ΑΕΚ BETSSON BC
0 0
ΑΣΚ Καρδίτσα
ΑΣΚ ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Η ΑΕΚ δεν συνάντησε καμία αντίσταση από την αδύναμη Καρδίτσα φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση με 103-88. Η ομάδα του Ζοάν Πλάθα επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με άκρως εμφατικό τρόπο έχοντας επιθετικό πλουραλισμό.

Οι "κιτρινόμαυροι" επέβαλαν την ανωτερότητα τους από την πρώτη κιόλας περίοδο, όπου ήταν πάρα πολύ εύστοχοι, ενώ κυριαρχούσαν σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού.

Το σύνολο της Θεσσαλίας δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και μοιραία γνώρισε την 5η του ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις (0-5). Από την άλλη η ΑΕΚ βελτίωσε το ρεκόρ στο 2-3 και πάει με την καλύτερη ψυχολογία στο εκτός έδρας ματς κόντρα στην πολωνική Σζτσέτσιν για το Βasketball Champions League.

Για τους νικητές ο Ραντλ μέτρησε 20 πόντους με 7/10 σουτ με τον Τίλμαν να προσθέτει 15π. με 5/11 σουτ και 5 ριμπαόυντ.

Από την αντίπερα όχθη ο Ουάιτ σημείωσε 14 πόντους ενώ ο Σμιθ έβαλε 12π. Πολύ ενθαρυντική εμφάνιση από τον Νεοκλή Αβδάλα, ο οποίος σημείωσε 9 πόντους με 3 ασίστ.

"Κιτρινόμαυρη" επίδειξη δύναμης

H AEK ήθελε να βγάλει αντίδραση από την εκτός έδρας ήττα στον Άρη και μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι. Η «Ένωση» πήρε από νωρίς προβάδισμα (10-4 στο 3’) έχοντας βρει ρυθμό στην επίθεση. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησε μια κιτρινόμαυρη καταιγίδα τριπόντων, η όποια έδωσε την ΑΕΚ αέρα 12 πόντων (24-12 στο 5’) με την Καρδίτσα να μην μπορεί να περιορίσει τους κιτρινόμαυρους. Οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα είχε επιβάλει την ανωτερότητα τους στο παρκέ των ‘Άνω Λιοσίων και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (34-26) με την επίθεση τους να πετάει… φωτιές.

Η «ένωση» συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, επιθυμώντας να βάλει τις βάσεις για την νίκη. Η διαφορά για τους κιτρινόμαυρους παρέμενε σε επίπεδα ασφαλείας (46-33 στο 15’) με την ΑΕΚ να πατάει γκάζι και να ανεβάζει την διαφορά πάνω από τους 20 (56-35 στο 17’). Οι παίκτες του Πλάθα αριθμούσαν 7/14τρ.,είχαν τριπλάσιο αριθμό ριμπάουντ (24-8), ενώ και στις ασίστ υπήρχε χαώδης διαφορά (14-4). Η ομάδα της Θεσσαλίας ήταν δεδομένο ότι δεν μπορούσε να διεκδικήσει το παιχνίδι. Η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε την «ένωση» στο +18 (59-41) με τον Ισπανό τεχνικό να είναι απόλυτα ικανοποιημένος από τους παίκτες του.

Πάτησε το γκάζι και ξέφυγε η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ είχε αποκτήσει μια διαφορά ασφαλείας, θέλοντας να φτάσει στην δεύτερη της νίκης στην Basket League. H ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου προσπαθούσε να παραμείνει κοντά στο σκορ (67-53 στο 25'), ωστόσο η "ένωση" ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό της αναμέτρησης. O Πλάθα είχε την ευκαιρία να ανοίξει το rotation της ομάδας του, ενώ πήρε και πολλά πράγματα από τον Ζώη Καράμπελα, που οργάνωνε εξαιρετικά τις επιθέσεις της ΑΕΚ. Η διαφορά έφτασε στο +25 με την τελευταία περίοδο να είναι περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα.

Όλοι οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο κλειστό των Άνω Λιοσίων ανυπομονούσαν για την πρώτη 100άρα της "'ένωσης" στην σεζόν. Αυτή άργησε να έρθει, καθώς οι ¨κιτρινόμαυροι" χαλάρωσαν αρκετά. Ο Ματαλιωτάκης ήταν αυτός που σημείωσε τον 100ο πόντο της ομάδας του με την Καρδίτσα να μειώνει αρκετά την διαφορά στο τέλος του αγώνα (103-88).

Τα δεκάλεπτα: 34-26, 59-41, 86-61, 103-88.