Η υπερταλαντούχα τενίστρια, που έγινε χθες μόλις 19 ετών, λύγισε την 27χρονη Ουκρανή (Νο.5) με 6-3, 3-6, 7-6(5) σε 2ώρες και 24 λεπτά και περιμένει τώρα στην τετράδα τη νικήτρια του αγώνα ανάμεσα στην Μπάρμπορα Κρεϊτσίκοβα και την Αρίνα Σαμπαλένκα.

Με φουλ επιθετικό τένις και άγνοια κινδύνου, όπως πάντα, η Λέιλα, έβγαλε 42 winners έναντι 32 της αντιπάλου της και συνεχίζει να ονειρεύεται τον πρώτο Grand Slam της καριέρας της.

Παρά το νεαρό της ηλικίας της, δεν απογοητεύτηκε όταν μετά την κατάκτηση του πρώτου σετ, έμεινε πίσω με 1-5 στο δεύτερο. Πάλεψε, μάλιστα, για να κάνει την ανατροπή, όμως τελικά το μόνο που κατάφερε ήταν να πάρει το ένα πίσω και να απειλήσει ξανά (0/3 μπρέικ πόιντ) όταν η Σβιτολίνα πήρε τις μπάλες να σερβίρει για την ισοφάριση.

Δεν πτοήθηκε, όμως, ούτε όταν έχασε δύο φορές το προβάδισμα με μπρέικ στο τρίτο σετ, που είχε ως αποτέλεσμα το ξεκαθάρισμα των λογαριασμών στο τάι μπρέικ. Εκεί βρέθηκε με ματς πόιντ στο 6-5 και με καλό σερβίς στη συνέχεια μπόρεσε να κλείσει τον αγώνα.

Θυμίζουμε ότι ο άλλος ημιτελικός θα προκύψει από τα αυριανά ματς Ραντουκάνου-Μπέντσιτς και Πλίσκοβα-Σάκκαρη.