Stefanos Tsitsipas

Εκπληκτικός ο 26χρονος Αυστριακός, Νο.5 στον κόσμο, επικράτησε με 3-6, 6-4, 6-1 σε 2 ώρες και 11 λεπτά, για να κατακτήσει το 15ο τρόπαιο της καριέρας του.

Ο 21χρονος Έλληνας πήρε το πρώτο σετ και προηγήθηκε με 1-2 στο δεύτερο, όμως στη συνέχεια ο Τιμ... πάτησε γκάζι και ήταν απλά ασυναγώνιστος.

Κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα, αποσυντονίζοντας τον Στέφανο, και να πάρει... πανηγυρικά το τρίτο σετ, χάνοντας μόνο ένα γκέιμ.

Ο Στέφανος, πάντως, άφησε πολύ ενθαρρυντικά μηνύματα στο Πεκίνο, έδειξε ότι έχει ξεπεράσει την κρίση στην οποία βρέθηκε μετά το Roland Garros και είναι πλέον πολύ κοντά στην πρόκριση στο ATP Finals του Λονδίνου.

Αν τα καταφέρει, θα μιλάμε για ένα σπουδαίο επίτευγμα, καθώς εκεί θα είναι οι οκτώ κορυφαίοι τενίστες της σεζόν, μεταξύ των οποίων και ο Τιμ.

Έχασε, όμως, την ευκαιρία να πάρει τον μεγαλύτερο τίτλο στην καριέρα του (ΑΤΡ 500), αφού μέχρι τώρα έχει κατακτήσει τρία τρόπαια της σειράς ΑΤΡ 250.

Πλέον ο Τιμ προηγείται με 4-2 στο head to head και σίγουρα αυτό είναι ένα από τα rivalry που θα βλέπουμε ακόμα πιο συχνά στο μέλλον.

Και μακάρι οι αγώνες τους είναι τόσο καλοί όσο αυτός που είδαμε σήμερα!

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης έγινε... ανταλλαγή μπρέικ και η ισορροπία διατηρήθηκε μέχρι το όγδοο γκέιμ, όταν ο Στέφανος πέτυχε το καθοριστικό μπρέικ (3-5).

Σέρβιρε στη συνέχεια με επιτυχία για το 1-0 και, μάλιστα, κατάφερε να φτάσει ακόμα πιο κοντά στη νίκη όταν προηγήθηκε 1-2 με μπρέικ στο δεύτερο σετ.

Σε εκείνο το σημείο, ωστόσο, ο Τιμ... γύρισε τον διακόπτη. Πήρε αμέσως το μπρέικ πίσω, πίεσε για το μπρέικ στο 4-3 (0/3 μπρέικ πόιντ) και αφού εξουδετέρωσε την ευκαιρία του Στεφ στο επόμενο γκέιμ έκανε τη μεγάλη επίθεση στο υπέρ του 5-4.

Εκεί εκμεταλλεύτηκε το τρίτο σετ πόιντ του και ήταν πια δεδομένο ότι, εκτός των άλλων, είχε και το ψυχολογικό αβαντάζ.

Πράγματι αυτό φάνηκε με εμφατικό τρόπο στο τρίτο σετ, όπου ο Στέφανος είχε χάσει πλέον την ψυχραιμία του, δεν έπαιξε με καθαρό μυαλό και τελικά παραδόθηκε στον σαφώς ανώτερο αντίπαλό του.

Ο Αυστριακός φεύγει από το Πεκίνο με 500 βαθμούς και 733.990 δολάρια, ενώ ο Τσιτσιπάς βάζει στην τσέπη 300 βαθμούς και 364.615 δολάρια.

Είναι ο τέταρτος φετινός τίτλος για το Τιμ, που στρέφει το ενδιαφέρον του τώρα στη Σανγκάη.

Εκεί θα βρεθεί, βέβαια, και ο Στέφανος και ενδεχομένως να σφραγίσει το εισιτήριο για το Ο2!