Η αναμέτρηση ήταν από το ξεκίνημα ντέρμπι αφού οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους Γκρίζλις να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 35-32 μετά από απίθανο buzzer beater του Μοράντ από το κέντρο του γηπέδου.

Oι Γκρίζλις έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με έναν πόντο (60-59), όμως στο δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε η αντεπίθεση των Πέλικανς, που προσάρμοσαν την άμυνά τους πάνω στα ατού των Γκρίζλις και άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά.

Οι «Πελεκάνοι» έκλεισαν το τρίτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 89-87, με τους Γκρίζλις να... καταρρέουν στα τελευταία λεπτά, δίνοντας το δικαίωμα στους Πέλικαν να «καθαρίσουν» το ματς με 113-102.

Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ ηγήθηκε των Πέλικανς, σημειώνοντας 31 πόντους με 3 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ενώ ο Τζα Μοράντ ήταν για ακόμη μια φορά πρωταγωνιστής για τους Γκρίζλις, σταματώντας στους 36 πόντους, έχοντας 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.