2η αγωνιστική
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΑΚΤΟR
62 61

Σπουδαία νίκη για τον Παναθηναϊκό! Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, που ήταν όντως... «αιώνιο», οι εκπληκτικές «πράσινες» κέρδισαν τον Ολυμπιακό με 62-61 και κατέγραψαν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Το «τριφύλλι» βασίστηκε στις εξαιρετικές Τσάστιτι Ριντ (22 πόντοι, 9 ριμπάουντ) - Λολίτα Λύμουρα (20 πόντοι, 8 ασίστ, 7 ριμπάουντ) και στο πλάνο της Ελένης Καπογιάννη, που έβγαλε εκτός κλίματος αγώνα τα «όπλα» του Ολυμπιακού, ο οποίος, εκτός όλων των άλλων, έχασε και το αήττητο που «έχτισε» τα τελευταία χρόνια. Μόνο η Στέφανι Κόστοβιτς (16 πόντοι, 16 ριμπάουντ) διασώθηκε στην ήττα της ομάδας της, η οποία έφερε τους δύο «αιώνιους» αντιπάλους στην ίδια θέση (1-1), μετά τις δύο πρώτες «στροφές» του πρωταθλήματος.

Σε ό,τι αφορά την διακύμανση του αγώνα, οι «πράσινες» είχαν ένα εντυπωσιακό ξεκίνημα, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο πήραν προβάδισμα 9 πόντων (21-12). Η εικόνα βέβαια άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, αφού ο Ολυμπιακός βρήκε σκορ με μακρινά σουτ και το επιμέρους 25-14 του επέτρεψε να μπει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +2 (35-37).

Το μομέντουμ είχε αλλάξει πλευρά και οι φιλοξενούμενες είχαν σταθερά τα ηνία και στο τρίτο δεκάλεπτο. Παρά τις προσπάθειες της Λύμουρα, οι «πράσινες» δεν πήραν κάποιο προβάδισμα και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με προβάδισμα πέντε πόντων για τον Ολυμπιακό (48-53).

Ένα γρήγορο 6-0 με την... καυτή Ριντ άλλαξε τα δεδομένα (54-53) και το τέταρτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ένα πραγματικό θρίλερ. Οι δύο ομάδες είχαν κυρίως άστοχες επιλογές και αρκετά λάθη, όμως το «τριφύλλι» μπήκε στην... τελική ευθεία με προβάδισμα τριών πόντων (62-59, 39'), χάρη σε μεγάλο καλάθι της Ριντ. H Σταμολάμπρου αστόχησε σε σουτ... απελπισίας πριν την κόρνα της λήξης, η οποία τελικά συνοδεύτηκε με πανηγυρισμούς από την πλευρά των γηπεδούχων για την σπουδαία νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-12, 35-37, 48-53, 62-61

Δείτε εδώ τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 62-61