Τον τελευταίο χρόνο, σε 11 ματς, φιλικά ή επίσημα η Κροατία σκόραρε μόλις μια φορά τρίτο τέρμα, αλλά δεν έχασε κανένα από τα τελευταία επτά (5-2-0).

Είχαν την πρωτοβουλία οι Κροάτες εναντίον του Μαρόκου, έκαναν δύο φάσεις που θα μπορούσε να πάει η μπάλα στα δίχτυα, αλλά σε γενικές γραμμές υστέρησαν. Σήμερα καλούνται να νικήσουν στο – θεωρητικά – πιο εύκολο παιχνίδι τους στον όμιλο, αυτό εναντίον των Καναδών. Οι Βορειοαμερικάνοι έδειξαν καλά στοιχεία στην ήττα με 1-0 από το Βέλγιο, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν ούτε την ισοπαλία. Αν είχαν ευστοχήσει στο πέναλτι του Ντέιβις στο 10ο λεπτό το αποτέλεσμα του αγώνα μπορεί να ήταν τελείως διαφορετικό. Σήμερα θέλουν τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας και ακολούθως θα χρειαστεί να μη νικήσει η Κροατία το Βέλγιο στην τελευταία αγωνιστική. Στον αντίποδα, οι Κροάτες θέλουν μόνο νίκη σήμερα ώστε να πάνε με τέσσερις βαθμούς στο τελευταίο ματς του ομίλου. Ποιοτικά οι δύο ομάδες δεν συγκρίνονται και αν οι Κροάτες παίξουν σύμφωνα με τις δυνατότητές τους θα τα καταφέρουν. Ο άσος προσφέρεται σε ικανοποιητικές τιμές.

Μεγάλο ευρωπαϊκό ντέρμπι το Ισπανία – Γερμανία, ένας «πρόωρος τελικός» για τα «Πάντσερ». Αν η ομάδα του Φλικ δεν καταφέρει να νικήσει τους Ισπανούς και έχουν νικήσει νωρίτερα οι Ιάπωνες την Κόστα Ρίκα, θα βρεθούν αυτόματα εκτός συνέχειας με ήττα και με μηδαμινές ελπίδες στο τελευταίο ματς. Αμφότερες έκαναν πολλές φάσεις κόντρα στις αντιπάλους τους στην πρεμιέρα, με τη διαφορά ότι οι Ισπανοί νίκησαν με 7-0 την Κόστα Ρίκα ενώ οι Γερμανοί έπεσαν θύματα έκπληξης (και ανατροπής) στην ήττα με 2-1 από την Ιαπωνία. Οι Ισπανοί βολεύονται και με την ισοπαλία, καθώς θα πάνε με τέσσερις βαθμούς στο ματς με τους Ιάπωνες. Οι Γερμανοί είναι υποχρεωμένοι να ρισκάρουν και ο Φλικ θα κάνει αλλαγές.

Θα το παλέψουν οι Γερμανοί, όμως οι Ισπανοί έδειξαν πολύ κεφάτοι και θα παίξουν το παιχνίδι τους. Είναι πιθανό να έχουμε αρκετά γκολ στο ματς, ίσως και από το πρώτο ημίχρονο.