Η Μπαρτσελόνα έχασε τον Γκάβι που έπαθε ρήξη χιαστού και θα χάσει τη σεζόν και η απουσία του φάνηκε στο Βαγιέκας.

Η πρωταθλήτρια Ισπανίας έχει θέμα κόντρα σττη ομάδες από τη Μαδρίτη και έτσι μετά την ήττα από τη Ρεάλ, γκέλαρε και με την εξαιρετική Ράγιο Βαγιεκάνο.

Μάλιστα η Ράγιο Βαγιεκάνο για 5ο διαδοχικό παιχνίδι, έμεινε αήττητη κόντρα στην Μπαρτσελόνα, που λέει «ευχαριστώ» αφού έχει πλέον καταφέρει να σώσει 15 βαθμούς στα τελευταία 15 λεπτά αγώνων της La Liga φέτος.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 40ο λεπτό με υπέροχο σουτ του Λόπεθ έξω από την περιοχή και πήραν το προβάδισμα που άξιζαν όμως...

Όμως οι πρωταθλητές Ισπανίας έριξαν στο παιχνίδι τους Φέλιξ και Γκιντογκάν στην επανάληψη, έτσι με τη βοήθεια του Λεγιούνε, που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντιμιτρέφσκι για το τελικό 1-1 στο Βαγιέκας στο 81ο λεπτό.