Ο Ολυμπιακός που είχε το φοβερό στατιστικό με 16-0 άσους νίκησε με 3-0 σετ τον αποκαρδιωτικό Παναθηναϊκό και πλέον του απομένει μία νίκη, για να κατακτήσει την Volley League.

Το πρώτο σετ πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 16-14 υπέρ του Ολυμπιακού, ο Κουμεντάκης με δύο συνεχόμενους άσους μεγάλωσε την διαφορά, οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-17.

Διαφορετική η έναρξη του δεύτερου σετ.  Ο Ολυμπιακός πήγε από νωρίς στο +5 (12-7), ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει συνεχόμενα προβλήματα στην υποδοχή του και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν πλήρως αυτό και εκτόξευσαν την διαφορά στους 8 (21-13) και πήραν το δεύτερο σετ με 25-15.

Απόλυτη ισορροπία στο τρίτο σετ με τον Παναθηναϊκό να μειώνει αισθητά τα λάθη του, αλλά να εξακολουθεί να μην βρίσκει απαντήσεις στα τρομερά σερβίς των παικτών του Ολυμπιακού που έφτασαν στους 13 άσους στα μέσα του σετ. Οι «πράσινοι» για πρώτη φορά κόντραραν τους γηπεδούχους στο φιλέ με τον πρώτο χρόνο του Ράνγκελ να είναι ευεργετικός για την επίθεση του «τριφυλλιού» και βοήθησε στο προβάδισμα τεσσάρων πόντων (16-20). Όμως ο φανταστικός, Μίταρ Τζούριτς, ο εκτελεστής Ιντάλγκο και ο απροσπέλαστος Στερν, έφεραν το ματς στα ίσα (20-20) και τελικά οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν και το τρίτο σετ 26-24 και τη νίκη με 3-0 σετ.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-16, 25-17
2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-13, 25-16
3ο σετ: 8-7, 13-16, 20-21, 26-24

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 15 άσσους, 32 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων (11 χαμένα σερβίς και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 29 επιθέσεις (41% αποτελεσματικότητα), 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων (19 χαμένα σερβίς).

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-16, 26-24) σε 79'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντάνιελ Καστελάνι): Στερν 12 (8/19 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (4/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (4/13 επ., 3 άσσοι, 21% υπ. - 14% άριστες), Τράβιτσα 4 (1 άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 10 (5/8 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (11/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. - 26% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 29% υπ. - 21% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κόβαρ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 37% υπ. - 21% άριστες), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντεζ 6 (6/20 επ.), Βουλκίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 3 (3/10 επ., 30% υπ. - 25% άριστες) / Ζήσης (λ, 20% υπ. - 20% άριστες), Κοντοστάθης (λ, 50% υπ. - 50% άριστες), Πετρέας, Μάρκου, Φράγκος.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσούλας, Παρατηρητής αγώνα: Καλπακτσόγλου, Παρατηρητής διαιτησίας: Αντωνούλης, Τσάλεντζ ρέφερι: Μυλωνάκης.

Ομάδα υπό διάλυση ο Παναθηναϊκός, 2-0 άνευ κόπου ο Ολυμπιακός