλμβαλ μέσα στην περιοχή, με την Σουηδή επιθετικό να... ανοίγει το σκορ του αγώνα, 0-1.

Δίχως να απειληθεί καθόλου και έχοντας τις ευκαιρίες να αυξήσει το σκορ σε πολλές περιπτώσεις, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 0-1.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο «Δικέφαλος» βρήκε άμεσα δεύτερο γκολ, όταν μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια της Τζούρτζεβιτς, η Χέλμβαλ παρέλαβε την ασίστ και με έξοχο τακουνάκι έκανε στο 47ό λεπτό το 0-2.

Αμέσως μετά το 0-2, οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν κοντά και στο άμεσο 0-3, ωστόσο το τετ-α-τετ της Βαρδαλή, εξουδετερώθηκε από την αντίπαλη τερματοφύλακα.

Στο 68ο λεπτό η Έμιλι Χέλμβαλ μετουσίωσε την σέντρα της Κοσκερίδου σε γκολ, πετυχαίνοντας το 0-3 αλλά και το προσωπικό της χατ-τρικ.

Στο 74ο λεπτό, η Σουηδή επιθετικός του ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Ύστερα από ατομική ενέργεια και εκτέλεση της Τζούρτζεβιτς, η Χέλμβαλ μάζεψε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση της αντίπαλης τερματοφύλακας και ολοκλήρωσε το... καρέ της, γράφοντας το 0-4.

Στο 82ο λεπτό, ακόμα μία ατομική ενέργεια της Τζούρτζεβιτς έφερε γκολ για τον «Δικέφαλο». Η νεαρή επιθετικός αφού πέρασε τρεις παίκτριες και την τερματοφύλακα, μοίρασε την ασίστ στην Κατσάνου, η οποία έκανε το 0-5.

Στο 90ό λεπτό, το μπαράζ των πετυχημένων αλλαγών συνεχίστηκε για τον Θαλή Θεοδωρίδη. Η Σιδηροπούλου έκανε την σέντρα, η Αργυρίου υποδέχτηκε την μπάλα και με όμορφο τελείωμα έγραψε το 0-6, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Στα αξιοσημείωτα η παρουσία του «ασπρόμαυρου» κόσμου από την Καρδίτσα, ο οποίος βρέθηκε δίπλα στην ομάδα, δημιούργησε εξαιρετική ατμόσφαιρα, συμβάλλοντας σε ακόμα μία σημαντική νίκη.

ΠΑΟΚ (Θαλής Θεοδωρίδης): Νόιχαους, Γκούνη, Αχμέντοβα, Κοσκερίδου, Σιδηροπούλου, Στράντζαλη (46' Χαλατσογιάννη), Γιοβάνη, Βαρδαλή (68' Αργυρίου), Ακίντα (68' Κατσάνου), Καλιεντζίδου (46' Τζούρτζεβιτς), Χέλμβαλ (80' Μαυρίδου).

Καρδίτσα - ΠΑΟΚ: 0-6