Παρότι μπήκε στο γήπεδο με το βαρύ 1-2 από χθες, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας βρήκε τον τρόπο να κερδίσει τα δύο σετ που χρειαζόταν και να πάρει τη πολύ μεγάλη πρόκριση σε βάρος της μεγάλης ελπίδας των Βρετανών, που πριν από ακριβώς δέκα χρόνια κατέκτησε το πρώτο του Wimbledon!

Ο 24χρονος τενίστας επικράτησε με 7-6(3), 6-7(2), 4-6, 7-6(3), 6-4 σε συνολικά 4 ώρες και 40 λεπτά και τώρα πραγματικά ανοίγει ο δρόμος για... κάτι καλό στη διοργάνωση!

Μετά από δύο δραματικές νίκες απέναντι σε πρωταθλητές Grand Slam (όντας πίσω στο σκορ και απέναντι στον Ντόμινικ Τιμ) θα συναντήσει στη φάση των «32» τον Λάσλο Τζέρε και δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι έχει κάθε δικαίωμα να βλέπει μακριά...

Έτσι όπως έχει εμφανιστεί, άλλωστε, στα δύο πρώτα του ματς (με εξαίρεση το πρώτο σετ με τον Τιμ), δεν έχει καμία σχέση με τον Στεφ που είδαμε στα υπόλοιπα φετινά ματς στα χορτάρι!

Σήμερα, μάλιστα, πέρα του ότι σέρβιρε καλά και συνέχισε με το forehand στους ίδιους... τρελούς ρυθμούς (έβγαλε 40 winners!), έβαλε στο παιχνίδι του και το slice, κάτι που φάνηκε να μπερδεύει τον 36χρονο Βρετανό και να δίνει ευκαιρίες στον ίδιο.

Και πάλι δυσκολεύτηκε στις επιστροφές του, ειδικά με το backhand, αλλά σημασία έχει ότι κατάφερε να πετύχει το «χρυσό» μπρέικ στο πέμπτο σετ, να κρατήσει το σερβίς του και να κλείσει τελικά τον αγώνα με άσο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι συνολικά σημείωσε 90 winners, έναντι 54 του Μάρεϊ, ενδεικτικό της άκρως επιθετικής στάσης του!

Για να πάρουμε τα πράγματα με τη σειρά, ο Στεφ μπήκε ξανά δυνατά στον αγώνα, αποφασισμένος να μην αφήσει τον Μάρεϊ να πάρει το σετ που χρειαζόταν από χθες για να σφραγίσει την πρόκριση.

Και οι δύο, πάντως, κράτησαν το σερβίς τους και αναπόφευκτα οδηγήθηκαν στο τρίτο τους τάι μπρέικ, όπου ο Τσιτσιπάς κέρδισε το ράλι στο 3-3, κλείνοντας τον πόντο με smash, και πέρασε μπροστά με 4-3 και μίνι μπρέικ. Παίζοντας εξαιρετικά στη συνέχεια, δεν έχασε ούτε πόντο μέχρι το τέλος και έφερε το ματς στα ίσα, απογοητεύοντας το βρετανικό κοινό.

Είχε πλέον το μομέντουμ και βάζοντας μεγάλη πίεση στο τρίτο γκέιμ του πέμπτου σετ, βρέθηκε με τριπλό μπρέικ πόιντ μετά από διπλό λάθος του Μάρεϊ. Αν και έχασε τα δύο πρώτα με δικά του λάθη, ο Άντι έστειλε το forehand στο φιλέ στο τρίτο και ο Στέφανος σημείωσε το πρώτο του μπρέικ στον αγώνα.

Και έμελλε να είναι και το καθοριστικό, καθώς βρέθηκε με τις μπάλες στα χέρια στο 5-4 και κλήθηκε να σερβίρει για τη νίκη, έχοντας απέναντί του και τον κόσμο, που «αναστήθηκε» όταν έχασε τα δύο πρώτα ματς πόιντ του. Στο τρίτο, όμως, που ήρθε μετά από αποτυχημένη λόμπα του Μάρεϊ, έβγαλε άσο και έκλεισε πανηγυρικά τον αγώνα!

Όπως είπαμε, θα βρει απέναντί του αύριο (8/7) τον Τζέρε, Νο.60 στον κόσμο, και ο νικητής αυτού του ματς θα παίξει στους «16» με έναν εκ των Κρίστοφερ Γιουμπανκς (που απέκλεισε με 6-3, 3-6, 6-2, 7-6 τον Καμ Νόρι!), Κρίστοφερ Ο' Κόνελ.

Καταλαβαίνετε, λοιπόν, γιατί λέμε ότι μπορεί να βλέπει μακριά...

Για την ώρα, έχει σήμερα και το διπλό, αφού σε λίγη ώρα αυτός και ο Πέτρος θα αναμετρηθούν με τους Γάλλους Φιλς/Βαν Ας!