Αν και εμφανίστηκε αρκετά ανταγωνιστικός στην αρχή του ματς με την Ναντ, τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του Παναθηναϊκού δεν τον άφησαν να ελπίζει παραπάνω, καθώς ηττήθηκε με 3-1 σετ (25-27, 25-23, 25-21, 25-14).

Οι «πράσινες» στο πρώτο σετ ήταν πολύ καλές, παίρνοντας τακτικά διαφορές στο σκορ, στις οποίες έβρισκε απάντηση η Ναντ. Στην τελική ευθεία του σετ οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, πηγαίνοντας στην παράταση. Ο Παναθηναϊκός «έσβησε» δύο φορές set ball της Ναντ και με το σκορ στο 25-25 έκανε το 2-0 σερί (25-27) για να πάρει κεφάλι στο σκορ.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ, φτάνοντας στο +4 (12-16). Η Ναντ κατάφερε και ισοφάρισε το σκορ (18-18), παίρνοντας στη συνέχεια ικανό προβάδισμα για να ισοφαρίσει στα σετ. Χάνοντας μόλις δύο set ball (24-23), οι Γαλλίδες κατάφεραν και έφεραν στα ίσα το ματς με 25-23.

Παρά την ανατροπή του σκορ στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ξανά μπροστά στο σκορ (4-8). Το +4 διατηρήθηκε από τις παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη (12-16), ωστόσο για ακόμη μία φορά η Ναντ ισοφάρισε και στη συνέχει ανέτρεψε το σκορ. Μάλιστα, οι γηπεδούχες έφτασαν στο +3 (20-17), με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση και να χάνει το δεύτερο σετ με 25-21 και συνάμα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Το τέταρτο σετ ήταν διαδικαστικό, όπως δείχνει και το τελικό 25-14. Ο Παναθηναϊκός, έχοντας χάσει και με τη βούλα την πρόκριση, έμεινε από δυνάμεις με την Ναντ να τελειώνει χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το σετ και να νικάει το ματς με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-27, 25-23, 25-21, 25-14

ΝΑΝΤ (Σέσαρ Ερνάντεζ): Κιν 15 (10/17 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιάσπερ 6 (4/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 68% υπ. – 27% άριστες), Ροτάρ 12 (9/27 επ., 3 μπλοκ, 52% υπ. – 26% άριστες), Μιμς 21 (18/47 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κούρταγκιτς 13 (8/15 επ., 5 μπλοκ), Καρασόι 1 (1 άσσος) / Τζιαρντίνο (λ, 61% υπ. – 39% άριστες), Ρακοτοζάφι, Ρεσπιό, Λούκασικ 3 (3/4 επ.), Ντόι 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 43% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 9 (7/11 επ., 2 μπλοκ), Καρκάσες 13 (12/32 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 0% άριστες), Άτκινσον 22 (18/43 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκρότους 9 (7/19 επ., 2 άσσοι, 67% υπ. – 44% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Σάμανταν 4 (4/9 επ.) / Ρόγκα (λ, 50% υπ. – 13% άριστες), Μπελιά (λ, 11% υπ. – 11% άριστες), Φουμάκη, Βασιλαντωνάκη 1 (1/5 επ.), Μεταξά 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 1 (0/5 επ., 1 άσσος, 55% υπ. – 18% άριστες).

Ναντ - Παναθηναϊκός 3-1