Ό,τι και να πεις, ό,τι και να γράψεις για αυτό το ματς, πραγματικά είναι λίγο. Στην Μόσχα η ΤΣΣΚΑ και η Ούνικς έδωσαν μια τρομερή μπασκετική παράσταση και οι... διαφορές τους λύθηκαν στην 3η παράταση, δια χειρός Όου Τζέι Μέιο. Σε ένα ασύλληπτο παιχνίδι η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς «δίπλωσε» τις νίκες της επί της ΤΣΣΚΑ στην VTB League, ανέβηκε στο 11-2 και έγινε το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση της 1ης θέσης στη regular season στο πρωτάθλημα. Αντιθέτως, οι Μοσχοβίτες, που παρατάχθηκαν ξανά δίχως τους Δημήτρη Ιτούδη, Τορνίκε Σενγκέλια και Γιόχαν Βόιγκτμαν, υποχώρησαν στο 9-4.

Για το ματς και τους πρωταγωνιστές του μπορούν να χρησιμοποιηθούν όλα τα δημοσιογραφικά κλισέ, τα οποία θα είναι απολύτως ακριβή. Ο Μάριο Χεζόνια έκανε... κατάθεση ψυχής με 31 πόντους και 10 ριμπάουντ σε 49', ο Τζον Μπράουν ήταν «κλειδί» (16π., 9ρ., 4ασ.) μένοντας στο παρκέ για 53' (!), ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και ο Τόνι Γιεκίρι με 10π., 10ρ. και φανταστικές άμυνες μετά τις αλλαγές. Ωστόσο, εκείνος που «καθάρισε» τον αγώνα ήταν ο Μέιο. Ο Αμερικανός καθόταν στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης στον πάγκο του «Πέρας», ο οποίος τον πέρασε στη 2η παράταση. Ο πρώην NBAer ήταν άστοχος (0/4 σουτ), όμως στο 55', σε μια φάση που ήταν καλά μαρκαρισμένος, βρήκε ένα... τρελό δίποντο και έδωσε την νίκη στην ομάδα από το Καζάν.

Από τους ηττημένους, ο Ντάνιελ Χάκετ έφτασε σε ρεκόρ καριέρας (33π.), όμως πήρε λανθασμένες επιλογές σε κρίσιμα σημεία του αγώνα (7λ.). Στους 19π. σταμάτησε ο Ίφε Λούντμπεργκ, 12π. είχε ο Τζοέλ Μπολομπόι.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο καθ' όλη τη διάρκειά του (41-42 στο 20', 61-60 στο 30') και στο φινάλε οι ωραίοι παραλίγο να γίνουν... μοιραίοι. Αρχικά, αυτό συνέβη με τον Χάκετ. Ο Ιταλός γκαρντ έβαλε 5π. στο διάστημα 35'-38', κατέβασε ένα κομβικό αμυνικό ριμπαόυντ στο 39' και λίγο έλειψε να γίνει ο ήρωας της αναμέτρησης. Όμως, στα τελευταία δευτερόλεπτα υπέπεσε στο 7ο λάθος του και ο «Σούπερ Μάριο» έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους (75-77). Ο Κροάτης θα μπορούσε να είναι εκείνος που θα υπέγραφε το διπλό της Ούνικς, αλλά στην πιο κρίσιμη άμυνα του αγώνα έκανε φάουλ στον Μάριους Γκριγκόνις, με 2'' να μένουν στο ρολόι. Ο Λιθουανός έβαλε 2/2 βολές και οδήγησε το ματς στην παράταση (77-77 στο 40').

Ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού ήταν αποφασισμένος να εξιλεωθεί στον επιπλέον χρόνο και οδήγησε το σύνολο του Περάσοβιτς μέχρι το 83-85 στο 44' με 6π. και 1 ασίστ. Με την μπάλα να... καίει οι Χάκετ και Μπράουν αστόχησαν και στην ΤΣΣΚΑ έμεινε μια «γεμάτη» επίθεση. Στο τέλος της, λοιπόν, οι διαιτητές «ανακάλυψαν» ένα φάουλ στον Γκριγκόνις, που σήκωσε συζήτηση και πολλές αντιδράσεις. Ο Λιθουανός ήταν ξανά ψύχραιμος και με 2/2β. έκανε το 85-85. Στους φιλοξενούμενους έμειναν 6'', ο Γκριγκόνις «κλείδωσε» τον Χεζόνια που έκανε air ball και το ματς οδηγήθηκε στη 2η παράταση.

Οι δύο ομάδες ήταν φανερά κουρασμένες, το «καθαρό μυαλό» έλειπε από τους παίκτες τους και το πρώτο μισό της 2ης παράτασης κύλησε δίχως σκορ, για να ακολουθήσουν 1/2 βολές από Χάκετ και Μέιο (86-86, 48'). Το απίστευτο «θρίλερ» δεν είχε τέλος (90-90 στο 49') και ο Τζον Μπράουν με ένα fadeaway σουτ έβαλε μπροστά την Ούνικς με 39'' να μένουν (90-92). Μετά το τάιμ άουτ του Ανδρέα Πιστιόλι ο Βοροντσέβιτς έκανε φάουλ στον Χάκετ και φώναξε "c'mon ref". Ο άλλοτε γκαρντ του Ολυμπιακού με 2/2β. έφερε το ματς ξανά σε ισορροπία (92-92, 49'31''). Ο «Βόρο» αστόχησε στο τρίποντο της νίκης, ο Λούντμπεργκ δεν βρήκε σκορ από το κέντρο και το απίθανο παιχνίδι πήγε στην 3η παράταση.

Με το παιχνίδι να ξεπερνάει πια τις 2,5 ώρες, οι Χάκετ - Λούντμπεργκ ανέλαβαν δράση. Ο Δανός έβαλε δυο μαζεμένα καλάθια, ο Ιταλός έφτασε σε ρεκόρ καριέρας με ένα μεγάλο τρίποντο και οι γηπεδούχοι πήγαν στο +5 (101-96 στο 53'). Όμως, μετά το τάιμ άουτ του «Πέρας» ο Βοροντσέβιτς «απάντησε» με τρίποντο (101-99) και ο Λούντμπεργκ αστόχησε σε δύο διαδοχικά σουτ πίσω από τα 6,75 μέτρα. Έτσι, ο ασταμάτητος Χεζόνια ισοφάρισε εκ νέου το ματς (101-101). Ο Δανός πλέι μέικερ και ο Κροάτης φόργουορντ αντάλλαξαν καλάθια για το 103-103 και στο ρολόι έμεινε 1 λεπτό. Η Ούνικς έβγαλε την άμυνα (ίσως και με φάουλ) και ο «Βόρο» αστόχησε στο ελεύθερο τρίποντο, 27'' πριν από το τέλος. Ο Χάκετ δεν βρήκε στόχο σε σουτ πίσω από τη γραμμή και ο Μέιο πήρε την μπάλα στα χέρια του. Ο πρώην NBAer φάνηκε να κλείνεται και να μην έχει οπτικό πεδίο, όμως βρήκε το σουτ της νίκης at the buzzer και η Ούνικς έφτασε σε ένα σπουδαίο διπλό (103-105).

Αυτή την εβδομάδα στην Euroleague η ΤΣΣΚΑ θα αντιμετωπίσει την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για την 26η αγωνιστική της διοργάνωσης (10/2, 21:05), ενώ η Ούνικς θα υποδεχτεί στο Καζάν τον Ερυθρό Αστέρα (11/2, 18:00).

Τα Δεκάλεπτα: 13-26, 41-42, 61-60, 77-77.
Οι παρατάσεις: 85-85, 92-92, 103-105

ΤΣΣΚΑ Μόσχας - Ούνικς Καζάν 103-105