VIRTUS BOLOGNA
  • Φερνάντο Ρότσα (Πορτογαλία)
  • Εμίλιο Πέρεθ (Ισπανία)
  • Σάσο Πέτεκ (Σλοβενία)

Ο Ολυμπιακός σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα με πολύ ένταση πανηγύρισε μια σημαντική νίκη, επικρατώντας στο γεμάτο ΣΕΦ της Βίρτους Μπολόνια με 74-69 για την 28η αγωνιστική της Euroleague. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το... κλειδί της νίκης για τους "ερυθρόλευκους", οι οποίοι έλιωσαν με την άμυνα τους την ιταλική ομάδα που σημείωσε 23 πόντους στο δεύτερο μέρος.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβηκε στο 17-11 κάνοντας βήμα τετράδας, σε αντίθεση με το σύνολο του Μπάνκι, το οποίο έπεσε στο 17-11, ενώ παράλληλα έχασε και την διαφορά του πρώτου αγώνα (-3), κάτι που αναμένεται να παίξει καθοριστικό ρόλο στην συνέχεια της διοργάνωσης σε πιθανές ισοβαθμίες.

Η άμυνα, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, και ο έλεγχος των ριμπάουντ (38-32) ήταν από τα κύρια στοιχεία της νίκης των Πειραιωτών, καθώς η αναλογία ασίστ-λαθών ήταν σε ισορροπία (15-15).

Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο κορυφαίος του ΣΕΦ, με τον αρχηγό του Ολυμπιακού να είναι... παντού, μετρώντας 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ με 3/5τρ. Πολύ καλή παρουσία του Αϊζάια Κάνααν με 12 πόντους και 3/7τρ. ενώ απροσπέλαστος ήταν ο Μουστάφα Φαλ με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Πίτερς (8π. 4ρ.) Πετρούσεφ (7π. 7ρ.) και ΜακΚίσικ (8π. 4ρ. 2ασ.) έδωσαν πολύτιμες βοήθειες όταν χρειάστηκε.

Από την αντίπερα όχθη ο Σενγκέλια παρότι αμφίβολος πριν την αναμέτρηση ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του με 15 πόντους 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, με τους Μπελινέλι και Χάκετ να προσθέτουν από 10π. έκαστος. Οι υπόλοιποι παίκτες του Λούκα Μπάνκι έμειναν σε μονοψήφια νούμερα σε ένα κακό δεύτερο μέρος για την ιταλική ομάδα.

Πήρε προβάδισμα η Βίρτους, παρέμενε σε απόσταση αναπνοής ο Ολυμπιακός με φοβερό Κάνααν

Με τον Λούντζη στον «άσο» ξεκίνησε ο Ολυμπιακός εν τη απουσία του Ουόκαπ με τις δυο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες στο ξεκίνημα του αγώνα, γεγονός που αποτυπωνόταν και στο σκορ (0-0 στο 2’). Ο Μπελινέλι με τον Κάνααν βρήκαν τους πρώτους τους πόντους (2-4 στο 3’), με την Βίρτους να παίρνει ένα προβάδισμα 4π. με 2/2β του Ντάνστον. O Xάκετ με τρίποντο έγραψε το 4-9 στο 5’ την στιγμή που η απουσία του Ουόκαπ ήταν αισθητή στο δημιουργικό κομμάτι (1ας.). Ο Κάνααν με ένα απίθανο τρίποντο-φάουλ μείωσε σε 10-12 στο 6’, ωστόσο το σύνολο του Μπάνκι παρέμενε σταθερό στον επιθετικό τομέα (12-15 στο 7’) με τον Μίκι να φτάνει τους 5π. Ο Χάκετ διαμόρφωσε το 14-19 στο 8’ με τον Φαλ από την άλλη πλευρά να κυριαρχεί στην ρακέτα (6π. 2ρ.) κρατώντας τους «ερυθρόλευκους» σε απόσταση ενός τριπόντου (16-19 στο 9’). Ο Ντόμπριτς με το πρώτο καλάθι στην αναμέτρηση έγραψε το 18-22, με τον Κάνααν να απαντά με τρίποντο για 21-22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Αμερικανό να φτάνει τους 9π. (2/3τρ.).

Βρήκε ρυθμό η ιταλική ομάδα, δεν λειτούργησε σωστά η second unit του Ολυμπιακού και πήγε στα αποδυτήρια με -9

Η ιταλική ομάδα διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα της και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου (23-26 στο 12’), ενώ… πονοκέφαλο στον Γιώργο Μπαρτζώκα αποτέλεσαν τα δυο γρήγορα φάουλ του Ράιτ. Ο ΜακΚίσικ έδωσε ώθηση στην επίθεση του Ολυμπιακού (24-28 στο 13’), ωστόσο η Βίρτους με τον Ζίσιτς να μπαίνει στην εξίσωση της αναμέτρησης ανέβασε το προβάδισμα της στο +8 (24-32 στο 15’) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Η second unit των Πειραιωτών δεν είχε βρει τον απαραίτητο ρυθμό, με την ιταλική ομάδα να εκμεταλλεύεται κάθε στιγμή αδράνειας των γηπεδούχων (28-34 στο 16’). Ο Παγιόλα με τρίποντο έστειλε το προβάδισμα για την ομάδα του στο +9 (28-37 στο 17’), με τον Ολυμπιακός να μειώνει με σερί 5-0 στο -4 (33-37 στο 18’) βάζοντας και το ΣΕΦ στο… παιχνίδι. Ο Μπελινέλι έφτασε τους 10π. (2/5τρ.) ενώ ο Σενκγέλια επανάφερε και πάλι την διαφορά στο +9 για την ομάδα του λίγο πριν το ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν νωθροί στην αναμέτρηση, με τον Χάκετ να δίνει διψήφια τιμή στο προβάδισμα της ομάδας τους (+12, 34-46 στο 19’). Ο Παπανικολάου με τρίποντο μείωσε στο φινάλε του ημιχρόνου (37-46), ωστόσο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα θα έπρεπε να αλλάξει την εικόνα της για να μπει και πάλι στην διεκδίκηση της αναμέτρησης.

Με άμυνα από… ατσάλι γύρισαν το παιχνίδι οι «ερυθρόλευκοι» με τον Φαλ να κυριαρχεί κάτω από τις δυο ρακέτες

Με τρίποντο του Παπανικολάου μπήκαν οι ερυθρόλευκοι στο δεύτερο μέρος (40-46 στο 22’), ενώ ο Φαλ μείωσε σε απόσταση 4π. (42-46 στο 23’). Η Βίρτους δεν είχε βρει σκορ για περισσότερο από 2:30’, ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε με τον Κάνααν να μειώνει στο πόντο ξεσηκώνοντας το ΣΕΦ (45-46 στο 24’). Η άμυνα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα… έσπαγε κόκκαλα, την στιγμή που ο Πίτερς έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό με γκολ-φάουλ (48-46 στο 25’). Το σύνολο του Μπάνκι βρισκόταν στο μηδέν για 6’ στην τρίτη περίοδο με τον Χάκετ να σπάει το ρόδι με 2/2β. για το 50-48 στο 17’. Ο Φαλ ήταν απροσπέλαστος στην άμυνα (6ρ. 2μπ.), με την Βίρτους να… πελαγοδρομεί επιθετικά, καθώς δεν είχε σημείωσε σουτ εντός πεδιάς σε 8’ στην περίοδο. Ο ΜακΚίσικ ανέβασε την διαφορά για την ομάδα του στο +7 (55-48 στο 29’) σε μια υπερηχητική περίοδο για τους Πειραιώτες (18-2). Ο Σενγκέλια με γκολ-φάουλ σημείωσε το πρώτο καλάθι για την ομάδα του στο δεκάλεπτο (55-51), με τον Φάλ να διαμορφώνει με κάρφωμα το 57-71 στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Έλεγξε τον ρυθμό ο Ολυμπιακός, διατήρησε το προβάδισμα του και πήρε τη νίκη και την διαφορά του πρώτου αγώνα, κάνοντας βήμα τετράδας

Ο Λούντμπεργκ μείωσε στους 4π. στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου (57-53 στο 31'), ωστόσο ο Ολυμπιακός ήλεγχε τον ρυθμό της αναμέτρησης με τον Ράιτ να είναι ορεξάτος με την είσοδο του στην 4η περίοδο (61-53 στο 33'). Η άμυνα των ερυθρολεύκων παρέμενε συμπαγής, την στιγμή που ο Πετρούσεφ με γκολ-φάουλ έδωσε διψήφια τιμή στο προβάδισμα της ομάδας του (63-53 στο 34'). Η ιταλική είχε σιγήσει επιθετικά, αδυνατούσε να βρει την φόρμουλα για να σπάσει την σκληρή άμυνα των Πειραιωτών, οι οποίοι είχαν επιβάλει τον ρυθμό τους στην επίθεση (65-55 στο 36'). Το τρίποντο του ΜακΚίσικ έφερε τους ερυθρόλευκους στο +11 (68-57 στο 37') με την Βίρτους να απαντά άμεσα με σερί 5-0 για το 68-62 στο 38'. Ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε στον τομέα των ριμπάουντ (38-31) διατηρώντας το προβάδισμα που θα του έδινε μια πολύ σημαντική νίκη (69-64). Ο Γκος με δίποντο έγραψε το 71-64 με την Βίρτους να απαντά με τρίποντο του Παγιόλα (-4, 71-67) με την ιταλική ομάδα να μένει ζωντανή στο κυνήγι της διαφοράς του πρώτου αγώνα (-3). Ωστόσο ο Πίτερς με τρίποντο της... έκοψε τα όνειρα διαμορφώνοντας το 74-67 16'' πριν το φινάλε. Ο Λούντμπεργκ με γκολ-φάουλ μείωσε σε 74-69, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-46, 57-51, 74-69.