Αναλυτικά η κριτική της απόδοσής των «ασπρόμαυρων» από την επικράτηση στο ντέρμπι επί των «κιτρινόμαυρων»:

Κοτάρσκι

Στο πρώτο ημίωρο του ντέρμπι ήταν κυριολεκτικά θεατής όμως σε δύο περιπτώσεις του πρώτου ημιχρόνου έδειξε τ' αντανακλαστικά του στις προσπάθειες των Πάλμα - Πέερσμαν, καθάρισε όσες φάσεις χρειάστηκε στο δεύτερο. Δεν κατάφερε ν' αντιδράσει στα γκολ των Καμαρά - Νταρίντα.

Σάστρε (79')

Δεν κατάφερε να δώσει το κάτι παραπάνω επιθετικά στην ομάδα του έχοντας λίγα ανεβάσματα ενώ αμυντικά προσπάθησε ν' αναχαιτίσει τον επικίνδυνο Πάλμα.

Κεντζιόρα

Αγωνίστηκε κατά συνθήκη ως δεξιός στόπερ, απέφυγε τα λάθη προσπαθώντας να είναι προσεκτικός με τον έλεγχο των «κιτρινόμαυρων» επιτιθέμενων.

Κουλιεράκης

Καλός στο πρώτο ημίχρονο, επηρεάστηκε μετά τη φάση που ενεπλάκη στην ανατροπή του Καμαρά, ωστόσο έκανε μοιραίο λάθος στο γκολ από το οποίο προήλθε το «κιτρινόμαυρο» προβάδισμα με τον Αφρικανό φορ.

Ράφα Σοάρες

Ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι έχοντας ανεβάσματα και σέντρες βγάζοντας ουσιαστικές συνεργασίες με τον Ζίβκοβιτς, αντιμετώπισε κάποια προβλήματα αμυντικά από τη δεξιά πτέρυγα του Άρη.

Ντάντας

Έχασε δύο σημαντικές φάσεις στις αρχές του πρώτου και του δευτέρου ημιχρόνου, βοήθησε αρκετά στο «ασπρόμαυρο» πρέσινγκ με κλεψίματα, ένα εκ των οποίων έφερε το πέναλτι με το οποίο προηγήθηκε ο ΠΑΟΚ (2-1) δια ποδός Σβαμπ.

Σβαμπ (87')

Κουμανταδόρος στο κέντρο για τον «Δικέφαλο» δίνοντας μάχες με τα χαφ του Άρη, προσπάθησε ν' απειλήσει σε κάποιες περιπτώσεις και σκόραρε το 2-1 με πέναλτι.

Ζίβκοβιτς

Εκ των κορυφαίων της ομάδας του αν όχι ο κορυφαίος πραγματοποιώντας γεμάτη εμφάνιση. Βοήθησε τόσο αμυντικά με κερδισμένες μονομαχίες και καλύψεις όσο και επιθετικά καθώς από τα πόδια του ήρθε η ισοφάριση του Τάισον αλλά και το τρίτο γκολ που επισφράγισε την «ασπρόμαυρη» επικράτηση.

Κωνσταντέλιας

Είχε διάθεση και ενέργεια να πιέσει τους παίκτες του Τόλη Τερζή βγάζοντας παράλληλα επιθετικά μερικές καλές προσπάθειες.

Τάισον (68')

Ήταν κινητικός προσπαθώντας να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για να βγουν ευκαιρίες, πέτυχε το 1-1 με υπέροχο τελείωμα.

Μπράντον (79')

Ενεπλάκη σε φάσεις εντός της «κιτρινόμαυρης» περιοχής ωστόσο του έλλειψε η αποφασιστικότητα για να φανεί πιο απειλητικός προς τον Κουέστα.

*Ελ Καντουρί (68'), Βιεϊρίνια (79'), Ολιβέιρα (79') και Φιλίπε Σοάρες (87') αντικατέστησαν τους Τάισον, Σάστρε, Μπράντον και Σβαμπ. Λίγα πράγματα από όσους μπήκαν αλλαγή στο ντέρμπι, o Oλιβέιρα ενεπλάκη σε 1-2 φάσεις επιθετικά έχοντας μάλιστα ένα επικίνδυνο γύρισμα με τον Κουέστα να διώχνει σε κόρνερ.

ΠΑΟΚ: Όλοι μαζί με τον κόσμο και μήνυμα για... Κύπελλο (vids)

Λουτσέσκου: «Είχαμε καθαρό μυαλό σήμερα και αξίζαμε τη νίκη»

Λουτσέσκου: «Μάλλον έχει πρόβλημα ο Τάισον, από αύριο κοιτάμε τον Παναθηναϊκό» (vid)

Ντάντας: «Θέλαμε να αντιδράσουμε και το πετύχαμε»

Σβαμπ: «Η αποφασιστικότητα μας έδωσε τη νίκη»

Η κριτική του Άρη: Κορυφαίος ο Νταρίντα, μοιραίος ο Πίρσμαν

Τερζής: «Υπάρχει αλλοίωση αποτελέσματος με τη φάση του 30ού λεπτού»

Νταρίντα: «Δεν ήμασταν έξυπνοι μετά το 2-2»

Η κριτική του ΠΑΟΚ: Φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε με υπογραφή Ζίβκοβιτς