• 62' Ντόουγκλας Αουγκούστο
  • 67' Μπράντον Τόμας
  • 69' Γιοάν Σάστρε
  • 85' Ομάρ Ελ Καντουρί

Στο Κύπελλο, δεν αστειεύεται. Ο ΠΑΟΚ έχει μετατρέψει σε προσωπική υπόθεση τη διοργάνωση, καταγράφοντας μία τρομερή συνέπεια στο Κύπελλο! Απέναντι στη Λαμία, επιβεβαίωσε σε... δευτερόλεπτα πως είναι το απόλυτο φαβορί και με πεντάρα στον πρώτο αγώνα των ημιτελικών, βρίσκεται ήδη καθ΄οδόν προς τον έκτο του τελικό Κυπέλλου τα τελευταία επτά χρόνια.

Με φόρα από την εξάρα στον Ιωνικό, ο ΠΑΟΚ σε ένα ακόμη ποδοσφαιρικό σόου σε διάστημα λίγων ημερών. Αποφασισμένος να βάλει από τον πρώτο ημιτελικό Κυπέλλου Novibet τις βάσεις πρόκρισης, θέλοντας να μετατρέψει τη ρεβάνς της Τούμπας σε τυπική διαδικασία. Και όλα αυτά υπό το πρίσμα της διαχείρισης του γκρουπ του. Με την υποσημείωση πως απέναντί του βρέθηκε μία ομάδα που ζει και αναπνέει για... επιβίωση, παλεύοντας με τις πιθανότητες παραμονής.

Και μήνυμα εστάλη στα πρώτα... 13 δευτερόλεπτα του αγώνα, με την επιθετική τριπλέτα πίσω από τον φορ να οργιάζει. Ο Mr. Assist του ΠΑΟΚ, Κάλεντ Νάρεϊ, σε ρόλο εκτελεστή, έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με το «καλησπέρα» της αναμέτρησης. Ο Κωνσταντέλιας έκλεψε τη μπάλα στ' αριστερά από τον Βασιλαντωνόπουλο, έδωσε στον Αντρίγια Ζίβκοβιτς, ο οποίος έκανε την παράλληλη μπαλιά προς τον Γερμανό εξτρέμ που άνοιξε το χορό των τερμάτων για το 1-0 του Δικεφάλου.

Ο ΠΑΟΚ υπήρξε απόλυτος κυρίαρχος στο α΄ημίχρονο με εξαίρεση το μεσοδιάστημα που κυριεύθηκε από έντονο εκνευρισμό, φωνάζοντας για χέρι του Αντέντζο εντός περιοχής και συγκεκριμένα στο 13' σε μία διεκδίκηση της μπάλας με τον Μπράντον Τόμας. Σύσσωμος ο πάγκος του Δικέφαλου σηκώθηκε στο πόδι, έχοντας έντονα διαιτητικά παράπονα και κυρίως από το VAR σε ένα ακόμη παιχνίδι!

Οι Θεσσαλονικείς ανασυντάχθηκαν άμεσα, Αντρίγια και Νάρεϊ άλλαζαν διαρκώς πλευρές, έχοντας έναν Κωνσταντέλια πανταχού παρόντα και στο 25΄και σε ρόλο «κρυφού» φορ! Ο ΠΑΟΚ βγήκε εκ νέου στην επίθεση από τα αριστερά, ο Ζίβκοβιτς πάσαρε στον Σάστρε που γύρισε τη μπάλα στο ύψος του πέναλτι, εκεί όπου ο Κωνσταντέλιας ως τρέιλερ, έκανε το πλασέ για το 2-0. Στιγμές total football για το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου, έχοντας απέναντί τους μία ομάδα που αδυνατούσε να ακολουθήσει το ρυθμό τους.

Με τα γκολ των Νάρεϊ - Κωνσταντέλια να διαμορφώνουν το σκορ του α΄μέρους, Λαμία και ΠΑΟΚ αναχώρησαν για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, αν και οι Θεσσαλονικείς δημιούργησαν ευκαιρίες και για άλλα τέρματα. Συγκεκριμένα, Αουγκούστο και Κωνσταντέλιας βρέθηκαν κοντά και σε τρίτο γκολ αλλά ο μεν Βραζιλιάνος με το σουτ που επιχείρησε από το ύψος του πέναλτι, είδε τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Γκαραβέλη και ο δε 19χρονος βρήκε απέναντί του την άμυνα της Λαμίας που έδιωξε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

Κονσέρτο για πολυβόλα ο ΠΑΟΚ και στο β΄ημίχρονο. Η χαμένη ευκαιρία με την κεφαλιά του Ίνγκασον αποδείχθηκε απλά η παρένθεση μίας ακόμη επιθετικής «έκρηξης» για τους Θεσσαλονικείς. Στο 62' και δευτερόλεπτα πριν αφήσει τη θέση του στο γήπεδο, η μπάλα έφτασε στον Αουγκούστο που με πλασέ τη... διέταξε με απίθανο τρόπο να πάει στην αριστερή γωνία του εξουδετερωμένου Γκαραβέλη για το 0-3!

Ολική κατάρρευση για τη Λαμία παρά το γεγονός πως οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι περνούσαν από το χέρι τους προκειμένου να μαζέψουν την τρικυμία στα μετόπισθεν αλλά ο Δικέφαλος είχε ήδη το πόδι στο γκάζι. Η χρησιμοποίηση του Τάισον στο «δέκα» έδωσε άμεσα απαντήσεις με την είσοδό του στο γήπεδο, με τον Βραζιλιάνο να βρίσκει με ωραία κάθετη πάσα τον Μπράντον Τόμας, ο οποίος στο 67΄πρόσθεσε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ για το 0-4.

Παρά τη διαχείριση, προχωρώντας σε αλλαγές δεδομένης της «ασφάλειας» που του έδινε το σκορ της πρόκρισης, το κερασάκι στην τούρτα μπήκε από τον Ζοάν Σάστρε, μετά από μία βαθιά μπαλιά του Αντρίγια. Στο 69', Ισπανός άφησε τη μπάλα να σκάσει μπροστά του και από πλάγια αριστερά με πλασέ πέτυχε το πέμπτο γκολ για την ομάδα του.

Σε ένα ματς με αρκετή ένταση, κυρίως στο φινάλε, η Λαμία βρήκε το γκολ της τιμής στο 86΄με τον Ρούμπεν Μαρτίνεθ να κάνει το σουτ στην κίνηση και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, μειώνοντας σε 1-5 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Ένα ματς που στέλνει ήδη στον τελικό του Κυπέλλου τον ΠΑΟΚ δεδομένης της τυπικής χροιάς που έχει η ρεβάνς, με τους Θεσσαλονικείς να αποδεικνύονται μία ακόμη φορά άκρως συνεπείς στο ραντεβού τους.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
Λαμία: Γκαραβέλης, Βασιλαντωνόπουλος (Σιμόν 46’), Κορνέζος, Αντέτζο, Σαραμαντάς, Τζανδάρης (Νούνιες 59’), Στάνκο (Ντε Βινσέντι 59’), Σλίβκα, Ασκόφσκι (Αμπάντα 65’), Μαρτίνεθ, Μανούσος (Μεντίνα 65’).
ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Σάστρε, Αουγκούστο (Σβαμπ 63’), Ντάντας, Νάρεϊ (Ελ Καντουρί 71’), Κωνσταντέλιας (Τάισον 63’), Α. Ζίβκοβιτς (Μπίσεσβαρ 74’), Τόμας (Τζίμας 74’
Βοηθοί: Μεϊντανάς (Αχαϊας) - Κουρομπύλια (Δ.Αττικής)
Τέταρτος: Τσετσίλας (Γρεβενών)
VAR: Γκάμαρης (Αθηνών)
AVAR: Ψαρρής (Ζακύνθου)

Λαμία - ΠΑΟΚ 1-5